Co ženy drží v manželství i po 20 letech? Je to láska?

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Láska a vztahy

Dle mnoha sociologů žijeme v době „soumraku manželství“, každé druhé manželství končí rozvodem, mnozí mladí lidé považují manželství za přežitek. Co nás drží v manželství i po 20 nebo 30 letech?

Co ženy drží v manželství i po 20 letech? Je to láska?

„Co ženy drží v manželství i po 20 letech? Je to láska?“ toť otázka, na kterou by mnohé mladé dámy rády znaly odpověď, neboť by jim možná v budoucnu pomohla v budování stabilního dlouholetého svazku. I když zmíněná stabilita je poněkud diskutabilním pojmem, neboť ani 20 či 30 let trvající manželství nemusí být vůbec stabilní – mnohdy lze dokonce dlouholeté svazky přirovnat k nekonečné agónii bez zřejmého cíle. Jiná letitá manželství naopak vzbuzují takřka nadpozemskou úctu a obdiv, který hraničí s pochybami, zda to od jeho účastníků není přeci jen nějaká „habaďúra“.

Anketa: 6 žen, 6 názorů

Kristýna, 27 let v manželství – Těch 27 let, co jsem vdaná, se vztah samozřejmě vyvíjí. Na začátku byla láska jak trám, splynutí duší, porozumění a vášeň. Později všemu dominovaly děti, společný domov a majetek, závazky a spoustu práce, kdy jsme se doplňovali a pomáhali si. Postupně přišla rezignace na některé nedostatky toho druhého, lenost a pohodlnost něco měnit a určitě i jakási setrvačnost. Za setrvačností jde v závěsu zvyk a prosté zjištění, že tráva není nikde zelenější. Ale aby to neznělo tak pragmaticky a tvrdě; vážím si krásných společných vzpomínek, prožitků a přátelství s člověkem, který mě v rozhodujících chvílích vždycky podrží, pomůže a nepodrazí.

Simona, 19 let v manželství – I když se stydím, napíšu pravdu: v manželství mě drží děti, zbabělost a hrůza z rozvodu.

Marta, 21 let v manželství – Bylo by krásné říct horoucí láska, ale není to tak, a neznám nikoho, kdo by to tak měl. Vše se mění, vztah je živý organismus. S manželem to táhneme skoro 22 let, a myslím, že je pro nás hrozně důležité, že víme, že jsme stále oba ochotní na vztahu pracovat, nevzdali jsme to ani při velkých problémech, a to nám zůstalo. Manžela si vážím a on mne, respektuje moje koníčky a dává mi obrovskou svobodu a já jemu. Vzájemně toho ale nezneužíváme. Myslím, že mnoho znamená i to, že spolu hodně komunikujeme. Jdeme do přírody a prokecáme den. Jsme přátelé.

Nikola, 18 let v manželství – Co mě drží? Pomalé české soudnictví:-)!

Klára, 27 let v manželství – No je to asi tragikomické, ale manžel mě stále strašně miluje. Ano je i žárlivý a majetnický, zároveň by se pro mě a rodinu rozkrájel. Někdy mi to leze strašně na nervy a utekla bych klidně na Aljašku. Jindy se rozhlédnu kolem a jsem životu vděčná za svého vnitřně nejistého závisláčka, který se mnou chce stále vodit za ruku. Kolegyně mi mého klíšťáka závidí, já mám k němu po těch letech vztah spíš mateřský či bratrský.

Jana, 19 let v manželství – To je zvláštní otázka, já tahle nikdy nepřemýšlela. Co mě drží? No nic! Nikdo mě přeci nenutil, abych si ho vzala, jsem s ním dobrovolně a mám ho ráda. TEČKA. To jsou otázky!

Je patrné, že paleta důvodů, proč spolu lidé žijí 20 i 30 let je minimálně stejně pestrá, jako škála důvodů, proč se životní partneři rozcházejí. Jedno je však jisté, důvodem s velkou pravděpodobností nebude ani LÁSKA ani OSUDOVÁ PŘITAŽLIVOST, které považujeme naprosto nezbytné a nepostradatelné na začátku každého vztahu či manželství.

Další články z rubriky

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

Včera | 21 | Babičky byly vždy od toho, aby si svá vnoučátka hýčkaly, měly na ně víc času než maminky a dopřály…

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

19. 8. | Změnil se váš manžel po padesátce a vy máte najednou pocit, že ho vůbec neznáte? Příčinou může být…

Zdena (52):  Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Zdena (52): Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

17. 8. | 16 | Po letech soužití některé páry začnou být na sebe doslova hnusné. Jeden druhého iritují…

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

17. 8. | Máte problémy ve vztazích, žádný vám dlouho nevydrží a vy přemýšlíte, kde je asi zakopaný pes?…