Jak se naučit říkat ne?

| Autor: Jana Benešovská | Rubrika: Láska a vztahy

NEsouhlasíte, NEzvládnete to, NEchcete vyhovět. Přitom říct jasné NE, to neumíte. Odmítat nahlas, bez výčitek a pocitů trapnosti je pro mnoho lidí problém. Každopádně dobrá zpráva: Dá se to naučit.

Jak se naučit říkat ne?

Pracujte na svém sebevědomí

Neobviňujte druhé z toho, že vás využívají. To není jejich problém, ale především váš, že si takové chování necháte líbit. „Příčinou bývá nejčastěji nízké sebevědomí nebo strach, a to hlavně z odmítnutí či pomluv,“ říká kouč Aleš Kalina ze společnosti Mindsoft. Je sice hezké, že se snažíte vyjít druhým vstříc, všechno má ale své hranice.

Abyste se naučili vyjadřovat vlastní pocity, musíte pochopit, že na vlastní názor máte nárok. Ať se jedná o vstřícnost vůči kolegovi z práce, rodičům, partnerovi, kamarádům, nebo úplně cizím lidem, „ne“ je vaše volba. „Lidé vás neodsoudí, když nebudete ve všem vyhovovat. A pokud vás někteří odstřihnou jenom proto, že jste řekli ne, pak jedině dobře – to nebyli vaši přátelé,“ dodává Aleš Kalina.

Měňte své chování postupně

Je dobré si nejprve uvědomit, v jakých okamžicích nejčastěji děláte věci proti své vlastní vůli. Necháte si obvykle vnutit od prodavače něco, co jste vůbec nechtěli? Neozvete se, když dostanete v restauraci jídlo, které nesplňuje vaše očekávání? Přijmete pozvánku na večírek, na který se vám nechce? Zkuste to změnit a reagujte zcela spontánně.

Když se naladíte na upřímnost ve zdánlivých banalitách, naberete odvahu k zásadnějším krokům. Důležitá je také schopnost si svůj postoj udržet. Hlavně v první fázi se kolem vás vynoří lidé, kteří se budou snažit vrátit všechno do původního stavu a přesvědčit vás, že vy přece vyhovět chcete. Dejte jim najevo, že jejich manipulace jsou neúčinné. Pak svůj postoj k vám změní.

Buďte sami sebou

Ujasněte si jednoduchou pravdu: Abyste byli schopni něco jasně odmítnout, neznamená to, že si za každou cenu musíte stát tvrdě za svým. Jinak řečeno – není nutné se stylizovat do role neústupného, nesmířlivého člověka, který nezná kompromisy. „Být sám sebou může někdy znamenat i změnu názoru či schopnost podřízení se,“ říká Aleš Kalina.

Proto je podle odborníka zbytečné zabývat se hledáním hranic, kdy vyhovíte a kdy už ne. Jediný kompas jste vy sami: váš dobrý pocit ze sebe sama a láska k sobě. Může to znít sobecky, ale od vztahu k sobě vyvěrá vše ostatní. Věnujte pozornost vlastním pocitům a řiďte se jimi. Když vyhovět chcete, udělejte to, když nechcete, odmítněte.

Neospravedlňujte se!

„Ne“ znamená ne a ve většině případů nepotřebuje další vysvětlování. Ale někdy máme pocit, že jedno slovo, navíc negativní, je jaksi málo. Takže máme tendence se ospravedlňovat výmluvami, či dokonce lží, abychom nepůsobili nezdvořile. Pod vlivem toho často stejně nakonec podlehneme: „A tak teda jo, ještě pro tentokrát…“

Odmítnutí vysvětlování nepotřebuje. Ale pokud vám prosté „ne“ nejde přes jazyk, můžete přidat věty typu: „Vážím si tvé nabídky, ale teď o ni nemám zájem.“ Jestli se nedokážete spokojit ani s tímto přístupem, zkuste mluvit o svých pocitech. Jak se cítíte, když odmítáte, a jak zle byste se cítili, pokud byste odmítnout nedokázali, ale zároveň pak svůj slib nemohli splnit.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

Včera | 22 | Babičky byly vždy od toho, aby si svá vnoučátka hýčkaly, měly na ně víc času než maminky a dopřály…

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

19. 8. | Změnil se váš manžel po padesátce a vy máte najednou pocit, že ho vůbec neznáte? Příčinou může být…

Zdena (52):  Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Zdena (52): Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

17. 8. | 16 | Po letech soužití některé páry začnou být na sebe doslova hnusné. Jeden druhého iritují…

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

17. 8. | Máte problémy ve vztazích, žádný vám dlouho nevydrží a vy přemýšlíte, kde je asi zakopaný pes?…