Stovka Lubomíra Lipského!

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Lubomír Lipský, legenda českého filmového a divadelního herectví, slaví stovku!!! V pokračování úspěšné filmové komedie Bobule s názvem 2Bobule, která se bude točit letos v létě, čeká na populárního českého herce jubilejní 100. role před filmovou kamerou.

14. dubna bylo navíc Lubomíru Lipskému 86 let a obě příležitosti oslavil najednou nejen se svými přáteli, ale i s producenty a tvůrci připravovaného filmu 2Bobule. Při této výjimečné události se pan Lipský dokonce dočkal své vlastní edice filmového vína.

„Když jsme oznámili, že chystáme pokračování Bobulí, jeden fanoušek s nadšením pro statistiku nám řekl, že pokud bude ve filmu hrát pan Lipský, bude to jeho stá filmová role. S panem Lipským jsme do dvojky počítali, takže jsme hned přichystali malou oslavu k jeho úžasné a úctyhodné herecké kariéře, kterou jsme spojili i s oslavou narozenin pana Lipského,“ řekl jeden z producentů filmu Tomáš Vican.
Slavilo se jak jinak než ve vinotéce BobuleBar na Národní třídě a pogratulovat přišli kromě členů Lipského rodiny také jeho herečtí kolegové Květa Fialová, Václav Postránecký či Petr Nárožný. Symbolicky se také na oslavě potkali režisér prvního dílu Tomáš Bařina s režisérem dvojky Vladem Lanné. A všem chutnalo víno, které pro tuto příležitost připravilo Adámkovo vinařství – vinařství ještě donedávna fiktivní, které patřilo právě dědečkovi v podání pana Lipského ve filmu, které ale díky producentům pro tuto příležitost získalo reálný rozměr. Producenti ostatně chtějí s touto značkou pracovat i do budoucna.

Stá filmová role Lubomíra Lipského bude ve filmu 2Bobule, kde si zahraje stejnou postavu jako v úspěšné jedničce – tedy majitele vinic a dědečka podvodníčka Honzy v podání Kryštofa Hádka, kterému dědečkovo víno zcela změnilo život. A to i přesto, že na závěr prvních Bobulí se naznačuje, že dědeček Lubomíra Lipského umřel.
„Dokonce jsme měli natočen dědečkův pohřeb,“ prozrazuje producent Adam Dvořák. „Do filmu se nám to nakonec nehodilo a teď jsme rádi. Postava pana Lipského byla mezi diváky oblibená. A nyní s ní můžeme pracovat i ve dvojce. I když asi trochu jinak, než diváci čekají.“
Premiéra komedie 2Bobule je v plánu na konec října letošního roku.Herec Lubomír Lipský se narodil v Pelhřimově jako nejstarší ze tří synů v cukrářské rodině, a už od mala inklinoval k umění a k herectví. V tom se doplňoval s o rok mladším bratrem Oldřichem, který se později stal režisérem mnoha nezapomenutelných filmů. Ostatně, jejich otec hrál v pelhřimovském ochotnickém divadle. Poprvé stál Lipský na jevišti ve svých 12ti letech ve Strakonickém dudákovi. Vedle divadla hrál navíc v jazzovém orchestru na klavír i na saxofon. Po maturitě studoval na Karlově univerzitě Divadelní vědu a estetiku. Největší vzorem pro Lipského a jeho souputníky bylo Osvobozené divadlo a divadelní sny sen se jim splnily v roce 1945, kdy dostali možnost založit v Praze Divadlo satiry. Tam Lubomír Lipský vydržel až do roku 1949, kdy bylo divadlo státem zrušeno. Následovalo angažmá Městských divadlech pražských, poté v divadle ABC či divadle Na Jezerce. Na svém kontě má dvě ceny Thálie.

Před kamerou stál poprvé v roce 1946, kdy si spolu s bratrem zahrál menší roli partyzánů ve válečném snímku V horách duní. V 50. a 60. letech se ve filmech objevoval často ve výrazných, ale stále spíše v menších rolích ( např. alchymista v Císařově pekaři a pekařově císaři, princ v Byl jednou jeden král, Florenc 13:30, Hudba z Marsu ), slávu a popularitu si získal především díky televiznímu účinkování a to hlavně jako děda Potůček v legendárním seriálu Tři chlapi v chalupě z roku 1962. Největší příležitost vyniknout na filmovém plátně dostal až díky bratrovi Oldřichovi, který ho obsadil do filmu Zabil jsem Einsteina, pánové z roku 1969 a potom i do nejvýraznější filmové role Lubomíra Lipského v roce 1970 - dobráckého učitele literatury George Camela v parodii Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Bratr režisér ho pak obsadil i do památné role v 6 medvědů s Cibulkou, kde skvěle předvedl svůj komediální talent.

Zatím poslední filmovou rolí byla postava dědy v úspěšné komedii Bobule, v létě bude Lubomír Lipský točit pokračování s názvem 2Bobule.
I když oslavil 86 let, stále aktivně hraje ve filmech, v televizi, i na divadle.

zdroj: pragency

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…