Komentáře ke článku

IDA (46): V nemocnici mi zabili babičku. Bohužel…

14. 2. 2017 | Idy milovaná babička šla do nemocnice v dobré kondici, domů se…

Přidat příspěvek
šiška Reagovat 18. 2. 2017 11:30

Tak jestli se něčeho doslova děsím, tak je to nemohoucí stáří!!!! Konce lidí jsou fakt u mnohých hodně nedůstojné!!! Moji rodiče zemřeli oba nehodou, mamce bylo 86 let kéž bych i já tak dopadla. Padli a už se neprobrali! To může člověk jenom závidět! Hodně lidí se v LDN zasebevraždí jako dcery tchán. Tělo měl mrtvé ale hlava myslela. Odmítl přijímat tekutiny a stravu a do 3 měsíců bylo po něm. A to nebyl jediný případ kdo to takto dobrovolně ukončil. Hodně lidí nemohoucích nechce čekat na smrt, tak udělají vše pro to aby smrt přišla co nejdříve.

Mata69 Reagovat 17. 2. 2017 20:45

Armana: já myslím, že jsem tu nijak nekritizovala práci v nemocnici...teda krom zážitku, kdy jsme sestru až my s mamkou musely sestru upozornit, že má babička horečku. Ale zrovna na domov v Charitě a v tom domě pro seniory si vážně stěžovat nemůžeme. Mamina vždy napekla nějaké buchty, koláče, udělala toho plech a vzala i ostatním, stařečkové jí tam všichni znali a těšili se na její buchty.

Armana Reagovat 17. 2. 2017 19:32

Mata69: Tak vidíš že víš co je to za práci. Ale mrzí mě, že ostatní kritizují, nic jim není vhod. A ještě ten otřesný nadpis: V nemocnici mi zabili babičku. Té krávě bych hubu rozbila. Pardon, omlouvám se. Kdyby jim babička umřela doma, a to v jejím věku není nic zvláštního, to bychom mohli všichni říkat že oni doma zabili babičku. Hodně času a dřiny dá doma jeden člověk, co pak celé oddělení v nemocnici. Ale to blbec nepochopí.

Mata69 Reagovat 17. 2. 2017 18:23

lebahu: nehledě na to, že na tu péči o toho seniora prostě nemusíš mít fyzické síly. Dítě je malé, zvládneš ho...80 kg těžkého chlapa je horší přebalovat, zvedat, přesunovat...mýt...vždyť víš o co jde.

Mata69 Reagovat 17. 2. 2017 18:21

lebahu: to si říkám taky, nemysli si...jenže když máš děti, jsi mladá, začínáš ...a víš kdy zhruba zase budeš volnější, děti rostou, nevyžadují tu péči jako miminka, batolata....a když odrostou, vracíš se do práce. S péči o seniora je to jiné...je ti spíše k padesáti, netušíš na kolik zhruba let to bude a v 55 a víc už o tebe na trhu práce nějak není zájem. Vidím to u známých, u kamarádek co si tím, prošly...Víš, rozumím jak to myslíš a vypadá to tak jednoduše - a tak jednoduché je říci - VŽDY to jde nějak udělat. No, já už to tak lehce neříkám, protože prostě "vím". Nepotřebuji se tady obhajovat, udělali jsme co bylo v našich silách. Museli jsme se s takovým rozhodnutím vyrovnat sami. Odsoudit může jen ten, kdo zná tu situaci.

lebahu Reagovat 17. 2. 2017 18:03

Mata69: Já se zeptám obráceně... narvala ta babička děcka do děcáku, protože bez nich by jí bylo líp (mohla by chodit do práce, platit hypotéku...)?

Mata69 Reagovat 17. 2. 2017 16:57

Nemyslím, že všichni staří lidé co žijí v domovech pro seniory, jsou tam "odloženi" proto, že se o ně nikdo nechce starat. A jsou domovy, kde se starají dobře. Tam, kde jsme měli babičku my, to bylo hezké a co jsme viděli, starali se dobře. Bylo tam čisto, personál milý a to vidíte, když tam jste denně. Klobouk dolů před nimi, není to lehké a takoví lidé to mají jako poslání, jinak si neumí představit takovou práci vydržet dělat.

Mata69 Reagovat 17. 2. 2017 16:48

Máme doma tchána s pokročilým alzheimerem...je ležící, jen s obrovskými obtížemi jde přesunout na vozík...jakž tak obléknout...omýt...měřil asi 190 cm, prostě kus chlapa, i když už je z něj jen stín, kdo to zná ví, že i s malou vetchou babičkou je náročné zvedání, natož s takovým chlapem. Zatím to tchyně zvládá, pomůžeme...ale už teď víme, že nejspíš přijde doba, když už doma nebude moci být. Kdy už se nám ho na nohy nepodaří postavit...posadit... Ono to vypadá tak idylicky - postarat se o svého stařečka...a já říkám dokud to jde, tak rozhodně ano! Ale řeči, že "jen" leží, že stačí mu podat pití, polohovat...nakrmit...to je hezké a vypadá to snadno. No, není to takové. Navíc člověk utlumený léky a přesto agresivní, zlý...Každý má nějaké limity. Ale zpět k článku - nepřišlo mi, že by paní byla v LDN, pochopila jsem to jako normální hospitalizaci.

Mata69 Reagovat 17. 2. 2017 16:41

Armana: skvělé podmínky pro domácí péči? Cca rok zpět jsem hledala jak pomoci mé mámě v péči o babičku. Ano, existuje charita, jezdily s babičkou cvičit, jezdily jí mýt...to je super. Ale to je max. hodinku, pak frčí dál. Babička fakticky ležící, s dopomocí si sedla na gramofon, na vozík...Sehnali jsme polohovací postel, vozík...gramofon. Občas jsme babičku "pohlídali" já nebo brácha...vzali ji na vozíku na procházku po vsi. Nevím děvčata, zkuste si ve 40 přijít o práci s dětmi na krku, třeba s hypotékou...a jít se starat o nemohoucí babičku. Jak to udělat? Děti na škole (což stojí peníze, to je bez debat), hypotéka s platbou taky nepočká...Máma se starala co mohla, ale když 10x, 15x na noc vstane k babičce, která si potřebuje "cvrknout" do gramofonu, plíny odmítala a sundávala si je...tak ta nevyspalá osoba když má pak celý den fungovat, tak to asi není dobré. Ta pomoc charity, to je fakt jen drobeček, chvilka...Naše pomoc v tom, že si jela na nákup, sama k lékaři a podobně. Člověka na celodenní péči nejenže jsme nesehnali, ale ani bychom ho nezaplatili. A když nám máma odcházela před očima, během pár měsíců zhubla snad 10 kilo a najednou vypadala o 10 let starší, neskutečně unavená, vyš´tavená...Tak jsme sehnali pro babičku pobyt v charitě, kde byla přes týden a na víkend si jí brala mamka domů. A tam jsme za ní denně byl někdo na návštěvě. v té charitě. Babička tam byla nespokojená, na nás naštvaná. Péče tam ale byla řekla bych dobrá. Po zánětu močového měchýře, a následně zápalu plic, kdy babičku odvezli do nemocnice a už definitivně ležící jí zpět do charity nepřijali. Našli jsme místo v domově pro seniory, hledali jsme vhodný s dobrými referencemi a našli. Věřte, není to lehké rozhodnutí, fakt ne. Ale někdy je potřeba si říci, kdy už na to nejsou síly, kdy už to prostě nejde zvládnout. A nesuďte šmahem všechny, kdo to musí udělat.

lebahu Reagovat 17. 2. 2017 16:03

Armana: Pod oba příspěvky se ráda podepíšu.

Armana Reagovat 17. 2. 2017 14:19

A ještě, milá Ido, jak si myslíte že má starý člověk dlouho žít a jak umírat? V 88 letech se již umírá a někdo bez velkého varování. Ležící člověk ve většině případů dostane zápal plic, to není z nachlazení. A že měla jen prášky na tlak? To jste si jako mysleli že bude s prášky na tlak žít do 100 let? Nebo že vůbec neumře? Především jste měli obviňovat ze smrti sebe, nikdo jste si ji nevzal domů, přitom dnes jsou opravdu skvělé podmínky pro domácí péči, vím to, chodím občas opatrovat 89-letou paní, její rodina taky ještě pracuje, ale i tak by ji nikam nedali, mají paní na hlídání, občas i já pomůžu. Tak laskavě nekecejte a nehledejte výmluvy proč to nešlo!

Armana Reagovat 17. 2. 2017 14:09

Příspěvky nečtu, jen bych se naštvala ještě víc. Podle článku jsou v rodině matka a dvě dcery, vnoučata nevím. Ale ani ty tři dospělé ženy nejsou schopné se postarat o jednu babičku, dávat jí pravidelně pít, polohovat ji, pomáhat s hygienou,... V nemocnici na LDN je většinou 35-40 starých lidí, 2-3 sestry či ošetřovatelky. Kolikrát za den se dostanou k lůžku jednouho stařečka? Kolikrát za směnu mu dají napít? Kolik času si mohou dovolit krmit pomalu jednoho nemocného? Když nebude mít cévku, bude často pomočený a proležený, o zápachu ani nemluvím. Když se babička začne na posteli vrtět a chtít někam jít(bývá občas mimo-dle článku), kdo je blízko aby jí pomohl či jí trpělivě vysvětloval že nemůže, že upadne? Kolik zde kritizujících mělo maminku, babičku, dědečka doma do posledního vydechnutí? Nemáte na to čas? Neumíte to? Ale to je to jediné co pro své staré nejbližší můžete udělat. Tak laskavě nekritizujte! Raději jděte do takového zařízení na nějaký čas pracovat a uvidíme jak to zládnete lépe. A svědectví stré babky na pokoji? Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde.

šiška Reagovat 16. 2. 2017 11:23

Když jsem si přečetla článek a pak recenze doslova mi šel mráz po zádech s jediným přáním. Nedej můj strážný anděli pokud existuješ dopustit, abych se dostala někdy do nemocnice a tam zemřela!!!! To snad není ani možný co svinstva je mezi lidmi a hlavně lhostejnosti, nezájem o druhé! Četla jsem, že v Rumunsku tak strašně stoupla korupce, že i v nemocnicích se musí dávat úplatky celému personálu a dokonce i uklízečkám. Fakt aby nás to už konečně všechny spláchlo.

Mata69 Reagovat 16. 2. 2017 07:08

tomama: a proč jste to nenahlásila třeba primáři, nebo hlavní sestře, nebo přímo vedení nemocnice, když víte, že jedna sestra "krade peníze"?

hynek Reagovat 16. 2. 2017 00:32

Ani nečtu zatím Vaše reakce. Za mě - hnus! Napadnout bez jakýchkoliv konkrétních, ověřitelných, informací všechny zdravotníky, příp. sociální pracovníky v přímé péči, tedy lidi, kteří zasvětili svůj život POMOCI DRUHÝM, je dost nechutné. Bez ohledu na možnost selhání jednotlivců či na problémy či nedotstatky, které se v systému objevit mohou.

Zebruška Reagovat 15. 2. 2017 22:49

lebahu: ja, aha, tak to jo, já si představila klasický oddělení.

Zebruška Reagovat 15. 2. 2017 22:48

tomama: proboha, tak toto už je úplně hororový! Kde se to děje? Abych tam náhodou někdy nešla.... A tam si nikdo na nic oficiální cestou nestěžoval? Ty krádeže peněz třeba, to už je snad trestný čin.

tomama Reagovat 15. 2. 2017 13:21

Ano, i já vím kulový. Byla jsem svědkyní umírání jedné stařičké paní, kterou nechal personál dvakrát spadnout z lůžka a lékaři nic neřekl. Mně to všechno nechali pozorovat, i když jsem je prosila, aby mě vyvezli alespoň na chodbu. V dotyčné nemocnici pracují dvě dámy, které jsou už na kriminál. Jedna krade pacientům peníze z peněženek ve stolcích, případně si o ně přímo řekne s tím, že je "zítra" vrátí, druhá řeší při ošetřování pacientů své drogové dýchánky, zdravotní problémy svého pejska, přičemž cpe paní, kterou má nakrmit, lžičku s jogurtem do oka - vůbec se na ni nepodívá. A když ji požádají, aby se o vás postarala, prohlásí: O tu krávu? Nikdy! Pan primář háže při vizitě bonmoty, ale nevšimne si, že nohu nemáte zlomenou v kyčli, ale v koleni..... No a když se tak nějak neuzdravujete, nechají vás převézt do LDN, abyste nezabírali místo "opravdu nemocným". Ne že by vás o tom předem informovali. Prostě najednou vtrhnou do pokoje saniťáci, naloží vás a odvezou mimo Prahu. A zkuste se odtamtud dostat, nebo jen přesvědčit vedení LDN, že nejste nepříčetnej cvok, že máte jenom zlomenou nohu!

j66 Reagovat 15. 2. 2017 10:21

lebahu: Ale právě takový pacienti jsou žádaní a když řeknete, že si ho vezmete domů, tak vám ho prostě nebudou chtít dát, budou vám tvrdit , že doma nejste takto kvalitní péče schopni a vůbec asi nechcete aby se uzdravil !!! Opravdu mám takovou situaci za sebou a vím od jiných lidí , že je to obvyklé jednání doktorů přesvěčovat příbuzné , že doma vám táta máma teta umře , protože jedině v nemocnici ví co dělat !!!

lebahu Reagovat 15. 2. 2017 10:09

Zebruška: Tak bylo to myšleno jako "doléčovací" oddělení, tedy obdoba LDN při nemocnici. Tam můžeš být zadarmo 3 měsíce. Nemocnice na to vcelku ochotně přistupují, obsazené lůžko = zaplacené lůžko. Navíc pacient je sice náročný na ošetřovatelskou péči (sestra dostává plat stále stejný, takže to rozpočet nezatíží), ale není náročný na lékařskou péči. Leží, čumí do stropu a polyká tabletky. Nic jiného se s ním nedělá, tím pádem e za něho neutratí. Když má štěstí, jednou za týden na pokoj nakoukne rehabilitační pracovnice. No sakra, tohle mohl klidně provozovat doma, pokud by byla rodina (s pomocí třeba pečovatelky) ochotná ho nakrmit a umýt mu zadek.

Pro vkládání komentářů se musíte nejdříve přihlásit