Erotické pomůcky: Moderní vynález?

| Autor: PhDr. Laura Janáčková, CSc. | Rubrika: Láska a vztahy

Kdy a proč vznikly erotické pomůcky? Patří také do manželského sexu? A co tvrzení, že je prý používají jen lidé neuspokojení nebo homosexuálové? Otázky pro sexuoložku Lauru Janáčkovou.První nálezy erotických předmětů se datují do období 20 000 až 15 000 let př. n. l. Jedná se o kamenné či kostěné penisy, které můžeme vidět například při návštěvě Národního muzea v Les Eyzies ve Francii.

Zda však tyto předměty skutečně sloužily jako erotické pomůcky, nemůžeme s jistotou potvrdit. Prokazatelně každopádně erotické pomůcky existují přibližně více než 2500 let. Používali je staří Egypťané, Řekové a Římané, kteří dokonce vyráběli svíčky ve tvaru velkých penisů. Starobylé čínské rukopisy vysvětlují, jak podvázat penis hedvábnou šňůrkou pro udržení erekce.

Pověstný byl také čínský ježek: jednalo se o zlatou obdobu dnešních kroužků na penis, na kterém byl připevněn kroužek z jemného tenkého peří. Záležitostí moderní doby je vibrátor. Stal se nejúspěšnější erotickou pomůckou, která je běžně k dostání ve všech erotických obchodech. Můžete si dokonce vybrat z pestré nabídky velikostí, tvarů, materiálů a speciálních přídavných vybavení ke stimulaci klitorisu a podobně. Ve své praxi jsem se nedávno setkala s mužem, který se nemohl rozhodnout, zda má zůstat ve dvanáctiletém manželství, ve kterém ho neuspokojoval sex, nebo má manželku opustit kvůli milence, která ho podle jeho slov sexuálně uchvátila. Na dotaz, čím je jeho milenka v této oblasti jiná, okamžitě odpověděl, že spolu rádi chodí nakupovat erotické pomůcky, které pak při sexu společně užívají.

Ptala jsem se, proč to nedělá také s manželkou, a dostala jsem tuto emotivní odpověď: „Vy si myslíte, že jsem se nesnažil? Také jsem jí koupil krásný červený vibrátor hned s několika funkcemi, ale kde myslíte, že skončil? V krabici pod postelí.“

Tento příklad z praxe napovídá, že erotické pomůcky přispívají ke zlepšení sexuálních prožitků při mileneckých hrách. Další výsledek konzultace z ordinace dokazuje prospěšnost erotických pomůcek při oživení a zpestření manželské sexuality u páru ve středním věku, který řešil problém vyhoření v partnerském sexuálním životě. Erotické pomůcky totiž často napomáhají rozvíjet i sexuální fantazie. Sexuologové, urologové i gynekologové mnohdy rovněž zdůrazňují důležitou roli erotických pomůcek při léčbě některých sexuálních poruch.

Často je právě vibrátor považován za nejspolehlivější nástroj k dosažení sexuálního vzrušení a orgasmu u anorgasmických žen. Vibrátorem lze dráždit klitoris i vaginu. V nabídce jsou jednoduché modely s různými rychlostmi a dokonce i s drsným povrchem se speciálními výběžky. Než byly objeveny účinné léky na dosahování erekce, byla u mužů řešením problémů s poruchami erekce například vakuová pumpa. Dlouhodobé oblibě mezi erotickými pomůckami se těší pryžové škrticí kroužky, které prý napomáhají většímu mileneckému úspěchu. Krev je při erekci zadržena v penisu, takže erekce trvá déle. Některé kroužky jsou uzpůsobeny i pro stimulaci klitorisu partnerky při pohlavním styku.

V současné době kupuje erotické pomůcky více než čtvrtina heterosexuálních mužů a žen a více než polovina homosexuálů. Nejčastější motivací všech žen i mužů je zkvalitnění sexuálního prožitku při autoerotických hrách a hned na druhém místě je důvodem k jejich koupi zpestření manželské nebo milenecké sexuality.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.
ČTĚTE TAKÉ:
Jovanka Vojtková v šoku: Na autora článku podám žalobu!

STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Další články z rubriky

Jak přežít dovolenou ve dvou? Jde to i bez hádek!

Jak přežít dovolenou ve dvou? Jde to i bez hádek!

22. 6. | Po letech se vám poštěstilo a jedete s partnerem na dovolenou jen ve dvou? Krásná představa, která…

Dita (52): Manžel nás svým koníčkem uvrhl do exekuce

Dita (52): Manžel nás svým koníčkem uvrhl do exekuce

22. 6. | 13 | Dita chápala, že manžel má své záliby, když ale na to padly všechny rodinné úspory a on dokonce…

Sexuální strašáci: Čím se při sexu stresují muži a z čeho mají strach ženy?

Sexuální strašáci: Čím se při sexu stresují muži a z čeho mají strach ženy?

20. 6. | I když je sex činnost, kterou skoro všichni milujeme a rádi si ji dopřáváme, vzbuzuje v nás i…

Irena (46): Léta jsme jen vedle sebe žili. Pak jsem sebrala odvahu se rozejít

Irena (46): Léta jsme jen vedle sebe žili. Pak jsem sebrala odvahu se rozejít

20. 6. | 23 | Vztah Ireny a jejího manžela Pavla se dostal do slepé uličky. Nijak se nehádali, byli schopni žít v…