Veletrh blýskavých šperků

| Autor: MF | Rubrika: Kultura

Fabergé, Tiffany, Cartier, Bvlgari – jména, jež není potřeba dlouze představovat a která znají ženy od New Yorku přes Paříž, Moskvu až po Tokio. Dnes se může z podmanivé krásy šperků, od těch za pár stovek korun až „pár“ milionů, radovat každý a domácí šperkovnice mnohých dam se často vyrovnají dobře zásobenému klenotnictví.

V minulosti tomu ale bývalo jinak. Šperky patřily do určité doby k výsadám šlechty a vysokých církevních hodnostářů a jejich vlastnictví a užívání bylo dokonce omezováno zákonem.

Potěšit se pohledem na starožitné skvosty všeho druhu i rozšířit svůj osobní arzenál budou moci muži i ženy, senioři i mladé dívky od 13. do 16. května v Novoměstské radnici na Karlově náměstí v Praze, kde se uskuteční tradiční Veletrh starožitností ANTIQUE. Hlavním motivem jubilejní 25. jarní přehlídky starožitností bude právě „Proměna šperku“. Nicméně přes šest desítek vystavovatelů z řad předních starožitnických firem, mezi nimiž se letos poprvé objeví i renomovaná aukční síň Sotheby´s, ve svých expozicích představí i rozmanité kolekce skla a porcelánu, obrazy, sošky či starožitný nábytek. Více informací na www.asociace.com.
Touha zdobit se je stará jako lidstvo samo a za uplynulá staletí prošly šperky obrovským vývojem. Zpočátku se pro výrobu šperků používaly především jelení zuby, rybí kosti či kamenné perly, později se začalo pracovat s kovy a kameny. Každá velká kultura v historii přinesla do šperkařství něco nového: staří Řekové začali do zlata osazovat kameny, granáty, smaragdy, ametysty a rýt do kamenů gemy, Keltové přinesli ornamentalistiku, Etruskové vynikali drobnou granulací, kterou se podařilo po staletích pokusů napodobit až v roce 1930, a dále jemným filigránem, Egypťané přinesli typické a stále populární motivy okřídleného skarabea, kobru, sokolí hlavu, sluneční disk a z materiálů tyrkys, lapis lazuli, chalcedon a korál, Římané zavedli techniku prolamování zlata. Římanům také vděčíme za dodnes používaný symbol svazku muže a ženy - snubní prsteny.I Češi se mohou pochlubit svým trumfem ve světě šperků. Jen málokterý národ disponuje drahým kamenem, který by byl tak úzce spojován s jeho identitou, jako v našem případě český granát. V 19. století dosáhla jeho obliba vrcholu a kameny „barvy holubičí krve“ byly používány od klasických prstenů, náušnic, broží a závěsů, přes rozličné přívěsky, koliéry či brože až po krabičky, rámečky či medaile. Granátové šperky zdobily například ruskou carevnu, manželku Alexandra I. Hojně zastoupeny budou i na nadcházejícím veletrhu ANTIQUE.KDE? Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2

KDY? 13. - 16. května 2010, od 10 do 19 hodin


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…