Tekutý les: Výstava v pražské Galerii 21. století

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Tvorbu člena skupiny pražských stuckistů, tedy zastánce novodobého malířského směru, bude možné vidět od 4. listopadu 2010 v pražských Holešovicích.

Tvorba Jiřího Hauschky zejména v poslední době přináší posun směrem k realistickému pojetí. Abstraktní motivy ustupují konkrétnímu světu a mění se do podoby detailu, který dynamizuje obrazovou kompozici. Výstava potrvá do 4. prosince 2010.Výstava Tekutý les ukazuje nejnovější tvorbu malíře Jiřího Hauschky. Hauschka má na české výtvarné scéně specifické místo. Umělec neabsolvoval žádnou z českých výtvarných akademií a nedostal se tak pod vliv žádného z jasně definovaných malířských okruhů. Důležitý milník v jeho uměleckém vývoji představovalo roční působení ve Velké Británii v okruhu stuckistického hnutí.

Hauschkovy obrazy nabízejí pohled do skutečného světa, v němž se mísí umělcovy zážitky, sny i představy do jednoho organicky působícího celku. Divák se má možnost ponořit do světa viděného očima autora. Má možnost vidět pohledy do okolní krajiny, ať již ve volné přírodě nebo ve městě. Tyto výřezy ze skutečnosti mají ovšem tu zvláštnost, že v nich prvky viditelné každým člověkem nenásilně splývají s motivy existujícími v Hauschkově imaginaci. Absence českého akademického drilu a britská výtvarná lekce přispěla ke skutečnosti, že si Jiří Hauschka vytvořil specifický malířský styl, který působí v rámci české výtvarné scény originálně a nezaměnitelně.O směru stuckismus
Výtvarné hnutí vzniklo v roce 1999 v Londýně. V devadesátých letech 20. století se často prosazoval názor, že „malba je mrtvá“ a v moderním umění pro ni není místo. Stuckismus se stal prvním výtvarným hnutím, které začalo programově a systematicky prosazovat myšlenku, že malba nemusí ve 21. století zaniknout a může být i nadále progresivním uměleckým projevem. Během uplynulé dekády se stuckismus rozšířil do celého světa, kde dnes téměř v padesáti zemích působí dvě stě stuckistických skupin, které ze stuckismu dělají nejrychleji se rozvíjející umělecké hnutí současnosti.

Více o autorovi na http://www.jirihauschka.com/

Galerie 21. století,
Dukelských hrdinů 407/26
170 00 Praha 7
www.galerie21století.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…