Za 200 korun není prodejný ani Viewegh

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

V Česku vychází ročně víc knižních titulů než například ve Spolkové republice Německo. V roce 2002 jich bylo přes 14 000! Denně se na pultech objevilo v průměru 40 nových knih. Přesto jak nakladatelé, tak autoři i knihkupci hovoří o určité krizi knižního trhu Je to skutečnost, nebo jen umělý problém? Jak se chová kniha na počátku 21. století. To bylo hlavní téma první Akademické kavárny, která se sešla u příležitosti veletrhu Svět knihy v pražském knihkupectví Academia.

"V šedesátých letech jsem chodil s řeznicí, která četla Franze Kafku," ilustroval situaci ve složení čtenářské obce před čtyřiceti lety ředitel nakladatelství Academia Alexandr Tomský. Přítomní spisovatelé, nakladatelé a knihkupci sarkasticky podotkli, jestli onoho Kafku nedostala za kilo tehdy nedostatkového telecího…
Nicméně se shodli, že určitou krizi literatury lze hledat v moderních technologiích, které umožňují vydávat knihy prakticky kdekomu. Počítače a programy už nepotřebují armády nakladatelských redaktorů. Počítačový program a digitální technika dovolují autorovi předat na některém ze současných nosičů dílo rovnou do tiskárny. Na trhu je ale především přetlak autorů i nakladatelů - v tom jsou knihkupci zajedno.

V mnoha ohledech se méně knih prodává i proto, že jejich ceny jsou v mnoha případech příliš vysoké. Jako odstrašující příklad rozdílu mezi výrobní cenou a cenou prodejní uvedli při setkání nově vydaný hit Michala Viewegha Případ nevěrné Kláry. Kniha vytištěná na Slovensku stála 13,90 slovenských korun, její prodejní cena je 240 korun českých. Někteří z přítomných prodejců uvedli, že i to je možná příčina prozatím nižšího prodeje jinak bezkonkurenčního českého spisovatele prózy. Zvláště mimo Prahu nastává situace, že kniha nad 200 korun je neprodejná, nejedná-li se o odbornou literaturu či literaturu faktu.
Tento rozpor mezi náklady na výrobu jednoho kusu knihy a její konečné ceny připomíná prý problém hudebního trhu, kde jsou do ceny CD zakalkulovány nejen náklady vydavatelů, ale i luxusní život interpretů. Uskromnit se musí všechny strany, chtějí-li přežít. "Ani jméno ještě neznamená úspěch," tvrdí Pavel Jungmann, knihkupec ze Zlína. "Uspořádal jsem u nás autogramiádu Michala Viewegha. Lidé kolem něho procházeli bez povšimnutí. Podobné to ale bylo již před nějakým časem kupříkladu s autogramiádami Hanzelky a Zikmunda. Lidem nestačí autor jen tak. Chtějí slyšet příběhy, zábavu, ptát se. Uspořádám-li však s autorem besedu a spojím ji s podpisováním jeho nové knihy, je situace zcela jiná.Cesty ke čtenáři je nutné hledat neustále."

Tomský uvedl situaci na trhu anglicky psaných knih v západní Evropě i Americe, který v 90. letech ovládla americká vydavatelství na úkor anglických. "Ceny knih se od té doby snížily až třikrát." Podobný trend lze postupně sledovat i u nás přibližně od roku 1998, kdy ceny za jeden výtisk dostoupily údajně svého maxima. Kdo chce dnes uspět na trhu popmusic, musí se cenou nahraného CD přiblížit obecně přijatelné ceně a vsadit na zisk z velkého množství prodaných kusů. Nejde už jen o atraktivní i "atraktivní" tituly ve stylu - vaří každý, kdo se objeví na obrazovce. Ty mají často založeny na úspěch i bez ohledu na vysokou cenu. Ale ani v případě takových kuchařek od Bohdalové či Novotného nelze spoléhat na úspěch při každém vydání. (Korzo)

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…