Co je to nevěra?

| Autor: Iva Hédlová | Rubrika: Láska a vztahy

Každý jsme rád, když máme spokojený vztah, kde se nevyskytují žádné velké krize a vůbec ne krize na základě NEVĚRY. Ale lidé jsou různí. Kdysi někdo řekl, že všichni víme o tom, že se nemá krást v samoobsluze a přesto se tam krade. To samé lze říci o nevěře. Všichni víme, že bychom si měli být věrní, ale přesto je nevěr více než máku.

Není lepší se o tomto fenoménu dozvědět co nejvíce a možná získat kromě přehledu i jakýsi návod k tomu, abychom se jí vyvarovali co nejčastěji? Možná, že nám spousta věcí bude více jasná a my se budeme schopni zařadit nejen do určité skupiny nevěrníků, ale pochopíme i skrytá úskalí, která tyto nevěry mají. Pojďme tedy na to….samozřejmě myslím na získávání nových vědomostí o nevěře…….

Co je to nevěra? Otázka zdánlivě triviální., povýtce však opravdu pouze zdánlivě. Pro někoho může být nevěrou až dokonaný pohlavní styk, jiný je skálopevně přesvědčen, že zhřešit lze již myšlenkou. Někdo se cítí ohrožen nevěrou fyzickou, pro jiného je obtížnější srovnat se s nevěrou duševní. Dokonce i nevěra pouze a jen „virtuální„ může být velice úporná a může mít všechny průvodní znaky a důsledky té reálné. A co nevěra a důvěra ? Nejenže mají společný slovní základ, ale zpravidla fungují i coby jakési spojité nádoby. Nevěra ničí důvěru, nedůvěra provokuje k nevěře. Pozornost budeme věnovat nevěrám v manželství nebo ve vztazích, které mají s manželstvím společné alespoň základní atributy ( tedy nesezdaným soužitím , tzv. „ faktickým manželstvím „.) Pokusme se popsat alespoň základní typy, chcete-li pak tedy stupně „ nevěry „.

FLIRT


Zpravidla nezávazná koketérie, jakési rituální tanečky náznaků a příslibů bez skutečné tendence k realizaci. Vše další se v „ čistém „ flirtu odehrává na úrovni pouhých představ. Podstatná je zde předpokládaná možnost, nikoli její naplnění. Někdo chápe „ flirt „ dokonce jako určité užitečné „ očkování „ proti nevěře. V tomto postoji lze nalézt jisté racionální jádro. Ale i na běžné očkování mohou být i různě bouřlivé reakce. Nadměrná dávka očkovací látky někdy dokonce vyvolá samo onemocnění. Sebenevinnější flirt se nám může za určitých příznivých okolností vymknout. Konflikt či krize v partnerském vztahu, vhodné vnější podmínky, někdy třeba i vliv lehkého toxického opojení, jako např. alkohol a neštěstí je hotové.


MIMOMANŽELSKÝ KONTAKT


Nebo také, jak Němci s humorem jim tak vlastním říkávají: „ Seitensprung „ – odskočení si stranou. Zpravidla jednorázový či krátkodobý nahodilý situační kontakt, nejčastěji ryze sexuální. V jiné terminologii se můžeme setkat i s termínem „ rekreační nevěra „ – na dovolené, na večírku, někdy i v zaměstnání ( když zrovna nemáme nic důležitějšího na práci ). Stejně jako u flirtu je i zde riziko, že se kontakt rozvine v nějakou z dalších forem nevěry. Někdy pod vlivem eroticko-sexuální fascinace, jindy třeba proto, že jeden z partnerů vnímal sice situaci jako prostý Seitensprung, ale ten druhý byl už od počátku emočně angažovanější. Ve výčtu možných rizik nelze ovšem opomenout ani destruktivní dopad případné chybičky v konspiraci. Dokonce i dobře konspirované mimomanželské kontakty mívají ovšem svá rizika v tendenci k opakování – často s jinými partnery. Více než kde jinde platí zde ono příslovečné úsloví o běhání se džbánkem pro vodu.

DOBRODRUŽSTVÍ


Charakteristickým znakem je delší trvání v čase a vyšší míra emoční angažovanosti. Pravé dobrodružství však nebývá zpravidla zatím ještě spojováno s úvahami o případné společné budoucnosti. Nevěrníci mívají naopak pocit, jak mají vše pod kontrolou. Situaci vnímají spíše jako „vztah na přilepšenou„, probíhající často dlouhodobě vedle vztahu legálního, aniž se navzájem ruší či ovlivňují. Teorie jistě podobné vztahy připouští; riziko narušení výchozí nepsané „úmluvy„ je však pochopitelně již značně vysoké. Předpokladem jejího důsledného dodržování by byla trvalá dobrá zakotvenost milenců ve stávajících legitimních vztazích, případně alespoň v životních situacích.Pak se lze ale ptát po samém smyslu podobného počínání.

autor: Iva Hédlová podle Petra Šmolky z knihy Nevěra pro podváděné i podvádějící
www.zdravi4u.cz

Další články z rubriky

Zdena (52):  Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Zdena (52): Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Dnes | 8 | Po letech soužití některé páry začnou být na sebe doslova hnusné. Jeden druhého iritují…

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Dnes | Máte problémy ve vztazích, žádný vám dlouho nevydrží a vy přemýšlíte, kde je asi zakopaný pes?…

ALENA (43): Manžel se mnou nechce spát. Prý jsem tlustá

ALENA (43): Manžel se mnou nechce spát. Prý jsem tlustá

15. 8. | 20 | Alena je na dně. Po dvou dětech nenápadně přibírala, až se jí váha vyšplhala na 90 kilo. Snaží se…

Ženy radí ženám: Jak se připravit na anální sex?

Ženy radí ženám: Jak se připravit na anální sex?

15. 8. | Anální sex je praktika, po které touží téměř každý muž, my ženy ji ale zrovna nevyhledáváme. Pokud…