Výměna

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Pro záchranu syna udělala to, čeho se všichni ostatní báli. Píše se březen 1928. V Los Angeles se svobodná matka Christine Collins ráno loučí se svým devítiletým synem Walterem a odejde do své práce. Když se večer vrátí domů, prožije noční můru všech rodičů: její syn zmizel.

Začne vyčerpávající a neúspěšné pátrání po Walterovi, po kterém nezůstala jediná stopa. Po pěti měsících se nenadále objeví chlapec, který tvrdí, že je Christinin syn. Policie, která potřebuje vylepšit svou reputaci u veřejnosti, zorganizuje ve velkém stylu dojemné setkání šťastné matky a ztraceného syna. Štěstí trvá ale jen chvíli. Christine, ochromená davem policistů, novinářů, reportérů si vezme chlapce domů. Ale ve skrytu duše a ve svém srdci ví, že on není její syn.

Začne naléhat na úřady, aby pátraly po jejím skutečném synovi a při tom rozčarovaně zjistí, že v Los Angeles v době prohibice nemají ženy žádné právo nesouhlasit se systémem. Christine, označena úřady za klamající a nezpůsobilou, nalezne spojence ve společenském aktivistovi, reverendovi Gustavu Brieglebovi.


Svobodná matka se musí postavit jak policii, která pochybuje o jejím duševním zdraví, tak touze veřejnosti po pohádce se šťastným koncem. Během zoufalého pátrání po pravdě se Christine nechtěně stane hrdinkou chudých lidí, kteří jsou policií, ovládající celé město, systematicky zneužíváni a utiskování. Tato žena nepřestane bojovat, dokud nenalezne svého syna.... pokud ji ovšem ti, kteří byli zvoleni, aby chránili a sloužili lidem, neumlčí jednou provždy...


Dokumenty o sporu Christine Collins a městské rady L.A. ležely téměř 100 let na hromadách s dalšími deseti tisíci spisů v archívech losangelské radnice. Spisy umožnily poskládat vyprávění o zmizení devítiletého hocha a o chybném, zkorumpovaném vyšetřování případu losangeleskou policií. V roce 1928 stál v čele Los Angeles starosta George E. Cryer, podporovaný policejním ředitelem James E. Davis a jeho lidmi, terorizujícími město na požádání. Že něco není v pořádku, začalo vylézat na světlo ve chvíli, kdy svobodná pracující matka nahlásila, že se ztratil její devítiletý syn. Policie nedokázala během několika příštích měsíců najít žádnou stopu, která by objasnila záhadnému zmizení, což zhoršovalo veřejné mínění o práci strážců pořádku.


Když policie oznámila, že Waltera našla, Christine Collins i všichni zúčastnění čekali se zatajeným dechem. Policie považovala případ za úspěšně vyřešený a v rámci vylepšení veřejného mínění, zastavení kritiky své práce a odvedení pozornosti od korupčních skandálů, zorganizovala velmi veřejné setkání matky se ztraceným synem. Objevil se ale problém. Hoch, se vracel ke své matce, nebyl Walter.


Přes okamžité a opakované upozorňování, že chlapec není její, nebyla paní Collins vyslyšena. Podle dochovaných záznamů jí kapitán J.J. Jones, kterému byl případ svěřen, řekl, “ať to s chlapcem na pár týdnů zkusí”. Zmatená a překvapená matka souhlasila. Tím byl případ definitivně uzavřen.


Na pouhé tři týdny. Do doby, než paní Collins přivedla “Waltera” zpět na policejní stanici s tím, že ať si kdo chce, co chce, říká, toto dítě není její. Kapitán Jones, nezvyklý, že by někdo o jeho rozhodnutích pochyboval - tím méně žena, obvinil Christene Collins z urážky a místo uznání omylu, že jí vrátili jiného chlapce, ji poslal do místní psychiatrické léčebny. Collins zde byla zavřena dlouhých pět dní bez jakékoliv možnosti právní pomoci.


Chlapec, který předstíral, že je devítiletý Walter, se později přiznal, že je dvanáctiletý Arthur Hutchens (nebo také Billy Fields, jak si občas říkal), uprchlík, jehož snem bylo se dostat do Hollywoodu, kde by se mohl setkat se svým filmovým idolem. Jeho jednání nevědomky odstartovalo sérii událostí, které navždy změnily policii v Los Angeles.


Ve dramatu popisující fascinující příběh hrají hlavní role Angelina Jolie a John Malkovich po režijním vedením Clinta Eastwooda. „Vzal jsem si scénář do letadla a hned po přečtení jsem věděl, že to chci točit. Mám rád skutečné příběhy, zvlášť když působí naprosto neskutečně,“ říká slavný herecký a režisérský veterán. Výměnu promítají česká kina od 8. ledna 2009 v originálním znění s titulky.
Foto: archiv Bontonfilm

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…