Chodit „na ostro“ – ano či ne?

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Láska a vztahy

Jedni říkají, že je to zdravé a přirozené, druzí kladou důraz na pohodlnost (především muži), další skupina zastánců argumentuje hravou „lechtivostí“ s erotickým nádechem. Je chození na ostro zdravé a hygienické? Nemůže vás nějak zdravotně ohrozit?

Chodit „na ostro“ – ano či ne?

Možná se vám to už někdy stalo; sedíte s kamarády na zahrádce u restaurace, on sedí proti vám a sebejistě rozkročen nenuceně konverzuje. Možná by vás dané téma v jeho zaníceném podaní i zaujalo, kdyby mu však z kraťasů nekouklo „úplně všechno“. Oči vám bloudí po okolí, kombinace jeho planoucího výrazu při vyprávění a unaveně vykukujícího orgánu vám hrne salvu smíchu blíž a blíž ke rtům. Horečně přemýšlíte, jak ho taktně upozornit.

Na druhé straně máte kamarádku, která je svou „ostrou“ zálibou známá a nedá na ni v letních měsících dopustit. Miluje pohodlí, volnost a tvrdí, že se tak stará i o své zdraví. Volné lněné kalhoty barvy pouště jí ladně splývají po bocích i hýždích, lehounké pouzdrové šaty vzbuzují u pozorných mužů (i žen) mnoho otázek. Tato „ostrá dáma“ to zkrátka umí!

Jaké jsou tedy nejčastější PRO a PROTI chození bez spodního prádla?

PRO: Aneb větráme, dýcháme

 • Po pracovním týdnu v přiléhavých oděvech je chození „na ostro“ vnímáno jako velmi pohodlné.
 • Ve velkém horku, při zvolení vhodného a vkusného oblečení nedochází k zapaření intimních oblastí, v horším případě až potničkám.
 • Chození „na ostro“ lze u žen se sklonem ke kvasinkovým infekcím vnímat i jako součást prevence. Což naznačují například slova gynekoložky Zuzany Líbalové, která v souvislosti s kvasinkovými infekcemi tvrdí: „… pro společensky únosné situace je vhodné i chození na ostro.“
 • Za určitých podmínek může být chození bez spodního prádla velmi estetické (nejsou vidět švy), nic neruší ladné křivky rýsující se pod látkou.
 • Jízda bez kalhotek se velmi osvědčuje při dlouhých cyklistických výletech, tedy v případě, že máte vypolstrované kraťasy, navíc třeba s antibakteriální vložkou. Mnoho profesionálních i amatérských závodníků nedá na jízdu bez dolní části spodního prádla dopustit.

PROTI: Aneb pozor na prašné cesty a zipy!

 • Nekritická a neohleduplná „absence“ spodního prádla u mužů i žen může být pro jejich okolí poněkud neestetickým zážitkem.
 • V prašném a špinavém prostředí je zvláště pro ženy nevhodné, aby pod sukní či velmi volnými kraťasy neměly naprosto nic. Jejich zdraví by to rozhodně neprospělo.
 • Vzhledem k hygienickým zvyklostem (či spíše nutnostem) je nutné kraťasy i kalhoty každodenně prát (stejně jako byste každý den měnily spodní prádlo).
 • Při „ostrém“ oblékání je z hygienického, zdravotního i praktického hlediska nezbytné vyřadit všechny těsné kalhoty, především džíny, které mohou způsobit odřeniny a otlaky.
 • Pozor na zapínání zipů v přední části kalhot či sukně, při troše nepozornosti může dojít ke skřípnutí citlivých partií či ochlupení.
 • Časté chození bez podprsenky nemusí při větší velikosti ňader prospívat jejich tvarům (jistě si vybavíte ženy z přírodních národů) a kupodivu ani zádům. Šikovná podprsenka hmotnost pěkně rozloží.

A jak to vidí samy dámy?

Janička (19 let): „Miluju léto, moře, slunce – a kde je tato svatá trojice, tam kalhotky ani podprsenka nesmí! Ne, opravdu, u moře podprsenku nenosím a na dovolené v teple mám spodní prádlo snad jen do letadla – a hrozně si to užívám.“

Eliška (35 let): „Dřív jsem to milovala, teď po dětech chodím v létě bez podprsenky jen na zahradě a doma. Venku se bez ní necítím dobře. Kalhotky jsem nosila naprosto vždy. Upřímně, ani si nepamatuji, že bych šla někdy někam bez nich. Cítila bych se jak nahá.“

Ester (27 let): „Ať si každý nosí, co chce. Já spodní prádlo miluji, mám ho tuny a ráda ho nosím. Navíc si myslím, že je nejen hygienické, ale je i ohromě sexy. Někdo miluje boty a kabelky, já spodní prádlo. Vyjít bez něj? Nikdy!“

Petra (37 let): „Bez prádla, kupodivu jen spodního dílu, chodím doma. V práci mám velmi upnuté a vcelku nepohodlné oblečení, takže když přijdu domů, ihned si beru volné šaty a spodní prádlo letí pryč. Mám pocit, ne, vlastně i osobní zkušenost, že to prospívá mému intimnímu zdraví. Bez kalhotek doma chodím v létě i v zimě. Venku ale ne.“

Další články z rubriky

Hana Gregorová není jediná! I my jsme si nabrnkly pitomce

Hana Gregorová není jediná! I my jsme si nabrnkly pitomce

Včera | Českým showbyznysem v posledních dnech otřásá rozchod herečky Hany Gregorové s o dvaatřicet let…

Pomluvy, sex, prosby: 6 věcí, kterým se po rozvodu vyhnout

Pomluvy, sex, prosby: 6 věcí, kterým se po rozvodu vyhnout

21. 9. | 1 | V Čechách se rozvádí každé druhé manželství. Potkal rozvod i vás a nevíte, jak se s ním vyrovnat?…

SILVIE (44): Vyměnily jsme si se sousedkou muže, lidi to nechápou

SILVIE (44): Vyměnily jsme si se sousedkou muže, lidi to nechápou

21. 9. | 17 | Silvie měla spokojené manželství, ale přesto se nakonec zamilovala do souseda. Myslela si, že půjde…

Hnusí se vám polykání spermatu? Zvažte to, podle lékařů je to zdravé!

Hnusí se vám polykání spermatu? Zvažte to, podle lékařů je to zdravé!

19. 9. | Muži to milují, ženy většinou nesnáší. Máte při orálním sexu problém s polykáním spermatu, i když…