Zamilovaná zvířata

| Autor: Cindy Kerberová | Rubrika: Kultura

Rok co rok celá naše země zní zpěvem, reptáním a výkřiky – milostným voláním zvířat. Okázalé tance a dary jsou často nejlepšími prostředky k přivábení samičky či samečka a pro diváky se tak naskýtá mnohdy směšná či jímavá, ale vždy úžasná podívaná.

Jemné umění svádění není rozhodně výsadou člověka. Království zvířat nabízí mnoho pozoruhodných příkladů námluv, s neočekávanou citlivostí a jemností, ale zároveň pozoruhodným důvtipem, odvahou a odhodlaností v sledování a přilákání druha nebo družky.

Aby filmaři zachytili i ty nejmenší detaily zvířecích námluv, použili nejen nejmodernější technologie, ale také často vymýšleli nové techniky, které umožnily jejich týmu natáčet zvířata z bezprostřední blízkosti a být při tom nenápadní. Použili všechny možné vynálezy vytvořené pro systém „vidět a nebýt viděn“. Natáčeli jelena za pomoci dálkově ovládané kamery ukryté v kmenu v lese blízko krmelce; podobně použili kameru na palubě dálkově ovládané miniaturní lodi, aby natočili 12m záběrů potápek s jejich potomky.


V jiné scéně se kamera plazí z rákosí ve vodě k hnízdu pěnice a záběr končí shora. Dostat se tak blízko k ptákům, aniž by je při tom vyplašili, to zabralo štábu 12 dní pomalého a pečlivého postupu. Různé výzvy vyžadovaly různá technická řešení: kamera 5m vysoko ve vzduchu natáčela dvě žirafy, kamera 30cm nad hladinou vody sledovala pohyby plavající potápky. Dále byly použity horkovzdušné balóny, helikoptéry a jeřáby, aby se kamery co nejvíce přiblížily sledovaným objektům, aniž by bylo zapotřebí transfokátorů. Tento film je konstruován jako fiktivní se skutečnými postavami a dějem, jako protiklad neosobních dokumentů o přírodě.


Ústřední postavou filmu je jelen. Vracíme se k němu mezi jednotlivými scénami, jako by byl v centru všeho dění, sledoval milostné scény s noblesním klidem. Společně s vizuální kontinuitou jde v ruku v ruce i ta zvuková, pečlivě tvořená soundtrackem základních zvuků přírody. Pro film byla navíc složena originální hudba, hudební skladatel byl přítomen na „place“, aby zachytil okolí jednotlivých scén. Hudba často smíchává dohromady a odděluje různé přírodní zvuky.


Aby se zvířata mohla svádět navzájem, musí se nejdříve potkat – a teprve pak se jeden z páru snaží zaujmout toho druhého. Aby tedy zrealizovala setkání, používají zvířata řadu technik, různé druhy signálů, které může potenciální druh/družka rozpoznat. Signály zahrnují kombinaci pěti smyslů: čich, zrak, sluch, chuť a hmat. Ukazuje se, že techniky, používané zvířaty k upoutání pozornosti opačného pohlaví, se neliší od těch lidských; a úspěch nebo neúspěch zvířat často připomíná naše vlastní snahy!


Když zvíře uspěje v přilákání druha, je svádění ukončeno a začíná scéna páření. Pět smyslů tvoří přirozený rámec filmu a my prozkoumáme milostné techniky v každé z těchto pěti kategorií.


V mnoha ohledech je chování zvířat podobné tomu našemu a snímek Zamilovaná zvířata nás provede harmonií tohoto nádherného, fascinujícího a úchvatného světa zamilovaných zvířat. Francouzský dokumentární film Zamilovaná zvířata promítají česká kina od 29. ledna 2009.

foto: archiv SPI Film

Komentáře

Komentářů celkem: 1
Tenhle film stojí za to vidět :) Janina 28. 1. 2009 | 10:48

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…