Komentáře ke článku

BLANKA (45): V práci jsem zažila sexuální…

28. 11. 2017 | Blanka se stala obětí sexuálního obtěžování. Dlouho o svém…

Přidat příspěvek
Zaz Reagovat 1. 12. 2017 22:44

To je zvláštní. Kdyby mě kamarádka zahrnula takovou informací, tak ji poradím, ať mlčí dalších deset let. Buď řešit ihned, nebo nic.

Mata69 Reagovat 30. 11. 2017 12:51

farah.farah: nemám nic proti, co navrhuješ jako řešení, ale je pořád nutné si uvědomit, že ona to chce vytahovat po 10ti letech! To se nestalo před týdnem, před měsícem...ale před celými deseti lety. A teď najednou z toho chce dělat "kauzu".

farah.farah Reagovat 30. 11. 2017 10:38

Elynor: no taky mne to napadlo že je to divné že to nezvládla když je taková úspěšná, ale pak jsem si uvědomila, že práce a soukromí jsou dvě naprosto rozdílné věci.spousta lidí je velice úspěšných v práci a přitom na vztahové rovině jsou bezradní neschopní či jinak nedospělí. Paná může být klidně tento typ, umí řešit věci co jsou neosobní = práce, ale nezvládá správně řešit věci osobní=pokus o znásilnění. To ve skutečnosti není nic neobvyklého.

farah.farah Reagovat 30. 11. 2017 10:35

lebahu: tak spousta žen to ze strachu nenahlásí, to je bohužel obvyklé za to ji nelze soudit. Ono se to jiak říká když se vám to nikdy nestalo a jinak když ano.

farah.farah Reagovat 30. 11. 2017 10:34

Elísek: nemám pocit že ji tu nkdo vyloženě odsuzuje, a na rovinu myslím že vy ssi do ní příliš promítáte své trauma. Tady jde o realitu toho že nemůže nic dokázat, a zda tedy v takové situaci má smysl vůbec věc vytahovat, když to nejde ničím doložit. Někdo jí uvěří někdo si bude myslet že se mu mstí kvůli něčemu v práci.........to jaký bude výsledek je nejisté. Ano osuhlasím s tím, že oběť má právo hovořit o tom co se jí stalo a né to tutlat otázkou ale je jestli je opravdu dobrý nápad tohle z ničeho nic oficielně oznámit v kanceláři všem kolegům. Protože jak bylo řečeno jinde ony jsou i ženy co schválně muže obviné ze znásilnění i když se nestalo aby se mu pomstily a proto vždy právo bude řešit prokazatelnost činu, která tu je nulová a stejně tak to budou řešit lidé okolo ní prostě ti co ji mají rádi jí uv+ří ti co mají více rády jeho uvěří jemu že si to vymyslela. Navíc vám fakt nepřipadá bizarní vůbec ta představa že to bude nějak oficielně oznaqmovat všem kolegyním? Mnohem logičtější by mi přišlo, pokud mají ještě nějakého vyššího nadřízeného si o tom s ním promluvit v soukromí. Koleginím to taky může samozřejmě říct ale nedělala bych z toho kauzu spíš bych o tom mluvila normálně během řeči prostě není to tabu je to něšco o čem mluvím ale také nic co nšjak někomu tlačím, jestli mi rozumíte. Také pokud bych chtěla "spravedlnost" poradila bych se s právníkem jestli je vůbec reálné že ji mohu dosáhnout, když nemám důkazy a je to jen slovo proti slovu...

lebahu Reagovat 29. 11. 2017 17:46

Pokud z toho paní vyšla s modřinami, tak to není sexuální harašení, ale pokus o znásilnění. Tedy věc, která se řeší na policii a měla to hlásit hned. To je opravdu jako by si koledovala o pokračování, když to nehlásila a dál chodila do práce jako by se nechumelilo.

Secal Reagovat 29. 11. 2017 11:16

Článek vypadá, že je vymyšlený, ale i tak věřím, že se takové věci stávají. Těžko říct, jak by se člověk zachoval, kdyby se mu něco podobného přihodilo. Pokud to je kolektiv, kde je převaha chlapů, tak žena nemá moc šancí, že ji někdo podpoří. I kdyby věc oznámila, najde se dost lidí, pro které bude hysterka a potížistka. Teď už je pozdě něco řešit, ale kvůli sobě měla vyhledat odbornou pomoc, aby se aspoň svěřila a ulevilo se jí.

Elynor Reagovat 29. 11. 2017 08:56

Ono je málo uvěřitelné už to, že by osoba, co se 10 let drží na tak výhodném místě v nadnárodní firmě, že si myslí, jak je nepostradatelná, byla současně taková bezradná puťka. A neuměla jakéhokoli muže uzemnit. Určitě to musela udělat mnohokrát, jinak by tu pracovní pozici ani nezískala, natož udržela tolik let. V době před 10 lety byla krize, vysoká nezaměstnanost a boj o jakékoli jen trošku slušnější místo. Jestli tenkrát obstála a celé ty roky potom, není to typ ženy, která si nechá všecko líbit a ze všeho má trauma.

mambule Reagovat 29. 11. 2017 08:20

Také si myslím, že podobné věci se mají řešit ihned. Teď už nejsou žádné důkazy.

Zannie Reagovat 29. 11. 2017 07:58

Elísek: pokud vím, nikdo jí neodsuzuje. Jen nikdo nechápe. proč chce něco takového řešit po 10 letech... měla modřiny, měla důkazy. Mohla šéfa totálně zničit jen tím, že by na to ukázala. nemusela by odcházet z práce, mohla ji mít pořád... mohla tedy s uspokojením říct, že ten prasák dostal to, co si zasloužil... teď?? Ano, teď si každej o ní bude myslet, že se jen mstí a jde jí o vyšší postavení ve společnosti (místo toho šéfa) a potřebuje se ho elegantně zbavit. nemyslete si - i ženský jsou svině. Co svět světem je, ženy falešně obviňují muže ze znásilnění a sexuálního obtěžování jen a pouze pro pomstu. brečící ženě každej uvěří, že byla znásilněna nebo sexuálně zneužita. vtip je v tom, že ten chlap se neubrání, když to není pravda a automaticky dostane nálepků úchyláka a prasáka. Takže madam má smůlu, kdyby tento příběh nebyl vymyšlen, že?? :)

Mata69 Reagovat 29. 11. 2017 07:27

A pokud bych pracovala ve firmě, kde se bagatelizuje sexuální násilí, kde oběť je ta, kdo je ten špatný, kde šéfa násilníka jen kryjou - na rovinu - kdo by v takové firmě chtěl pracovat? A zůstávat se slovy, že já nic špatného neudělala a nechat se šikanovat? To je opět to, co jsem psala už níže - jen to dává násilníkům moc. Jestliže jsem udělala maximum pro to, aby se taková situace řešila, a není vůle jí řešit, pak prostě odejdu. Nejsem onuce, která se sebou nechá vláčet. Jen kvůli iluzi nepostradatelnosti a pozici na "skvělém" místě.

Mata69 Reagovat 29. 11. 2017 07:24

Elísek: ale já jí neodsuzuji (a ani myslím většina diskutujících), jen si prostě myslím, že když vyleze po 10ti letech s takovou "kauzou" bude se každý ptát proč to vytahuje až teď? Čtěte sama, co píšete...že to nemohla tehdy nahlásit...že by jí vyhodili z práce, že by jí nikdo nevěřil...jak to proboha víte? A co tedy jako vám přijde jako řešení? Řešit to po 10ti letech? Píše, že měla "pár modřin"...měla naklusat k doktorovi a nechat si ty modřiny zadokumentovat a udat ho za sexuální násilí - pokus o znásilnění. A kdyby tedy z nějakého důvodu neudělala toto, měla jít za dalším nadřízeným a ukázat mu ty modřiny, říci mu, co jí ten dotyčný udělal. (i když ta policie by byla pochopitelně lepší řešení). Ale ona neudělala VŮBEC NIC! Ona to dokonce neřekla ani manželovi, kamarádce...nikomu. O co víc bude důvěryhodnější po 10ti letech než tehdy? A taková alibistická věta, že tím udáním chce ochránit případné další jeho oběti...kecy...kolik těch obětí mohlo za těch 10 let být? Plyne z toho poučení - taková věc se prostě musí řešit okamžitě. Automaticky předpokládat, že se útočníkovi nic nestane, že paní bude dehonestována a že jí vyhodí z práce, že je to tedy zbytečné to řešit, to je právě ten postoj, který takovým útočníkům dává sílu. Dokud se mu někdo nevzepře a nepostaví, nic ho nezastaví.

Elynor Reagovat 28. 11. 2017 23:50

Jsou věci, které si má člověk pořešit sám. A tohle mezi ně patří. Co se pamatuju, už školním dětem se říká, že žalování není zrovna nejpěknější vlastnost, a žalobníčci nikdy nebyli "v kolektivu oblíbení". Taky co má člověk s takovouhle kauzou dělat - důkazy nejsou, svědci taky ne, je to slovo proti slovu a ještě k tomu 10 let staré. Nevěřím, že si někdo po 10 letech přesně pamatuje nějakou konkrétní událost, bezpečně ví, co kdo komu řekl, jak to řekl, co při tom udělal, a všechny detaily je schopen věrohodně odvyprávět. Většina lidí by nedokázala popsat ani nějakou událost z minulého týdne (včetně mě, pochopitelně, obvykle k dění kolem sebe nepřistupuji s tím, že to za 10 let zveřejním). Opravdu nezávidím tomu fiktivnímu nadřízenému, za kterým by s touhle historkou paní přišla a očekávala od něj nějaké osvobozující rozhodnutí, které učiní zadost spravedlnosti a svět bude rázem růžový. V jednom má nejspíš pravdu - skandál na pracovišti z toho bude. Ale nepřinese jí to nic, ani tu očekávanou úlevu ne. Z pozice fiktivní kolegyně bych si o tom celém myslela, že ona chce získat jeho pozici, myslí si, že "na to má", a že se rozhodla využít příležitosti a atmosféry ve společnosti (možná že jí to někdo poradil, třeba právě manžel) a to obvinění je čistě účelové. Jeho vyhodí, ona postoupí. Kdyby to nevyšlo, vždycky může jít jinam, a s aureolou mučednice. Každopádně bych tomuto podání, jak je popsáno v článku, neuvěřila. Což říkám zcela otevřeně, protože jsem se ve svém životě nesčetněkrát setkala s tím, že jestli někdo vědomě vylepšil události nebo vysloveně lhal ve snaze něco tím pro sebe získat, byly to téměř vždy ženy. Jen v jednom případě muž. Ale ten zato byl pořádný psychopat, a mělo to o to větší grády a nadělalo víc škody, to se musí uznat, jenže už je to mimo téma příběhu. Samozřejmě že pokud byl příběh pravdivý a dospěl do stadia modřin, měl být agresor potrestán a paní měla žádat spravedlnost. Ale hned na místě, a s těma modřinama, od toho máme příslušné instituce, sexuální násilí jest třeba nechat zadokumentovat lékařem, aby bylo co předložit při trestním řízení. Hned. Ne po 10 letech.

Elísek Reagovat 28. 11. 2017 22:16

Mně jde spíš o to, že se tady odsuzuje žena, která nic špatného neuděla la a né ten dotyčný muž. Je úplně jedno jestli je to vymyšlený příběh. Kdybych přišla po mateřské do práce, byla bych ráda za každou práci a chápu i to, že tam zůstala, protože ta práce mohla být blízko jejího bydliště, mohla mít pracovní dobu, takovou jakou potřebovala a sehnat si hned takovou práci jinde byl nejspíš oříšek a navíc proč by ona měla odcházet, když nic zlého neudělala? Samozřejmě že po deseti letech, kdy má víc zkušeností, dítě odrostlé, ví, že by si mohla najít práci snadněji než dříve i jinde. To je ale nepodstatné, podstatné je to, proč se odsuzuje žena, co nic špatného neudělala? Když by to řekla, nikdo by ji neuvěřil a ještě by se ji vysmáli, šéf by to použil proti ní a radši by ji vyhodil.

Mata69 Reagovat 28. 11. 2017 22:07

Syda1949: souhlas...na vykonávání takové funkce a budování takové kariéry sebevědomí má a s takovým dotěrou si neumí poradit. A nechá se od něj 10 let prudit...divné ne? A i teď, kdy tvrdí, že by dobré místo sehnala, stejně napíše, že se bojí o práci. Na jednu stranu prezentuje sebevědomí o tom, jak je dobrá a za pár řádků to vyznívá zcela jinak. On to bude výcuc z prstu, jak už tu zaznělo.

Mata69 Reagovat 28. 11. 2017 22:01

aledost: nemá? Vždyť se o to ani nepokusila, tak jak to můžete říci?

Syda1949 Reagovat 28. 11. 2017 21:48

Elísek: Desetileté dítě a dospělá žena, která má dostatek sebevědomí na vykonávání vysoké funkce v nadnárodní společnosti je docela velký rozdíl. To dítě kolikrát ani nechápe co se mu vlastně děje. Dospěla žena s takovým sebevědomím jako má Blanka by si s jedním chlapem měla umět poradit nebo že by měla takové ambice... a ne, není to o stavění se na stranu mužů. A vlastně mi v článku chybí jestli se za celou vůbec někomu svěřila, doma, kamarádce...

aledost Reagovat 28. 11. 2017 21:30

Mata69: Aby se oznámení na nevhodné chování pracovníků nezametlo pod koberec, muselo by být víc lidí, kteří by si stěžovali. Jeden jediný (jedna jediná) nemá šanci, bohužel. :-(

aledost Reagovat 28. 11. 2017 21:26

Mata69: Ne, nemyslím si, že je správný se nechat šikanovat, jen si myslím, že tahle situace nemá pro ženu řešení s dobrým koncem. Pokud má odvahu to nahlásit, tak stejně v očích některých bude divná a budou zkoumat, zda se o to sama nějak nepřičinila - vyzývavých chováním, oblečením atd. Myslím, že pak bude situace na pracovišti tak hustá, že stejně bude muset odejít. Takže se nedivím, proč to dost lidí tají a bojí se hnusné chování spolupracovníků oznámit.

Mata69 Reagovat 28. 11. 2017 20:53

aledost: a vám přijde lepší zůstat, nechat se šikanovat a prudit od šéfa, který by měl mít máslo na hlavě a bát se, že to práskne? Když už nemá odvahu to nahlásit, řešit to, tak pak už vůbec nerozumím tomu sebemrskačství a v té firmě zůstávat. A mít toho násilníka denně na očích.

Pro vkládání komentářů se musíte nejdříve přihlásit