Vilhelmová a Čadek roztančí jeviště

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Kultura

Herečka Tatiana Vilhelmová se představí spolu s Petrem Čadkem na jevišti v tanečně-divadelním představení Posedlost. Taneční partner Vilhelmové ze StarDance Petr Čadek se tentokrát ujal i choreografie. Premiéra proběhne 20. dubna v pražském Divadle Ponec a na jevišti uvidíte také Martina Hofmanna, Luboše Veselého či Hynka Obsta.

Příběh z minulého století má netradiční pojetí – kombinuje jevištní poezii, živou i reprodukovanou hudbu, tanec a činohru. „Mám rád, když Tatiana tančí, líbí se mi její projev. Od chvíle, kdy hostovala v taneční roli v mém představení Romances Gitanes na festivalu Almada v Portugalsku, jsem přemýšlel o možnosti nějaké podobné spolupráce. Navíc její účinkování spolu s Petrem Čadkem ve StarDance přímo nabízelo využít obliby, kterou získali u publika,“ říká režisér Peter Butko. Pro Tatianu Vilhelmovou je připravovaná inscenace výzvou: „Poprvé v životě produkujeme vlastní představení, poprvé taneční a poprvé zkouším novou věc jako paní s dvěma dětma. A věřte, je to jiné! Myslím, že pro nás všechny je to srdeční záležitost. Čtyřikrát týdně trénujeme a upravujeme. Zatím je to zábava, ale myslím, že bude hůř.“Hlavní dějovou linkou inscenace je milostný vztah prvního sólisty Andrease a tanečnice. Vztah plný lásky k tanci, milostných vášní, ale také lži a zklamání, který změní postupně životy všem postavám hry. Milostné vzplanutí Andrease jej katapultuje daleko od světa divadla, umění, tance i hodnot, které představují euroatlantickou morálku a dovede jej na pokraj smrti. „Všichni zúčastnění jsou v této hře něčím posedlí. Tancem, láskou, bohem i sami sebou…“ vysvětluje režisér. Petr Čadek si cení toho, že se příběh odehrává v tanečním prostředí a dává nahlédnout do duší tanečníků, že ukazuje tanec nejenom jako radost, ale i jako těžkou řeholi, posedlost, ovlivňující jak soukromí, tak i osobnost lidí, kteří tanci zasvětí život. Martin Hofmann o své účasti říká: „Spojení s tancem není úplně to, co mě na tom lákalo. Nejsem typ tanečníka. Nicméně to beru jako způsob rozšíření obzorů a možnost něco se naučit. Šel jsem do toho spíš kvůli lidem; s Peterem Butkem jsem dělal jedno z mých nejoblíbenějších představení Lordi v Jindřišské věži a s Tatianou Vilhelmovou jsem se na jevišti už dlouho nepotkal. Co se samotného tance týče, jsem v dobrých rukách - kultivuje mně Petr Čadek. Trpělivě. A snad mě nenechá tančit moc. My jsme tam s Lubošem Veselým přeci jen více na ty činoherní party.“Celé představení a především pak taneční výstupy obou hlavních protagonistů – Andrease a tanečnice - jsou doprovázeny živou klavírní hudbou v podání Hynka Obsta, která bude obohacována hudebními samply s rytmikou, smyčci a dalšími nástroji, vytvářející tak bohatě vrstvenou hudbu, spojující živou hru na klavír a orchestrální motivy.

Tvůrci projektu navazují na vzájemnou úspěšnou a přátelskou spolupráci z předchozích let. Peter Butko je režisérem představení Zhasněte lampiony s Tatianou Vilhelmovou v hlavní roli, které se již pátým rokem úspěšně uvádí na českých a slovenských divadelních scénách. Kromě toho oba od roku 2002 spolupořádají s Aňou Geislerovou charitativní projekt Vánoční bazar v Mokré čtvrti. Aňa Geislerová je ostatně spoluproducentkou představení Posedlost a hlavním producentem je manžel Tatiany Pavel Čechák.

Režisér Butko dlouho hledal pro své představení vhodnou scénu. Nakonec využil nabídky dlouholeté ředitelky festivalu Tanec Praha a divadla Ponec, Yvonny Kreuzmannové. Dalších pět repríz proběhne během května. V červnu budou moci Posedlost zhlédnout diváci v Brně a na konci srpna se vrátí do Prahy. Představení je koncipováno tak, aby je bylo možné uvádět i na dalších českých i slovenských scénách.


Zdroj: 2media

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…