Warholka

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Když Andy potkal Edie, život se stal uměním. Slíbil jí, že z ní udělá hvězdu, jakou vždy chtěla být. Svůj slib splnil beze zbytku. Zaujala ho okamžitě, jakmile poprvé přišla do jeho ateliéru v bývalé továrně na klobouky.

Díky své neobyčejné kráse a nepřehlédnutelnému charismatu, se mladá Edie Sedgwick stala takřka přes noc ikonou pro tisíce lidí. V polovině šedesátých let plnila titulní stránky prestižních módních časopisů, plátna kin a byla samozřejmě také ozdobou snad všech večírků.

Konec její kariéry i života přišel ale stejně rychle a brzy, jako její závratný vstup do světel reflektorů.
Ocitla se ve společnosti nejhorší spodiny. Věčně opilá, věčně zfetovaná, věčně bez peněz. nedokázala se o sebe postarat a všichni se k ní obrátili zády. Přestože zemřela v pouhých 28ti letech, svět na ni nezapomněl. Nejméně dvě písně Boba Dylana jsou prý právě o ní, skupina The Cult pro ni také složila píseň a ve videoklipu dokonce použili originální Ediiny fotografie...

Edie Sedgwich vedla okouzlující styl, nechyběla ji živoucí jiskra a měla nepopiratelně vytříbený vkus a ocitla se přímo ve středu revoluce americké pop-kultury. Andy Warhol z ní udělal avantgardní hrdinku ve chvíli, kdy avantgarda znamenala vše. Stala se z ní generační ikona, žena, po které toužili všichni muži a které záviděly všechny ženy. Jako blonďatá princezna přišla z prominentní šlechtické rodiny v Nové Anglii. Proslavila se ale jako jedinečný symbol moderní americké ženy: elektrizující, rebelující a přitom velmi zranitelné. Magazín Vogue dokonce vytvořil výraz, který vyjadřuje revoluci, kterou Sedgewicková reprezentovala. Stejně bleskově, jako se na scéně objevila, také odešla.

Od jejího úmrtí v roce 1971 však její život nepřestává fascinovat: hra se slávou, umělecké revoluce, kulturní střety, vliv nefunkční rodiny, ztráta všeho; ani její vkus a styl neumírá: její ikonický vzhled, temně černé oči, odbarvené blond vlasy, přiléhavé trikoty a geometrické šaty, tmavé punčochy – atributy které hrají dodnes v módě významnou roli. Ozvěny ze života Edie nalézáme v moderním světě na každém kroku. Přesto přese všechno nebyl její život až doteď zfilmován.

George Hickenlooper si vybral do hlavní role nádhernou Siennu Miller (Po krk v extázi/Layer Cake, Casanova). Světoznámého Andyho Warhola zde ztvárnil vynikající Guy Pearce (Memento, Proposition) a v postavě Ediiny velké lásky poznáme mladého Haydena Christensena (Star Wars II, III). Film se před příchodem do kin potýkal se spoustou problémů. Například Bob Dylan chtěl zarazit promítání tohoto snímku. Film podle něho prý naznačuje, že múza Andyho Warhola zemřela právě kvůli němu... Warholku promítají česká kina od 12. července 2007.


foto: Bioscop

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. 2017 | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.