Zemřel skladatel a zpěvák Petr Hapka. Připomeňte si jeho krásné písně!

| Autor: BN | Rubrika: Kultura

Úspěšný autor filmových melodií i populárních hitů zemřel včera na své chalupě na Okoři. V poslední době trpěl Alzheimerovou chorobou. Bylo mu 70. let.

Petr Hapka absolvoval konzervatoř (viola, zpěv). S textařem Petrem Radou, s nímž svého času tvořil nerozlučnou autorskou dvojici, vytvořil pro Hanu Hegerovou Kázání v kapli Betlémské nebo Obraz Doriana Graye.

Je známý především jako autor hudby k textům Michala Horáčka a hudby filmové. Jejich hity jako Levandulová, Dívám se, dívám, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc, Individualita či Bude mi lehká zem zpívala například Hana Hegerová, Lucie Bílá, Michael Kocáb, Jana Kirschner nebo Richard Müller. Sám Hapka se také prosadil jako výrazný zpěvák.

Byl dvakrát ženatý s herečkou Zorou - Ullou Keslerovou, a Zuzanou Řihoškovou. Žen ale jeho životem prošlo mnohem víc. Pěti jeho partnerkám se narodilo celkem sedm dětí. S každým z nich, ale i s jejich matkami, vždycky udržoval dobré vztahy.

Jeho ztráta je bolestná nejen pro rodinu, fanoušky, ale i jeho dlouholeté kolegy, kamarády. Mezi ty nejbližší patřil bezesporu textař Michal Horáček, s nímž pracoval od půlky 80. let. a společně vytvořili spoustu krásných písniček.

Na sociální síti napsal dojemný vzkaz: „Ze všech tvůrčích lidí, které jsem v životě potkal, byl on jedinečný: když sedal za klavír, očekával jsem zázrak. Mnohokrát k němu došlo. Popsat se ten pocit nedá. Nebude chybět jenom mně a rodině. Vím, že bude chybět nespočtu dalších, do jejichž životů jeho svérázná, emocemi naplněná hudba vstoupila; není to jen soukromá ztráta, ale ztráta národní. Zázraků je málo a géniů zrovna tak. Dobré je, že v té hudbě tu s námi bude dál, a nejen s námi. I těm, co se teprve narodí, bude pořád mít co říci o slovy nepostižitelných úzkostech i touhách. Nechce se mi teď psát nic víc. Tak jenom:
Ať je ti lehká zem, Petře.“

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…