Valkýra

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Jedním z mýtů druhé světové války je názor, že všichni Němci byli nacisté loajální k Adolfu Hitlerovi. Není to pravda, existovaly skupiny, které tajně i veřejně kritizovaly Hitlerův režim, poté co se v roce 1933 ujal moci. Byli to studenti , náboženské skupiny a různá politická sdružení. Kromě toho zde bylo mnoho statečných jedinců, kteří pomáhali Židům, odmítali spolupráci s nacisty a naopak nabízeli pomoc spojencům.

Nejméně známou, ale nejvlivnější skupinou byl Německý odpor. Jeho členové bojovali proti Hitlerovi uvnitř systému, všichni byli příslušníky armády nebo politických institucí. Jediný způsob, jak zachránit budoucnost, viděli ve svržení Hitlerovy vlády. Motivy zúčastněných byly různé. Někteří doufali, že se k moci dostane méně nebezpečný diktátor, jiní věřili ve změnu celého politického systému a další byli motivováni čistě humánními důvody. Všichni shodně byli přesvědčeni, že Hitler představuje pro Německo tragédii a musí být zastaven za každou cenu.

Dlouho očekávaný, napínavý film Valkýra, vypráví skutečný příběh plukovníka Clause von Stauffenberga, který stál v čele rozsáhlého protinacistického spiknutí, jehož hlavním cílem měla být likvidace Adolfa Hitlera a odstavení jeho nejvěrnějších spolupracovníků od moci.Plukovník Stauffenberg byl hrdý a oddaný voják, který miloval svoji zemi, ale s hrůzou přihlížel, jaké hrůzy způsobila Hitlerova neomezená moc. Přesto i nadále zůstal ve vojenské službě, tajně však doufal, že se najde někdo, kdo dokáže Hitlera zastavit dřív než zničí Německo i celou Evropu. Čas běží příliš rychle, proto se Stauffenberg rozhodne, že vezme osud země do svých rukou.V roce 1942 přesvědčí armádní velitele, aby se postavili Hitlerovi a svrhli jeho vládu. V roce 1943 se během rekonvalescence válečných zranění spojí Stauffenberg s Německým odporem – dlouho existujícím, protihitlerovským spiknutím tvořeným muži v nejvyšších špičkách moci. Vyzbrojeni rafinovanou strategií – použít Hitlerův nouzový plán pro stav ohrožení – známý jako Operace Valkýra – zosnují spiknutí s cílem zavraždit diktátora a svrhnout nacistickou vládu.Do pokusu o převrat bylo zainteresovaných mnoho vysokých osobností jako např. Ludwig Beck, Erich Höpner, Erwin Rommel, Hans Speidel a Hellmuth Stieff. Stauffenber chtěl při atentátu spolu s Hitlerem také zlikvidovat Heinricha Himmlera a Hermanna Göringa. Tento důvod donutil ve dvou případech (11. a 15. července) ustoupit od plánu. Konečné datum nakonec padlo na 20. července 1944, i přesto, že nebyl přítomen ani Himmler ani Göring.S dokonalým plánem, světlou budoucností pro celý svět, s důvěrou miliónů lidí a své ženy a dětí, jež jsou v ohrožení se z von Stauffenberga, který dosud byl jeden z mnoha, stane ten, který musí Hitlera zavraždit sám.Do hlavní role producenti obsadili Toma Cruise. Ten přiznává, že před přečtením scénáře nevěděl o operaci Valkýra vůbec nic. “Už při prvním čtení byl scénář velmi působivý,” říká Cruise, “z historického pohledu i z pohledu filmu - jako vynikající thriller. Fascinovalo mě spiknutí. Od začátku do konce to mělo spád. Když jsem potom zjistil, že je to podloženo skutečnou událostí, byl jsem nápadem natočit tento film nadšený.”Historické drama Valkýra natočil renomovaný režisér Bryan Singer a vedle Toma Cruise coby představitele Clause Von Stauffenberga zde hrají Tom Cruise, Kenneth Branagh, Bill Nighy, Tom Wilkinson, Carice van Houten a další. V Česku se Valkýra promítá v kinech v originálním znění s titulky od 12. února 2009.foto: Bontonfilm

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…