Domácí lékárna

| Autor: Jana Marxtová (My life) | Rubrika: Láska a vztahy

V každé domácnosti by měla být alespoň malá lékárnička. Pokud ji dosud nevlastníte, měli byste to co nejdříve napravit. Jestli jste si ji už opatřili, víte jistě, že obsahuje vše potřebné?Lékárnička by neměla chybět v žádném obydlí stejně tak, jako nesmí scházet v automobilu. Zatímco v autě je povinná, doma vás nikdo nekontroluje, zda ji máte nebo ne. Nikdy ale nevíte, kdy se pořežete nebo vás chytí chřipka či schvátí horečka, a vy si budete muset pomoci z domácích zdrojů. V takové chvíli přijde i sebemenší lékárenská zásoba vhod.

Co nesmí chybět

„Doma by každý měl mít léky na snížení teploty, na bolest, záněty, Acylpyrin, Paralen nebo Ibalgin,“ vypočítává magistra z lékárny v Praze 6. „Určitě by nemělo chybět něco na vypláchnutí očí, Ophtal nebo kapky Ophtalmo-Septonex, pak prášky na střevní potíže, nejlépe živočišné uhlí, Endiaron a samozřejmě obvazy, náplasti i dezinfekce na rány.“ Každý by si základní sadu nezbytných potřeb měl doplnit o individuální léky, které často potřebuje. Alergici by tak měli mít vždy po ruce antihistaminika a rozhodně není k zahození přidat například Jodisol pro první pomoc po kousnutí klíštětem. Pro děti by neměla chybět například léčiva na kašel a samozřejmě teploměr, buď digitální, nebo tradiční rychloběžka. „V lékárně máme k dispozici letáček se základním vybavením domácí lékárničky, a když k nám přijdete, rádi vám i poradíme,“ dodává paní magistra.

Kde a jak skladovat

Příbalový leták u každého léčiva doporučuje nejen, jak jej užívat, ale také jak ho skladovat. „Určitě je dobré mít léky pohromadě, nejlépe na suchém tmavém místě. Neměly by být v přímém kontaktu se sluncem ani s tepelnými zdroji. Není ale třeba je mít v ledničce, jak si mnozí lidé myslí. Pokud to lék přímo nevyžaduje, není to nutné,“ radí lékárnice. Samozřejmě by měly být uchovávány mimo dosah dětí, které si je mohou splést s bonbony, a neštěstí je na světě.

Prošlé odevzdejte

Jednou za rok byste měli lékárničku projít a nepoužité nebo už prošlé tabletky vrátit do lékárny. Každý lék má na obalu datum expirace, které byste měli dodržovat a prošlé přípravky neužívat. Ačkoli jsou léčiva, která ani po uplynutí data spotřeby neztrácejí na kvalitě (například živočišné uhlí), je jistější se doporučenou lhůtou řídit. „Na některých lécích poznáte jen pouhým okem, že jsou už prošlé. Jakmile v nich dojde k viditelným změnám, rozhodně je neužívejte,“ varuje lékárnice. Takové léky však nikdy nevyhazujte do popelnice, ale odneste je do nejbližší lékárny. „Prošlé medikamenty není třeba jakkoli třídit, stačí je dát do tašky a přinést. Pouze rtuťové teploměry noste zvlášť. U nás se vše vkládá do speciálního kontejneru, který odváží zvláštní služba ke zpracování,“ vysvětluje lékárnice systém likvidace starých léků. „Pokud ale dostanete od lékaře recept a dříve, než medicínu začnete užívat, změní doktor postup léčby, měli byste ji vrátit přímo jemu. Může pak totéž předepsat někomu jinému.“„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life.„

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

DARJA (42): Naší nové babičce je 19 let!

DARJA (42): Naší nové babičce je 19 let!

Včera | 4 | Když Darjině rodině její otec představil svoji novou přítelkyni, byli všichni v šoku. Ester je…

Orgasmus zaručen! Naučte ho těchto 5 prstových technik

Orgasmus zaručen! Naučte ho těchto 5 prstových technik

25. 2. | Pro většinu žen je důležité, aby měl její partner šikovné prsty. Právě s jejich pomocí ji totiž…

DITA (31 let): Manžel nechce, aby šel syn do školy. Učit ho mám já!

DITA (31 let): Manžel nechce, aby šel syn do školy. Učit ho mám já!

24. 2. | 13 | Dity manžel chce pro jejich nadprůměrně inteligentního, avšak poněkud specifického syna domácí…

JIŘINA (32): Spam mi málem rozbil manželství!

JIŘINA (32): Spam mi málem rozbil manželství!

23. 2. | 16 | Jiřina není žárlivý typ a nikdy neměla potřebu svého partnera kontrolovat. Jednou však neodolala a…