Zamilovaná zvířata

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Rok co rok celá naše země zní zpěvem, reptáním a výkřiky – milostným voláním zvířat. Okázalé tance a dary jsou často nejlepšími prostředky k přivábení samičky či samečka a pro diváky se tak naskýtá mnohdy směšná či jímavá, ale vždy úžasná podívaná.

Jemné umění svádění není rozhodně výsadou člověka. Království zvířat nabízí mnoho pozoruhodných příkladů námluv, s neočekávanou citlivostí a jemností, ale zároveň pozoruhodným důvtipem, odvahou a odhodlaností v sledování a přilákání druha nebo družky.

Aby filmaři zachytili i ty nejmenší detaily zvířecích námluv, použili nejen nejmodernější technologie, ale také často vymýšleli nové techniky, které umožnily jejich týmu natáčet zvířata z bezprostřední blízkosti a být při tom nenápadní. Použili všechny možné vynálezy vytvořené pro systém „vidět a nebýt viděn“. Natáčeli jelena za pomoci dálkově ovládané kamery ukryté v kmenu v lese blízko krmelce; podobně použili kameru na palubě dálkově ovládané miniaturní lodi, aby natočili 12m záběrů potápek s jejich potomky.


V jiné scéně se kamera plazí z rákosí ve vodě k hnízdu pěnice a záběr končí shora. Dostat se tak blízko k ptákům, aniž by je při tom vyplašili, to zabralo štábu 12 dní pomalého a pečlivého postupu. Různé výzvy vyžadovaly různá technická řešení: kamera 5m vysoko ve vzduchu natáčela dvě žirafy, kamera 30cm nad hladinou vody sledovala pohyby plavající potápky. Dále byly použity horkovzdušné balóny, helikoptéry a jeřáby, aby se kamery co nejvíce přiblížily sledovaným objektům, aniž by bylo zapotřebí transfokátorů. Tento film je konstruován jako fiktivní se skutečnými postavami a dějem, jako protiklad neosobních dokumentů o přírodě.


Ústřední postavou filmu je jelen. Vracíme se k němu mezi jednotlivými scénami, jako by byl v centru všeho dění, sledoval milostné scény s noblesním klidem. Společně s vizuální kontinuitou jde v ruku v ruce i ta zvuková, pečlivě tvořená soundtrackem základních zvuků přírody. Pro film byla navíc složena originální hudba, hudební skladatel byl přítomen na „place“, aby zachytil okolí jednotlivých scén. Hudba často smíchává dohromady a odděluje různé přírodní zvuky.


Aby se zvířata mohla svádět navzájem, musí se nejdříve potkat – a teprve pak se jeden z páru snaží zaujmout toho druhého. Aby tedy zrealizovala setkání, používají zvířata řadu technik, různé druhy signálů, které může potenciální druh/družka rozpoznat. Signály zahrnují kombinaci pěti smyslů: čich, zrak, sluch, chuť a hmat. Ukazuje se, že techniky, používané zvířaty k upoutání pozornosti opačného pohlaví, se neliší od těch lidských; a úspěch nebo neúspěch zvířat často připomíná naše vlastní snahy!


Když zvíře uspěje v přilákání druha, je svádění ukončeno a začíná scéna páření. Pět smyslů tvoří přirozený rámec filmu a my prozkoumáme milostné techniky v každé z těchto pěti kategorií.


V mnoha ohledech je chování zvířat podobné tomu našemu a snímek Zamilovaná zvířata nás provede harmonií tohoto nádherného, fascinujícího a úchvatného světa zamilovaných zvířat. Francouzský dokumentární film Zamilovaná zvířata promítají česká kina od 29. ledna 2009.

foto: archiv SPI Film

Komentáře

Komentářů celkem: 1
Tenhle film stojí za to vidět :) Janina 28. 1. 2009 | 10:48

Další články z rubriky

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…