Světová špička world-music VÄRTTINÄ se vrací do České republiky

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Nejúspěšnější současná finská etnorocková hudební skupina, která původní finský vokálně/instrumentální styl proslavila po celém světě vydává speciální kompilaci Snow Angel, která vychází pouze v ČR.

Originální hlasy zpěváků a jedinečné vícehlasy jsou na nahrávkách a koncertech hlavní atrakcí této celosvětově uznávané špičky World Music. Členy Värttinä americký časopis Utne nazval jedněmi ze světových "hnacích motorů a šejkrů - 40 nejvíc vzrušujících, oduševnělých umělců roku 2003, kteří zatřásli světem". Album iki bylo časopisem Songlines zvoleno "Světovou špičkou" a bylo nazváno jedním z "50 top světových hudebních alb, které byste měli vlastnit".

Album Snow Angel mapuje tvorbu skupiny v letech 1992 až 2003. Kompilace ze čtyř řadových alb a jednoho live alba představuje v diskografii Värttinä raritu; jediný další výběr sestavený na zakázku vznikl až na Taiwanu. Snow Angel vychází pouze v České Republice a je složena z těchto pěti alb - iki, Aitara, Ilmatar, Seleniko, 6.12.

V sobotu 14. května vystoupí v pražském klubu Akropolis (stejně jako v pátek 13.5. v Brně) finská kapela VÄRTTINÄ v tomto složení:
SUSAN AHO – vocals
MARI KAASINEN – vocals
JOHANNA VIRTANEN – vocals
JANNE LAPPALAINEN - bouzouki, saxophones
HANNU RANTANEN – basses
MARKKU LEPISTÖ – accordion
LASSI LOGREN – fiddle
JAAKKO LUKKARINEN - drums, percussion
ANTTO VARILO - guitars, cümbüs tambur (Turkish long necked lute)

Skupina Värttinä (finsky Vřeteno) je zakladatelem nového finského folku. Vznikla v roce 1983 karelské vesnici Rääkkylä. Tehdy se věnovala čistě ugrofinskému folklóru, tvořilo ji patnáct dívek, která za doprovodu folkových muzikantů zpívaly a hrály na finský národní nástroj kantele. Tradice hudby, kterou hrál soubor Värttinä, "runo songs" trvá déle než tisíc let, texty těch písní pocházejí z období vikingů (středověk) a melodie bývají pentatonické. Värttinä používá původní nástroje z celého světa, nejen tedy tradiční finskou citeru zvanou kantele, ale i didjeridoo z Austrálie, flétnu kaval z Bulharska či původně řecký nástroj bouzouki.

V roce 1990 prodělal soubor radikální přerod, když jádro skupiny doplnili rockoví instrumentalisté. V jejím čele stojí i nadále zpěvačky, doprovod obstarávají hráči na kontrabas, kytaru, akordeon a housle. Värtinnä se okamžitě stala přední představitelkou fúze tradice a moderních prvků ve world music. Dokázala zaujmout široké vrstvy posluchačů, aniž by se zřekla kořenů, její současné texty jsou už víc metaforické, člověk o nich musí víc přemýšlet (v bookletu se objeví překlady do češtiny). Kapela dokončuje práce na muzikálovém trháku The Lord of the Rings (Pán prstenů), připravovaný na jaro 2005 pro londýnský West End. Hudbu skládají spolu s proslulým indickým skladatelem A. R. Rahmanem. Jejich alba již obsadila přední místa většiny světových hitparád.


Värttinä
Palác Akropolis 14. 5. 2005, 19:00
Vstupné: 520,- Kč + poplatky v předprodeji / 600,- Kč na místě

zdroj: JUNIOR KLUB NA CHMELNICI

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…