Čím dál těžší rodičovství

| Autor: Marta Fenclová | Rubrika: Láska a vztahy

Oproti našim babičkám dnes nemáme na krku pět dětí a naopak oproti nim máme spoustu skvělých vymožeností a udělátek, jako jsou automatické pračky, myčky, tyčové mixéry, hotové příkrmy v praktických lahvičkách nebo mikrovlnky, ve kterých je stačí ohřát. Přes to všechno to vypadá, že je dnešní rodičovství těžší než dřív. Čím to?

Dnešní doba je plná paradoxů. Nabízí spoustu věcí, které mají šetřit čas, a přitom ho máme stále méně, máme spoustu nových technologií, které nám umožňují být stále ve spojení, ale přitom jsme čím dál osamělejší, a tak dále. A právě samota a osamělost je jedním z faktorů, které dělají dnešní rodičovství těžší a složitější než za starých časů.

Ano, je pravda, že díky internetu si můžete najít jakoukoli informaci okamžitě, prodiskutovat červený pupínek na tvářičce svého miminka na jakémkoli baby webu a vyděsit se záplavou informací o všech hrůzných nemocech od alergie na laktózu až po dýmějový mor.

Můžete také celé dny takzvaně viset na Skypu a probírat s kamarádkou, která z vás toho naspala míň, a každé ráno vylepovat na Facebooku fotku svého miminka s rozechvělým očekáváním, kolik lajků a komentářů „ten je roztomilý“ a „celá maminka!“ tam přibude dnes. Ve skutečnosti vám to ale situaci neulehčí, protože to, co potřebuje přetažená maminka ze všeho nejvíc, je konkrétní reálná pomoc. A té se jí po internetu nedostane.

„V minulosti lidé žili více v komunitě, což se netýkalo pouze samotné rodiny, ale celého okruhu sousedů a přátel. Dnes máme sice často přátele třeba i na druhé straně zeměkoule, ale vztahy s nejbližšími sousedy jsou minimální, případně vůbec žádné,“ vysvětluje rozdíl mezi společností „před a po internetu“ psycholožka Pavla Koucká.

Zásadní rozdíl je také ve vzdálenostech, které absolvujeme za prací i přáteli. I když máme městskou hromadnou dopravu a často i dvě auta na rodinu, jsme si mnohem vzdálenější než dříve. Do práce cestujeme přes půl města a polovina kamarádek bydlí na jeho opačném konci. „Dřív jsme si byli fyzicky mnohem blíž. Za prací se tolik necestovalo, dítě pohlídala sousedka nebo kamarádka, která bydlela naproti v domě,“ říká Pavla Koucká a dodává, že se jedná o fenomén, jehož počátek můžeme hledat někde u průmyslové revoluce, výrazně se však prohloubil v posledních desetiletích.

Stejně důležitou roli pak podle ní hraje i fakt, že se radikálně změnila povaha práce, která byla v minulosti mnohem více manuální, matka za ní nemusela cestovat jinam a dítě u ní mohlo být přítomno. Pracovalo se na poli, se zvířaty nebo doma. „Dítě pozorovalo matku a případně i ostatní ženy, co dělají, hrálo si na mezi s ostatními dětmi. Též otcové byli se svou prací dětem blíž. Rodiče tak mohli klidně pracovat a dítě bylo spokojené. Dnes má práce úplně jinou povahu. Když chcete doma psát něco na počítači, dítě se nudí, protože je vlastně samo, kolem ticho a nic se neděje,“ dodává Pavla Koucká.

Celý článek si můžete přečít v aktuálním čísle časopisu Moje Psychologie

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

KAMILA (54): Dcera chodí s naším kamarádem, chceme jejich rozchod

KAMILA (54): Dcera chodí s naším kamarádem, chceme jejich rozchod

Dnes | 3 | Kamila má strach o svoji dceru, která se dala dohromady s výrazně starším mužem. Ten je navíc…

Milujte se v poloze 69: Muži z ní šílí a vy budete taky!

Milujte se v poloze 69: Muži z ní šílí a vy budete taky!

Dnes | 2 | Podle mnoha průzkumů je údajně poloha 69 pro muže ta nejoblíbenější a nejvzrušivější. Co je na ní…

KÁŤA (28): Jsem po uši zamilovaná. Průšvih! Do svého bratrance

KÁŤA (28): Jsem po uši zamilovaná. Průšvih! Do svého bratrance

18. 3. | 16 | Vyrůstali jsme spolu a vždycky jsme si rozuměli. Bratránek Marek je o tři roky starší, takže jsem…

Venušiny kuličky: Přinesou vám rozkoš i zdraví. Jaké si pořídit?

Venušiny kuličky: Přinesou vám rozkoš i zdraví. Jaké si pořídit?

17. 3. | Venušiny kuličky jsou čím dál oblíbenější pomůckou, která vám nejen způsobí sexuální rozkoš, ale…