Jak moc jsme rozdílní?

| Autor: PhDr. Marta Boučková (Moje psycholo | Rubrika: Láska a vztahy

Jsou na světě skutečně muži a ženy, nebo „jen“ lidé? Psycholožka Marta Boučková se přiklání k tvrzení, že mezi muži a ženami existuje přece jen o trochu více rozdílů, než je na první pohled patrné.Souhlasím s tím, že ženské i mužské tělo a k němu náležející psychika má svou specializaci ve jménu vyšších přírodních záměrů.

Vím, že v tuhle chvíli bruslím na velmi tenkém ledě pod transparentem Volnost–rovnost–bratrství, resp. Volnost–rovnost–partnerství, ale i přesto si budu na černobílém dělení na muže a ženy stát.

Řekneme li ale, že muže více zajímá výsledek, dosažení cíle, postavení, moc, soutěž i boj s konkurencí a pátrání po „jádru pudla“, zatímco ženy se více soustřeďují na mezilidské vztahy, komunikaci, spolupráci a účast, je to zcela jistě zjednodušující pohled.Přece jen se ale vyplatí ho nechávat „ve hře“ a občas s ním i tak trochu kalkulovat v každodenním životě. Zdá se, že existuje ženská a mužská řeč. Byl proveden jednoduchý pokus, při kterém se zjišťovalo, zda si slova se silným emocionálním významem zapamatují lépe ženy než muži. A co myslíte?

Zjistilo se, že ženy i muži si pamatují slova s emocionálním významem stejně. Ale ženy posuzovaly emocionální intenzitu slova výše než muži. Jednoduše řečeno, ženy reagují na to, co prožívají, s větší emocionalitou a mají sklon to více popisovat emocionálními výrazy.

Přesto muži emoce, které se jich dotýkají, samozřejmě mají, a tedy i prožívají, ale vyjadřují je skoupě a přímo. Jen si vzpomeňte na pravého mužného filmového hrdinu, který se o svých emocích nikdy nerozpovídá. Věřte, není to jen povrchní filmařský trik.

Zdá se, že v tomto ohledu je tento ideál muže vlastně jeho reálem. V mužském mozku jsou verbální a emocionální oblasti více odděleny, a proto muži o svých emocích nehovoří s takovou lehkostí a samozřejmostí jako ženy. Nemají prostě potřebu emoce nejen zmiňovat na každém kroku, ale také je neustále pozorovat drobnohledem.

Jsou to v páru daleko častěji ženy, které žádají po svých milencích, aby mluvili o tom, co ve vztahu prožívají a jak ho vnímají. Několik slov o prožitých emocích by ženy přivítaly i po milostném aktu. Ale běda – milenci mnohdy nechápou, co se po nich „do frasa“ vlastně chce.

Akce přece proběhla a důkaz o emocích (v tomto případě lásce a vášni) byl podán. Copak si toho ta upovídaná ženská nestačila ani všimnout nebo to nevidí? Je to tak trochu pravda. Ženy přece jen lépe slyší, než vidí. To ví každý zkušený sňatkový podvodník, že když bude dostatečně hezky a přesvědčivě mluvit, nemusí podat žádný viditelný důkaz toho, že slibovaná budoucnost bude skutečně tak růžová.

A tak je „komunikační neschopnost mužů“, kteří nenabízejí stavbu vzdušných zámků za ženiny peníze, předmětem dámské kritiky a manželských neshod. Vstoupit do předem prohrané bitvy, kterou od začátku debata nabitá emocemi bývá, se žádnému muži dobrovolně nechce. Zvolí tedy pro sebe daleko lepší taktiku, mlčí a neodpovídá, i když dobře ví, že si vykoleduje označení nečitelný ignorant.

Ženy v řeči z mužského hlediska přehánějí, protože prostě používají daleko více zesilovacích slov – něco nebo všechno je překrásné, kouzelné, šíleně zajímavé, hrozně smutné, nekonečně dlouhé nebo moc kraťoučké. Ženy přehánění akceptují s nevídanou ochotou, potřebují přece, aby si jejich citů, pocitů a emocí „už konečně někdo všimnul a aspoň trochu na ně zareagoval“!Další zajímavé články se dočtete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.ČTĚTE TAKÉ: Klíčem k dlouhodobému vztahu je ošklivý manžel, dokazují celebrity!STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU


Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Dnes | Změnil se váš manžel po padesátce a vy máte najednou pocit, že ho vůbec neznáte? Příčinou může být…

Zdena (52):  Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Zdena (52): Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

17. 8. | 15 | Po letech soužití některé páry začnou být na sebe doslova hnusné. Jeden druhého iritují…

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

17. 8. | Máte problémy ve vztazích, žádný vám dlouho nevydrží a vy přemýšlíte, kde je asi zakopaný pes?…

ALENA (43): Manžel se mnou nechce spát. Prý jsem tlustá

ALENA (43): Manžel se mnou nechce spát. Prý jsem tlustá

15. 8. | 21 | Alena je na dně. Po dvou dětech nenápadně přibírala, až se jí váha vyšplhala na 90 kilo. Snaží se…