Co ženy drží v manželství i po 20 letech? Je to láska?

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Láska a vztahy

Dle mnoha sociologů žijeme v době „soumraku manželství“, každé druhé manželství končí rozvodem, mnozí mladí lidé považují manželství za přežitek. Co nás drží v manželství i po 20 nebo 30 letech?

Co ženy drží v manželství i po 20 letech? Je to láska?

„Co ženy drží v manželství i po 20 letech? Je to láska?“ toť otázka, na kterou by mnohé mladé dámy rády znaly odpověď, neboť by jim možná v budoucnu pomohla v budování stabilního dlouholetého svazku. I když zmíněná stabilita je poněkud diskutabilním pojmem, neboť ani 20 či 30 let trvající manželství nemusí být vůbec stabilní – mnohdy lze dokonce dlouholeté svazky přirovnat k nekonečné agónii bez zřejmého cíle. Jiná letitá manželství naopak vzbuzují takřka nadpozemskou úctu a obdiv, který hraničí s pochybami, zda to od jeho účastníků není přeci jen nějaká „habaďúra“.

Anketa: 6 žen, 6 názorů

Kristýna, 27 let v manželství – Těch 27 let, co jsem vdaná, se vztah samozřejmě vyvíjí. Na začátku byla láska jak trám, splynutí duší, porozumění a vášeň. Později všemu dominovaly děti, společný domov a majetek, závazky a spoustu práce, kdy jsme se doplňovali a pomáhali si. Postupně přišla rezignace na některé nedostatky toho druhého, lenost a pohodlnost něco měnit a určitě i jakási setrvačnost. Za setrvačností jde v závěsu zvyk a prosté zjištění, že tráva není nikde zelenější. Ale aby to neznělo tak pragmaticky a tvrdě; vážím si krásných společných vzpomínek, prožitků a přátelství s člověkem, který mě v rozhodujících chvílích vždycky podrží, pomůže a nepodrazí.

Simona, 19 let v manželství – I když se stydím, napíšu pravdu: v manželství mě drží děti, zbabělost a hrůza z rozvodu.

Marta, 21 let v manželství – Bylo by krásné říct horoucí láska, ale není to tak, a neznám nikoho, kdo by to tak měl. Vše se mění, vztah je živý organismus. S manželem to táhneme skoro 22 let, a myslím, že je pro nás hrozně důležité, že víme, že jsme stále oba ochotní na vztahu pracovat, nevzdali jsme to ani při velkých problémech, a to nám zůstalo. Manžela si vážím a on mne, respektuje moje koníčky a dává mi obrovskou svobodu a já jemu. Vzájemně toho ale nezneužíváme. Myslím, že mnoho znamená i to, že spolu hodně komunikujeme. Jdeme do přírody a prokecáme den. Jsme přátelé.

Nikola, 18 let v manželství – Co mě drží? Pomalé české soudnictví:-)!

Klára, 27 let v manželství – No je to asi tragikomické, ale manžel mě stále strašně miluje. Ano je i žárlivý a majetnický, zároveň by se pro mě a rodinu rozkrájel. Někdy mi to leze strašně na nervy a utekla bych klidně na Aljašku. Jindy se rozhlédnu kolem a jsem životu vděčná za svého vnitřně nejistého závisláčka, který se mnou chce stále vodit za ruku. Kolegyně mi mého klíšťáka závidí, já mám k němu po těch letech vztah spíš mateřský či bratrský.

Jana, 19 let v manželství – To je zvláštní otázka, já tahle nikdy nepřemýšlela. Co mě drží? No nic! Nikdo mě přeci nenutil, abych si ho vzala, jsem s ním dobrovolně a mám ho ráda. TEČKA. To jsou otázky!

Je patrné, že paleta důvodů, proč spolu lidé žijí 20 i 30 let je minimálně stejně pestrá, jako škála důvodů, proč se životní partneři rozcházejí. Jedno je však jisté, důvodem s velkou pravděpodobností nebude ani LÁSKA ani OSUDOVÁ PŘITAŽLIVOST, které považujeme naprosto nezbytné a nepostradatelné na začátku každého vztahu či manželství.

Další články z rubriky

ZUZANA (45): Zamilovala jsem se do terapeuta. Co teď?

ZUZANA (45): Zamilovala jsem se do terapeuta. Co teď?

Dnes | 1 | Zuzana a její manžel se po dlouho trvající krizi rozhodli zachránit své manželství. Na manželské…

5 způsobů, jak zvládat partnerovy emoce

5 způsobů, jak zvládat partnerovy emoce

Dnes | I muži mají své dny, to je stará známá věc. Ačkoliv se většinu času snaží tvářit jako drsní alfa…

Letní sex v přírodě: Na co si dát pozor?

Letní sex v přírodě: Na co si dát pozor?

27. 6. | Léto je konečně tu a horké počasí vyvolává v lidech touhy a chtíč. Příroda přece skýtá tolik míst k…

BLANKA (45): Můj partner je sexy, ale tak trochu hloupý

BLANKA (45): Můj partner je sexy, ale tak trochu hloupý

27. 6. | 24 | Blanka má za sebou nevydařené manželství a nyní je ve vztahu s mužem, který je naprostý opak jejího…