Jak rozpoznat NARCISE

| Autor: MF | Rubrika: Láska a vztahy

Stalin, Hitler, ale také řada ryze současných politiků. Všechny podle psychologů spojuje diagnóza narcismu. Představa zženštilého krasavce, který se jen nadměrně zhlíží v zrcadle jako bájný mladík v odrazu tůňky, je ovšem mylná. Narcis dokáže pěkně znepříjemnit život. Jak ho poznat? Stačí, aby měl váš příští přítel nebo šéf alespoň jednu z následujících charakteristik, a berte nohy na ramena.

Jak rozpoznat NARCISE

PODÍVEJ, JAK JSEM DOKONALÝ

„Jasně že jsem odvedl skvělou práci. Proč mi to vůbec říkáš?“ Typická reakce narcise na pochvalu obvykle skromnost nezahrnuje. Všechno ví a všechno umí nejlépe na světě. Ovládá domácí práce i tajné strategie v golfu. Od první třídy se chlubí vynikajícími výsledky a vy žasnete, že vůbec smíte pobývat v blízkosti tak dokonalé osoby. Tulipány mu vykvetou jako prvnímu a mezitím vám poradí, jak vyplnit daňové přiznání nebo jak správně vychovávat děti. Sám pomoc nikdy nepotřebuje, ani když naprosto zřetelně nezvládá. Raději bude dál fantazírovat o svých neomezených možnostech.

VELKÝ CHLAPEC VE VELKÉ FUNKCI

Máte z něj dojem, že se pro vedoucí pozici narodil. Na nejvyšších postech se cítí jako ryba ve vodě. Konečně dostal nástroj, kterým se ujišťuje o vlastní nepostradatelnosti. Narcisovi chybí základní sebeúcta, a proto potřebuje neustálou pozornost a ujišťování od okolí. Všechny palce zvednuté nahoru. Ať už promlouvá v hospodě, nebo z televizní obrazovky. Právě profese jako žurnalistika a politika narcistické osobnosti přímo koncentruje. Najdete je taky mezi vědci či špičkovými lékaři. Všude, kde se rozhoduje o životě. Tím, že se narcis snaží uspět, může taky produkovat pro společnost dobro. Problém nastane, pokud úspěšný není. Kritiku neunese a začne kopat kolem sebe.

CHYBY NEDĚLÁM, JEN MI NEROZUMÍŠ

Vzpomeňte si na soud s lékařem Jaroslavem Bartákem, kterého znalci označili za silně narcistickou osobnost. Znásilňování asistentek, plánování vražd, vydírání. Přesto se při obžalobě spokojeně usmíval. „Jsem česká obdoba Strausse-Kahna,“ prohlásil. Co dělal špatně, vůbec nepochopil. Narcis se totiž ve svém světě chová vždycky správně. Jeho logiku rozumnými argumenty neporazíte. Vysvětlí vám, že porušovat společenská pravidla je v jeho případě v pořádku a za ten uschlý fíkus byste ho přece měli pochválit.

NEJSI PRO MĚ DOST DOBRÝ

Nedokáže se svěřit do péče kadeřníka, protože není dostačující. Jedinečnou osobnost totiž dovedou pochopit jen výjimeční lidé. Ostatní může narcis bez problémů jen využívat k realizování svých cílů. To, že mají také city, je pod jeho rozlišovací schopnost. Psycholog Erich Fromm vysvětluje přístup narcistické osobnosti k okolí anekdotou. Spisovatel potká kamaráda a po hodině vyprávění o sobě poznamená: „Promluvme si ale teď taky o tobě. Jak se ti líbila moje poslední kniha?“ Na druhou stranu sám narcis to se sebou nemá úplně jednoduché. Jeho nejdůležitější povinností je být báječným, jinak si nezaslouží lásku. Skutečnému milostnému svazku se ale brání a jen svádí další a další protějšky. Když milovanou osobu získá, začne se bránit. Proč? I láska je jedna z podob úspěchu.

* Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

TEREZA (42): Můj bývalý manžel mi dělá problémy v práci i mezi kamarády

TEREZA (42): Můj bývalý manžel mi dělá problémy v práci i mezi kamarády

Včera | 5 | Málokdy se manželé rozejdou zcela v dobrém. Většinou jeden z nich je zraněnější než ten druhý a…

Ženy prozradily: Jaký způsob masturbace je pro nás nejlepší?

Ženy prozradily: Jaký způsob masturbace je pro nás nejlepší?

17. 2. | Ať jste sama nebo máte partnera, občas není na škodu si pohrát sama se sebou. Poznáte tak lépe své…

PETRA (44): Přestala jsem zvládat syna. Pomohla polepšovna

PETRA (44): Přestala jsem zvládat syna. Pomohla polepšovna

15. 2. | 18 | Asi si myslíte, že by dobrá máma nikdy nedala své dítě do polepšovny. Jenže co dělat ve chvíli, kdy…

Je to chronický nevěrník? Takhle to poznáte hned na začátku

Je to chronický nevěrník? Takhle to poznáte hned na začátku

14. 2. | Existují muži, kteří se mohou zamilovat sebevíc, přesto jsou ale neustále nevěrní a vyhledávají…