Ženy vnímají umění celým mozkem, muži jen polovinou

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Ženy, které se kochají uměním, zapojují do procesu obě poloviny mozku, kdežto muži jen pravou hemisféru. To ukazuje na možné rozdíly v našem vývoji: muži sledují umělecké dílo jen jako celek, kdežto ženy vnímají i drobné detaily.

Tým profesora Francosca Ayaly z University of California v Irvine a jeho kolegové žádali deset mužů a deset žen, aby posoudili krásu obrazů a fotografií krajin, které zachycovaly městské a venkovské motivy. Přitom sledovali magnetická pole, která produkovala elektrická aktivita v jejich mozku. Test ukázal, že muži i ženy do vnímání umění zapojili část mozku, která nám pomáhá s vnímáním prostoru - takzvaný parietální lalok.

Zatímco ženy zapojovaly tuto část mozku v obou mozkových hemisférách, muži vnímali jen pravou částí mozku. Jak uvádí BBC, vědci se domnívají, že je to proto, že ženy si dávají informace, které z obrazu získávají, do kontextu a soustředí se i na konkrétní prostorové uspořádání věcí na obrázku. Muži vnímají spíše jen celek.

Tyto rozdíly se zřejmě vyvinuly už před miliony let, když lidé žili jako lovci a sběrači. Lov, kterému se věnovali muži, vyžadoval schopnost koordinace. Ta pomáhala sledovat pohybující se zvěř.

Prostorové vnímání zaměřené na "kategorizaci" zase bylo užitečné při sbírání ovoce, kořenů či bobulí, což byly tradičně úkoly, kterým se věnovaly ženy.
"Ženy často mají lepší povědomí o tom, jaké předměty se kolem nich nacházejí, a to včetně věcí, které se nezdají být v daný okamžik relevantní.

Muži jsou zase často lepší v navigaci," tvrdí profesor Francosco Ayala a dodává: "Muži užívají k řešení navigace především orientační strategie, které se zakládají na vzdálenosti a základní orientaci. Ženy k navigaci přistupují spíše tak, že si pamatují orientační body a relativní vztahy mezi nimi, jako ´napravo´ či ´nalevo´."

Další články z rubriky

Dotazník

Dotazník

13. 4. | Pomozte nám rozvíjet Váš oblíbený web.

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

Konec léta se blíží, rozlučte se s prázdninami hudbou

10. 8. 2016 | Jeden z posledních festivalu, který nám letošní sezóna dopřeje, je zavedený Rock for Churchill. Ten…

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

Beverly Hills 90210: Jak dnes vypadá Brenda, Brandon a jejich parta?

1. 8. 2016 | V 90. letech usedaly před televizní obrazovky miliony lidí po celém světě, aby se dozvěděly, jak…

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

Jsme superlidi, vzkazují v emotivním videu paralympionici

20. 7. 2016 | Velmi dojemné video v posledních dnech ovládá sociální sítě. Trailer k letošním paralympijským hrám…