Žena mezi vdechnutím a vydechnutím

| Autor: redakce | Rubrika: Kultura

Od 18. července do 7. září 2003 probíhá v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze výstava fotografií Dany Kyndrové Žena mezi vdechnutím a vydechnutím. Otevřeno denně, od 10 do 19 hodin, v sobotu a v neděli do 18 hodin. Vstupné 50/30 Kč.


Výstava se koná pod záštitou ministra kultury ČR Pavla Dostála. Doprovodný katalog k výstavě – publikace Žena mezi vdechnutím a vydechnutím, vydaná v nakl. KANT v r. 2002 (celkem 97 fotografií, text Jaroslav Boček).

Výstavní kolekce zahrnuje fotografie z období 1973 až 2003. Většina snímků byla pořízena v České republice, dále je zastoupeno Švýcarsko (v r. 1993 získala D. K. tvůrčí stipendium kantonu Bern a 6 měsíců fotografovala ve Švýcarsku), Francie (v r. 1996 získala tvůrčí stipendium Francouzského ministerstva zahraničních věcí a 2 měsíce fotografovala v Paříži), Velká Británie (v rámci mezinárodního fotografického projeku Nejasná rodina fotografovala v r. 1993 měsíc v severní Anglii), Ukrajina (od r. 1991 fotografuje život Rusínů na bývalé Podkarpatské Rusi), Rusko (od r. 2001 po desetileté přestávce opět fotografuje v Rusku, respektive bývalém Sovětském svazu, kde fotografovala již v 70. a 80. letech), Polsko, Slovensko, Estonsko a Německo.

Výstava obsahuje 120 černobílých fotografií (formát 50 x 60 cm, 4 velkoformátové zvětšeniny s delší stranou 135 a 150 cm). Koncepce výstavy vychází z knihy Žena mezi vdechnutím a vydechnutím a fotografie jsou řazeny tak, aby tvořily jakýsi životní příběh, respektivě i zde na sebe volně navazují jednotlivé kapitoly knihy – dospívání, mateřství a rodina, zábava, práce, erotika, víra a stáří.

Projekt je v tomto rozsahu vystaven poprvé. V minulosti se sice uskutečnilo již několik výstav, ale jednotlivé výstavní kolekce nikdy neobsahovaly tento počet fotografií. První dílčí výstava na toto téma pod názvem Švýcarská žena proběhla v r. 1994 v Galerii K v Praze a 1995 měla reprízu ve Photoforum Pasquart – Biel, Švýcarsko (byly představeny fotografie z půlročního švýcarského pobytu). V r. 1998 se konala výstava v Galerie 4 v Chebu, v r. 1999 v bretaňském Lorient (13. fotografický festival), v r. 2001 v Domě umění v Kyjevě a v Českém centru v Moskvě, v r. 2002 v Českém centru v Budapešti a Sofii. V r. 2003 se uskutečnila v rámci České kulturní sezóny v Rusku výstava ve Státní knihovně zahraniční literatury v Moskvě.

Další informace o autorce na www.kyndrova.cz

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…