Zuzana Fenglová – rockerka milující zvířata a přírodu

| Autor: Jana Henychová | Rubrika: Kultura

Zuzana Fenglová je rocková zpěvačka. Nedělá komerci a není vidět v zábavných komerčních pořadech. Přesto patří svým hlasem mezi naše nejlepší zpěvačky a osobnosti českého rocku. Zpívá řadu let, podstatného úspěchu dosáhla se svojí kapelou Ayerdall v roce 1999 na soutěži Rock Made In Gambrinus. Po delší odmlce se vrací zpět na rocková pódia. Nyní zpívá v kapele MICHAEL SCHENKER GROUP REVIVAL.

Co dalo první impuls k tomu, že jsi rocková zpěvačka??
Jako malá holka jsem si zamilovala zpěváky typu F. Sinatra, R.Charles a asi v šesti letech přinesl můj bratranec kotouč se skupinami Deep Purple, Black Sabbath a Nazareth a bylo to. Láska jako trám. A od té doby jsem zpívala už jenom rockovou muziku. Na různých pěveckých soutěžích jsem si vyzpívala titil Miss Dračice. S popovou muzikou bych asi tehhle titul neobhájila.

Delší dobu tě nebylo na podiích vidět...Co bylo důvodem Tvého odmlčení??
Asi 4 roky jsem zpívala s již zmiňovanou kapelou Ayerdall, se kterou jsme získali spoustu úspěchů. Porazili jsme 700 kapel z celé republiky a vyhráli Rock Made in Gambrinus. Díky tomu jsme natočili 2 desky, které nám nezištně otextoval jeden z našich nejlepších textařů a jedna z největších osobností, kterou jsem kdy poznala - redaktor Honza Petričko. První desku nám křtil Láďa Křížek, druhou Aleš Brichta. Získali jsme spoustu fanoušků. Vyhráli jsme několik dalších soutěží, díky nimž jsme vystupovali v televizním pořadu Michala Pavlíčka Na kloboučku. Já jsem se několikrát umístila v rockových časopisech na 2. místě jako zpěvačka roku, sexysymbol roku, natočila jsem desku s Alešem Brichtou a s ní i klip k písničce „Lidi jsou lidi.“ Pak jsem s Alešem Brichtou a Petrem Jandou vystupovala v Lucerně ....

A co následovalo dál??
Dlouho nic. Sice jsem se trochu pohybovala okolo muzikálů, ale tamní život není nic pro mne. Raději se o tom nebudu rozepisovat. Vaši čtenáři možná vědí, o čem je řeč. V dnešní době musíte mít za sebou bohatého nebo hodně vlivné člověka, který vás tzv. udělá. Který vás dostane nahoru. Ale nic není zadarmo a já tyhle věci nehodlám praktikovat a ani jsem se nikdy k ničemu podobnému
nepropůjčila.


Před Tebou zpíval zpravidla v kapele chlap. Jak Tě brali starší fanoušci?
Já s tím problém nemám.Zpívala jsem vždycky po chlapech. Ať už jsem přezpívávala repertoár skupin Iron Maiden, Whitesnake nebo AC/DC. Po chlapech se mi zpívá mnohem lépe než po zpěvačkách. Mám ráda silné, hutné hlasy. A co na to fanoušci?? To se musíte zeptat jich.

Máš hodně vyhraněnou image - nežárlí na Tebe partnerky kluků v kapelách?? :-)
Proč by žárlily? Jsou to mnohem hezčí a mladší kočky, takže jsou naprosto v pohodě. Dokonce mi kupují do zásoby punčocháče, které pravidelně při koncertu zničím.

Je o tobě mj.známo, že tvou velkou láskou se stala opuštěná zvířata.... Co
všechno se dá pro ně dělat. Je to asi pořádný kus práce, co..

To máš pravdu. Ve svém bytě 2+1 mám momentálně 4 psy -oříšky, 3 opuštěné kočky, 3 morčata, papouška, želvu, rybičky… Přes zimu ježky, atd., atd. Prostě, co kde najdu opuštěné a zraněné, mám okamžitě doma. A když vidíš tuhle letošní krutou zimu, tak nesmí chybět ani 7 ptačích budek a krásný - mými kamarády postavený - krmelec v lese. Všichni moji známí mi nosí tašky s tvrdým chlebem pro srnky. Prostě jsem se dala kvůli zvířatům na "vojnu"... Tedy pořídila jsem si na hypotéku starou roubenou chalupu na samotě v lese. Budu sice živořit, ale hlavně, ža se tam vejde pár nových opuštěných chudáků. Pomáhat jim, je smysl mého života.

Dá se vůbec spojit hudba a zvířata??
Někdy si myslím, že jsem takový Jekyll a Hyde. Jedna stránka mé osobnosti se projevuje neustálým pomáháním zvířatům v lese, zachraňováním topících se vos, berušek a mravenců v rybnících, povídáním si se stromy, a druhá stránka je šílení na jevišti v kožených hadrech, mlácení sebou o podium a zpívání jak o život. Tak nevím, jestli jsem rozpolcená osobnost... Ale jde to spojit úplně v pohodě. Cvok fakt nejsem..

Vypadáš úžasně - jak to děláš? Máš nějaký recept na krásu pro čtenářky Dámy??
Tos mne překvapila. Já a úžasně?? A k tomu ještě recept? No tak – zásadně nechodím k holiči, nemám žádný krém na obličej, nepoužívám žádnou drahou kosmetiku, ale to nejlevnější pleťové mléko na odlíčení. Nekupuju si žádné oblečení - tím mne občas zásobují holky v práci, když se už na to nemůžou dívat. Prostě já výplatu nastrkám do zvířat a hypotéky, takže s krásou si starosti opravdu nedělám. Nemám na to čas a buňky.

Co bys vzkázala zdejším čtenářkám závěrem?
Aby pomáhaly opuštěným lidem a zvířatům. Aby pomáhaly přírodě, protože neskutečně trpí lidskou hloupostí. Ale to asi nejsou zrovna populární rady, že..

autor: Jana H.

Další články z rubriky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

Bobby McFerrin se po třech letech vrací do České republiky

22. 2. | S bosýma nohama pobíhá po pódiích nejslavnějších světových scén, objevuje nepopsané hlasové rozsahy…

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

Vyrazte do kina: v letní komedii zazáří legendární Raquel Welch

11. 7. 2017 | Od 13. července můžete v českých kinech shlédnout svěží letní komedii Milovník po přechodu, která…

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

Foo Fighters se po pěti letech vrací do Prahy, zahrají největší hity

19. 6. 2017 | 27. června se do Prahy vrátí slavná americká rocková skupina Foo Fighters. Kapela dorazí do České…

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

Tip na výlet: Zajeďte si do Českého ráje na Jičínský Food Festival!

9. 6. 2017 | 2 | S příchodem léta se v prostorech Zámeckého parku v Jičíně uskuteční již třetí ročník Jičínského…