Hry pro děti: Šestý smysl v pohybu

Hry pro děti: Šestý smysl v pohybu

Přinášíme vám zajímavé ukázky z knihy: Hry do kapsy. Jde o soubor sociálně psychologických, motorických a kreativních her.

Pohybové hry

Cíl: Navodit zájem o ostatní členy větší skupiny, radost ze společného pohybu. Pomůcky: – Prostředí: venku, tělocvična nebo větší místnost Čas na přípravu: 10 minut Čas na hru: 15 minut Věk: 8+ Náročnost psychická: 1 Náročnost fyzická: 2 Počet hráčů: skupiny po 4–8

Popis: Inspirace psychohrou Eduarda Bakaláře, při níž všichni odhadují, jaký názor ve skupině převládne. Místo odpovědí na otázky vyjadřují hráči své mínění pohyby. Hrají tři nebo čtyři menší týmy. Každý tým si vybere takové místo, kde na něj ostatní neuvidí. V určitém čase (10 minut) vymyslí krátkou pohybovou kreaci doprovázenou zvuky. Každý hráč z týmu se tuto kreaci naučí. Poté se všichni sejdou a vytvoří větší kruh a týmy si vzájemně svá gesta a zvuky předvádějí tak dlouho, dokud si všechny týmy neosvojí všechny pohybové i zvukové ukázky. Potom se týmy opět odeberou do svých původních prostorů a domluví se na jedné kreaci, o níž se domnívají, že ji ostatní předvedou rovněž. Asi po 5 minutách se všichni opět shromáždí a vytvoří kruh, ve kterém na sebe budou všechny týmy vidět. Vedoucí odpočítá „raz, dva, tři“ a na slovo „tři“ všechny týmy současně předvedou vybranou kreaci. Pokud se nepodaří shodnout se na stejné ukázce napoprvé, opakují pokusy do té doby, dokud všechny týmy současně nepředvedou stejnou pohybovou kreaci i se zvuky.

Reflexe hry: Co vás vedlo k výběru té které činnosti? Kdo prosazoval nápad provádět právě tuto, a ne jinou pohybovou kreaci? Připomíná vám to nějakou skutečnost ze školy či ze života?


Tuto hru a mnoho dalších najdete v knize: Hry do kapsy V Vydalo nakladatelsví Portál

Sociálně psychologické, motorické a kreativní hry Edice Hry do kapsy je připravena jako postupně rozšiřovaná kartotéka námětů, nápadů a návodů na listech z tvrdšího papíru, ze které lze čerpat při přípravě nejrůznějších výletů, táborů, setkání a oslav. Jednotlivé listy publikace jsou proto u hřbetu knihy perforovány, aby bylo možno kterýkoli vytrhnout. Listy jsou rozděleny a barevně označeny podle typu hry na sociálně psychologické (červeně), motorické (zeleně) a kreativní (žlutě). Každý list obsahuje potřebné informace, jako je zaměření hry, její téma a název, cíl (například rozvoj důvěry, spolupráce, vytrvalosti, obratnosti), počet účastníků hry, případně jejich věkové omezení. Na listu je tu uveden popis průběhu hry a možnosti různých variant, způsoby vyhodnocení, čas potřebný na hru a na její přípravu, potřebné pomůcky a vhodné prostředí pro ni. Nechybí ani upozornění pro vedoucí hry týkající se psychické a fyzické bezpečnosti.

Doporučujeme

Články odjinud