Ženy vnímají umění celým mozkem, muži jen polovinou

| Autor: Korzo | Rubrika: Kultura

Ženy, které se kochají uměním, zapojují do procesu obě poloviny mozku, kdežto muži jen pravou hemisféru. To ukazuje na možné rozdíly v našem vývoji: muži sledují umělecké dílo jen jako celek, kdežto ženy vnímají i drobné detaily.

Tým profesora Francosca Ayaly z University of California v Irvine a jeho kolegové žádali deset mužů a deset žen, aby posoudili krásu obrazů a fotografií krajin, které zachycovaly městské a venkovské motivy. Přitom sledovali magnetická pole, která produkovala elektrická aktivita v jejich mozku. Test ukázal, že muži i ženy do vnímání umění zapojili část mozku, která nám pomáhá s vnímáním prostoru - takzvaný parietální lalok.

Zatímco ženy zapojovaly tuto část mozku v obou mozkových hemisférách, muži vnímali jen pravou částí mozku. Jak uvádí BBC, vědci se domnívají, že je to proto, že ženy si dávají informace, které z obrazu získávají, do kontextu a soustředí se i na konkrétní prostorové uspořádání věcí na obrázku. Muži vnímají spíše jen celek.

Tyto rozdíly se zřejmě vyvinuly už před miliony let, když lidé žili jako lovci a sběrači. Lov, kterému se věnovali muži, vyžadoval schopnost koordinace. Ta pomáhala sledovat pohybující se zvěř.

Prostorové vnímání zaměřené na "kategorizaci" zase bylo užitečné při sbírání ovoce, kořenů či bobulí, což byly tradičně úkoly, kterým se věnovaly ženy.
"Ženy často mají lepší povědomí o tom, jaké předměty se kolem nich nacházejí, a to včetně věcí, které se nezdají být v daný okamžik relevantní.

Muži jsou zase často lepší v navigaci," tvrdí profesor Francosco Ayala a dodává: "Muži užívají k řešení navigace především orientační strategie, které se zakládají na vzdálenosti a základní orientaci. Ženy k navigaci přistupují spíše tak, že si pamatují orientační body a relativní vztahy mezi nimi, jako ´napravo´ či ´nalevo´."

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…