Šifra mistra Leonarda

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Vražda v pařížském Louvru a stopy ukryté ve slavných obrazech Leonarda Da Vinci vedou k odhalení posvátného tajemství, které více než dvě stě let chrání tajná organizace. Křesťanská víra se otřásá v základech a pátrání po svatém grálu nabírá neuvěřitelné obrátky...

Do hry jsou tak trochu nedobrovolně zapojeni harvardský profesor náboženské symbologie Robert Langdon a půvabná kryptoložka Sophie Neveu, vnučka záhadně zavražděného správce uměleckých sbírek v Louvru.

Když je Harvardský profesor symbologie Robert Langdon služebně v Paříži, pozdě v noci jej překvapí naléhavý telefonický hovor: starší správce uměleckých sbírek Louvru byl přímo uvnitř muzea zavražděn. Blízko jeho těla policie objevila záhadnou šifru. Langdon, který je vyzván k vyřešení tajemné záhady, je ohromen, když objeví řadu vodítek ukrytých v nejslavnějších dílech Leonarda Da Vinci. Vodítka, které brilantní malíř před mnoha lety důmyslně skryl, úzce souvisí s téměř rituální vraždou správce Suaniera.


Langdon spojí své síly s nadanou francouzskou kryptoložkou Sophií Neveu a dozvídá se, že poslední kurátor Louvru byl jejím dědečkem. A především byl členem tajného společenství Převorství sionské, které již léta stráží obrovské tajemství. V dech beroucí honičce po Paříži, Londýně i mimo ně měří Langdon a Neveu své síly nejen s policií, nýbrž i se záhadným cizincem k mnišské kutně. Ten pracuje pro Opus Dei - tajnou Vatikánem schválenou katolickou organizaci, o které se dlouho spekuluje, že se zmocnila tajemství převorství.


Pokud se Langdonovi a Neveu nepodaří včas rozluštit záhadnou šifru, tajemství převorství - a senzační historická pravda budou navždy ztraceny.


Jedna z nejpopulárnějších knih naší současnosti, jejíž prodeje se v celosvětovém měřítku počítají na desítky miliónů kusů, se dočkala filmové verze. Snímek natočený podle Šifry mistra Leonarda spisovatele Dana Browna je rozhodně největší filmovou událostí roku 2006. Režie se ujal oscarový režisér Ron Howard. „Knihu jsem objevil stejným způsobem jako většina ostatních lidí – díky přímému doporučení od někoho jiného. V případě této knížky to bylo extrémní. Čtenáře zaujala z mnoha různých důvodů a různými způsoby na ně dolehla,“ říká Howard. „Tenhle příběh měl styl a všechny tradiční napínavé prvky, díky nimž může fungovat jako výpravný film. Nejdříve v divákovi vzbudí dojem, že se ubírá určitým směrem, ale pak jej nejednou překvapí. Proto ten příběh, který Dan Brown vymyslel, dokázal čtenáře tak upoutat. Tváří se jako obvyklý mysteriózní thriller, ale pak v něm začne docházet k fascinujícím zvratům.“


Ani herecké obsazení nebylo ponecháno náhodě. Hlavní role ztvárnili Tom Hanks a Audrey Tatou, k nimž se připojily další hvězdy, jakými jsou Jean Reno, Paul Bettany či Alfred Molina. Světová premiéra snímku se odehrála na Filmovém festivalu v Cannes, českých kinech se film uvádí od 18. května 2006.

autor: Simona

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…