Domácí lékárna

| Autor: Jana Marxtová (My life) | Rubrika: Láska a vztahy

V každé domácnosti by měla být alespoň malá lékárnička. Pokud ji dosud nevlastníte, měli byste to co nejdříve napravit. Jestli jste si ji už opatřili, víte jistě, že obsahuje vše potřebné?Lékárnička by neměla chybět v žádném obydlí stejně tak, jako nesmí scházet v automobilu. Zatímco v autě je povinná, doma vás nikdo nekontroluje, zda ji máte nebo ne. Nikdy ale nevíte, kdy se pořežete nebo vás chytí chřipka či schvátí horečka, a vy si budete muset pomoci z domácích zdrojů. V takové chvíli přijde i sebemenší lékárenská zásoba vhod.

Co nesmí chybět

„Doma by každý měl mít léky na snížení teploty, na bolest, záněty, Acylpyrin, Paralen nebo Ibalgin,“ vypočítává magistra z lékárny v Praze 6. „Určitě by nemělo chybět něco na vypláchnutí očí, Ophtal nebo kapky Ophtalmo-Septonex, pak prášky na střevní potíže, nejlépe živočišné uhlí, Endiaron a samozřejmě obvazy, náplasti i dezinfekce na rány.“ Každý by si základní sadu nezbytných potřeb měl doplnit o individuální léky, které často potřebuje. Alergici by tak měli mít vždy po ruce antihistaminika a rozhodně není k zahození přidat například Jodisol pro první pomoc po kousnutí klíštětem. Pro děti by neměla chybět například léčiva na kašel a samozřejmě teploměr, buď digitální, nebo tradiční rychloběžka. „V lékárně máme k dispozici letáček se základním vybavením domácí lékárničky, a když k nám přijdete, rádi vám i poradíme,“ dodává paní magistra.

Kde a jak skladovat

Příbalový leták u každého léčiva doporučuje nejen, jak jej užívat, ale také jak ho skladovat. „Určitě je dobré mít léky pohromadě, nejlépe na suchém tmavém místě. Neměly by být v přímém kontaktu se sluncem ani s tepelnými zdroji. Není ale třeba je mít v ledničce, jak si mnozí lidé myslí. Pokud to lék přímo nevyžaduje, není to nutné,“ radí lékárnice. Samozřejmě by měly být uchovávány mimo dosah dětí, které si je mohou splést s bonbony, a neštěstí je na světě.

Prošlé odevzdejte

Jednou za rok byste měli lékárničku projít a nepoužité nebo už prošlé tabletky vrátit do lékárny. Každý lék má na obalu datum expirace, které byste měli dodržovat a prošlé přípravky neužívat. Ačkoli jsou léčiva, která ani po uplynutí data spotřeby neztrácejí na kvalitě (například živočišné uhlí), je jistější se doporučenou lhůtou řídit. „Na některých lécích poznáte jen pouhým okem, že jsou už prošlé. Jakmile v nich dojde k viditelným změnám, rozhodně je neužívejte,“ varuje lékárnice. Takové léky však nikdy nevyhazujte do popelnice, ale odneste je do nejbližší lékárny. „Prošlé medikamenty není třeba jakkoli třídit, stačí je dát do tašky a přinést. Pouze rtuťové teploměry noste zvlášť. U nás se vše vkládá do speciálního kontejneru, který odváží zvláštní služba ke zpracování,“ vysvětluje lékárnice systém likvidace starých léků. „Pokud ale dostanete od lékaře recept a dříve, než medicínu začnete užívat, změní doktor postup léčby, měli byste ji vrátit přímo jemu. Může pak totéž předepsat někomu jinému.“„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My Life.„

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jste dobrá v posteli? Poznáte to podle své postavy

Jste dobrá v posteli? Poznáte to podle své postavy

Dnes | Co všechno může naznačit vaše postava? Třeba i to, jaká jste milenka! Pamatujte ale na to, že ať už…

Jak přežít dovolenou ve dvou? Jde to i bez hádek!

Jak přežít dovolenou ve dvou? Jde to i bez hádek!

22. 6. | Po letech se vám poštěstilo a jedete s partnerem na dovolenou jen ve dvou? Krásná představa, která…

Dita (52): Manžel nás svým koníčkem uvrhl do exekuce

Dita (52): Manžel nás svým koníčkem uvrhl do exekuce

22. 6. | 13 | Dita chápala, že manžel má své záliby, když ale na to padly všechny rodinné úspory a on dokonce…

Sexuální strašáci: Čím se při sexu stresují muži a z čeho mají strach ženy?

Sexuální strašáci: Čím se při sexu stresují muži a z čeho mají strach ženy?

20. 6. | I když je sex činnost, kterou skoro všichni milujeme a rádi si ji dopřáváme, vzbuzuje v nás i…