Výsledky festivalu Křišťálové srdce

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Letošní 7. ročník Mezinárodního filmového a televizního festivalu dokumentárních a publicistických pořadů se zdravotnickou tématikou Křišťálové srdce Poděbrady 2006 byl zaměřen na diabetes mellitus, zdravý životní styl a zdravou výživu. Do těchto tří kategorií bylo přihlášeno celkem 47 snímků z osmi zemí. Zastoupeni byli tvůrci z Japonska, Francie, Belgie, Polska, ale také například z Kuby.

V kategorii Zdravá výživa zvítězil pořad Biopotraviny z cyklu Pod pokličkou(ČT Ostrava) autorů Vladimíra Mráze a Blanky Hollanderové. Snímek propaguje humornou formou moderní trendy zdravé výživy.

V kategorii Zdravý životní styl zvítězil film Erika HIV+ režiséra Zdeňka Pojmana. Producentem snímku je Státní zdravotní ústav Praha a Česká televize. Porotu zaujal poctivě odvyprávěný příběh odvážné a upřímné ženy, která bojuje s tragickým osudem a dává příklad všem pochybujícím pacientům s chorobou HIV i jejich blízkým.

Cenu hlavního partnera festivalu společnosti AstraZeneca v kategorii Zahraniční produkce získal rakouský film Země bez dětí((Bayerischer Rundfunk) režisérky Angely Graas, která ve svém snímku zpracovala aktuální téma ubývání evropské populace.

V kategorii Diabetes mellitus a kardiovaskulární onemocnění zvítězil pořad Poruchy srdečního rytmu – Zkrocení splašeného srdce(HERAFILM), který natočil režisér Vladimír Kunz pro cyklus Diagnóza. Porota ocenila výborně zvládnutou popularizaci složitého zdravotního problému i výběr pacientů s přesvědčivým životním stylem, kteří zvládli svou nemoc.

Čestné uznání v kategorii Zdravá výživa získal pořad z cyklu Diagnóza Otylost a nadváha(HERAFILM) režiséra Morise Issy. Festivalová porota v čele s filmovou dokumentaristkou Olgou Sommerovou ocenila humornou formu zpracování tohoto tématu a také to, jak se režisérovi podařilo přiblížit zajímavé osobnosti jednotlivých pacientů.

Čestné uznání v kategorii Diabetes mellitus a kardiovaskulární onemocnění si odnesl pořad režiséra Petra Zrna Dětský diabetes – Nemoc na celý život(HERAFILM) z cyklu Diagnóza. Porotu zaujal citlivý výběr dětských pacientů i dramaturgicky zdařilé použití archivních materiálů a také varovný akcent při podceňování této závažné nemoci.


Festivalová porota:
Olga Sommerová – filmová dokumentaristika, předsedkyně poroty
Doc. Alexander Baran – ředitel Centre d´Ensenignement Medical et de Communication Andiovisuelle
PhDr. Pavel Taussig – filmový historik a publicista
Petr Šabach - spisovatel

Informace o festivalu naleznete také na www.kristalovesrdce.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.