Struny podzimu přivítají exotickou umělkyni jménem Aziza Mustafa Zadeh

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

První říjnový koncert mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu bude patřit „princezně Jazzu” z Ázerbájdžánu, klavíristce a zpěvačce Azize Mustafa Zadeh. Ta představí 10. října v Pražské Křižovatce (kostel sv. Anny) jedinečný koncertní program nazvaný Opera Jazz.

Repertoár je postaven na světoznámých áriích veristů – např. Verdiho, Pucciniho nebo Boita. Vedle klasických árií však nadále obsahuje Aziziny kompozice v duchu otcova mugam jazzu i songy čistě jazzové, desítky let ověřené. Např. v jednom z nejpřitažlivějších momentů vystoupení Aziza konfrontuje horkokrevný ázerbájdžánský folklor s jinou vášnivou hudbou, totiž s Bolerem Maurice Ravela, vycházejícím z andaluského flamenka poznamenaného maurským vlivem.

Ambiciózní perfekcionistka se na projekt Opera Jazz roky tvrdě připravovala především pokud jde o pěveckou techniku, přičemž podstatně rozšířila výrazový rejstřík, hlasový rozsah a zdokonalila vlastní styl, který jí umožňuje kombinovat žánry zdánlivě neslučitelné. Stejně suverénně si počíná i na klaviatuře.

Aziza Mustafa Zadeh pochází z ázerbájdžánského hlavního města Baku. Narodila se v rodině jazzových hudebníků a ve svém rodném městě také vystudovala na konzervatoři hru na klavír. Již ve svých sedmnácti letech získala ve Washingtonu za svou velice osobitou verzi Monkových kompozic, inspirovanou ázerbájdžánským mugam jazzem, Thelonius Monk Prize. V současnosti žije v Německu a patří mezi nejuznávanější postsovětské klavíristy, působící na Západě. Vedle excelentních sólových alb a projektů se může pochlubit společnými nahrávkami s hudebníky jako je například John Patitucci, Bill Evans či Stanley Clarke. V letošním roce vydala Aziza Mustafa Zadeh sólové album Contrasts.

Festival Struny podzimu během dalších šesti říjnových a listopadových večerů přivítá v duchu svého podtitulu jazz i klasika, tradice i experiment rozdílné hudební osobnosti: operní projekt Don Juan in Prague s Ivou Bittovou v hlavní roli (22. října, Stavovské divadlo), experimentující České klarinetové kvarteto (26. října, Pražská křižovatka), jubilující Evu Urbanovu (31. října, Rudolfinum), předního světového jazzového klavíristu Brada Mehldaua (5. listopadu, Rudolfinum), akordeonovou virtuosku Evelynu Petrovu (9. listopadu, České muzeum hudby) a na závěr Ondřeje Havelku a jeho Melody Makers s Rapsodií v modrém (19. listopadu, Rudolfinum).

Spolupořadateli festivalu Struny podzimu jsou Česká filharmonie, Národní divadlo a Národní muzeum. Předprodej vstupenek na koncerty, které nejsou vyprodané, probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně pražského Národního divadla a v síti Ticketpro.

zdroj: www.strunypodzimu.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…