Hnízdění na nesprávném místě

| Autor: Ivana Ašenbrenerová | Rubrika: Láska a vztahy

Vynechala vám menstruace a těhotenský test je pozitivní? Jistě jste nadšená. Pokud se však po určité době objeví silné krvácení a bolest, pak jde možná o mimoděložní graviditu, bohužel.Moc jsme s manželem chtěli miminko, takže když mi vynechala menstruace, byla jsem v sedmém nebi.

I těhotenský test byl pozitivní, takže jsem si byla jistá, že jsem určitě těhotná. K tomu klasické příznaky, jako jsou napjaté prsy, ranní nevolnost a podobně. Jenže asi v šestém týdnu jsem začala krvácet, přidaly se bolesti v podbřišku a dokonce mi bylo na omdlení.

Hned jsme odjeli do nemocnice, kde bohužel ultrazvuk potvrdil, že jde stoprocentně o mimoděložní těhotenství,“ vypráví smutně osmadvacetiletá Dana z Trutnovska. V případě, že i vás potkaly podobné potíže, je nutné vyhledat lékaře, který různými vyšetřeními ozřejmí, zda jde skutečně o mimoděložní graviditu. Současně je nutná chirurgická léčba.

Proč se to stává?
Jde vlastně o to, že se vajíčko oplozené spermií uhnízdí k dalšímu vývoji na jiném místě než v děloze. Jak říká gynekoložka MUDr. Hourová, název mimoděložní těhotenství plně nevystihuje problematiku.

„Jedná se o každou graviditu, která není lokalizována v dutině děložní, respektive správně lokalizována v dutině děložní. V lékařské terminologii se často uvádí pod zkratkou GEU (graviditas extrauterina). Vyskytuje se asi v 0,5–1 % případů. Lékaři rozlišují podle umístění tubární GEU, ta je nejčastější (asi 97 % případů), ve vejcovodu. Dále uterinní (2 % výskytu), což je mimo správnou lokalizaci v děloze, například v kanálu děložního čípku, ovarinální (0,5 % případů) neboli na vaječníku a abdominální, to je v dutině břišní, respektive v oblasti malé pánve,“ vysvětluje lékařka.

Tato místa jsou pro další vývoj vajíčka nevhodná, a proto dochází dříve nebo později k zániku těhotenství, často i za současného ohrožení života ženy. A jaké jsou tynejčastější příčiny?

„Buď je to mechanická překážka pro další transport oplodněného vajíčka, například špatná průchodnost vejcovodů po zánětech, jejich zhoršená pohyblivost z důvodu hormonální nebo nervové příčiny, endometrióza, poruchy uhnízdění oplodněného vajíčka, stavy po embryotransferech v rámci umělého oplodnění. Věk hraje roli pouze v tom, že žena může vykazovat větší gynekologickou nemocnost nebo mít za sebou více zánětů a podobně, ale jinak sám o sobě není rozhodující,“ říká MUDr. Martina Hourová.

Další osud vajíčka Při mimoděložním těhotenství není možné plod donosit.
Embryo brzy po zahnízdění odumírá nebo se vyvíjí nesprávně.

V obou případech je ale největším rizikem pro ženu prasknutí vejcovodu s následným krvácením. „Osud GEU závisí zejména na místě lokalizace, buď gravidita sama od sebe odumře a může zůstat nerozpoznaná, nebo plod rozrušuje okolní tkáň a může způsobit krvácení nebo akutní příhodu břišní s ohrožením života! Diagnostika je svízelná,,“ říká lékařka.

Nejčastěji vznikne podezření na mimoděložní graviditu u zpožděné menstruace, pozitivního těhotenského testu a nepřítomnosti plodu v děloze. „Vždy je ale třeba GEU vyloučit u bolestí v podbřišku, kdy žena může být gravidní, měla pohlavní styk, neužívá antikoncepci či udělala chybu v užívání antikoncepce,“ dodává MUDr. Hourová.

To, že vám vynechala menstruace, není podmínkou – při GEU se může pouze zpozdit a žena se pak mylně domnívá, že se jedná pouze o hormonální poruchu. Ani bolesti nemusí být vždy přítomny, jak podotýká gynekoložka. „Diagnostika se opírá o stanovení hodnot hormonu hCG a ultrazvukovou diagnostiku. V případě obtíží pacientky je nutná operace, jinak čekáme na výsledky kontrolních vyšetření a ultrazvuku,“ říká MUDr. Martina Hourová.

Lze tomu předejít?
Tento druh těhotenství může mít mnoho podob a může být těžko rozpoznatelný. Platí ale následující: máte-li pozitivní těhotenský test a v děloze není detekována gravidita, jedná se buď o mladší či neprosperující graviditu (zamlklou či raný potrat), nebo o mimoděložní těhotenství. Při diagnóze lékařům napomáhají další kontrolní testy a klinické příznaky. Bohužel, prevence žádná neexistuje. „Pouze ženy s anamnézou častých gynekologických zánětů by měly být obezřetné a v případě obtíží při pozitivním těhotenském testu raději co nejdříve kontaktovat lékaře. Pamatujte, GEU se může projevit jak náhlým kolapsem, kdy jde o život, tak pobolíváním podbřišku!“ varuje gynekoložka Hourová.

Chirurgická léčba
U nás se provádí pouze operativní odstranění mimoděložního těhotenství, a to buď velkou břišní operací, nebo laparoskopicky (malým řezem). Oba zákroky se provádějí v celkové narkóze. Doba rekonvalescence je po laparoskopii zhruba jeden týden, po velké operaci několik týdnů. Někdy je nutné odstranit celý vejcovod. V případě, že ženě zůstane aspoň jeden vejcovod, je další přirozené otěhotnění možné. Máte-li poškozené vejcovody, je možné využít mimotělní oplodnění (IVF), při kterém je nejprve vajíčko oplodněno ve zkumavce a následně vloženo přímo do dělohy. při mimoděložním těhotenství si oplodněné vajíčko nenašlo správné místo pro další vývoj.
Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.ČTĚTE TAKÉ: MAMINKA.CZ - Web pro těhotné a maminky!

STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

ŠÁRKA (35): Ztrácím nejlepší kamarádku kvůli její závisti

ŠÁRKA (35): Ztrácím nejlepší kamarádku kvůli její závisti

Včera | 7 | Šárka vyrůstala s Kristýnou odmalička a vždy byly nejlepší kamarádky, které spolu prožívaly všechno…

Zpověď mužů: Na tohle myslíme při sexu

Zpověď mužů: Na tohle myslíme při sexu

Včera | Určitě znáte ty situace, kdy vám při milování mysl prostě uteče a fantazie se rozjede na plné…

Muži vzkazují: Tohle v posteli nesnášíme, nedělejte to!

Muži vzkazují: Tohle v posteli nesnášíme, nedělejte to!

21. 3. | 1 | Málokterý muž neocení, když se žena snaží být v posteli aktivní a kreativní, ale i to má své…

EMA (31): Můj budoucí manžel si myslí, že jsem hloupá

EMA (31): Můj budoucí manžel si myslí, že jsem hloupá

21. 3. | 55 | Ema slyšela svého přítele, jak o ní mluví za jejími zády. A to, co se doslechla, se jí vůbec nelíbí…