Jaký otec, takový manžel?

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Láska a vztahy

Do jaké míry určuje vztah dcery a otce pozdější vztah dané ženy s jejím partnerem? Někteří psychologové se domnívají, že zásadně.

Jaký otec, takový manžel?

„Pokud dívka vyroste ve zdravém domově, kde je otec stálou a milující osobou, která ji učí tomu, že ženám patří úcta, láska a pozornost, má štěstí. Jen velmi málo žen, které měly takové dětství, za mnou vůbec přijde.“ tvrdí renomovaný americký psycholog a terapeut Kevin Leman. Pan Leman však není se svými názory osamocen; už výsledky zhruba 30 let starého výzkumu Margaret Hennig a Anne Jardin jasně poukázaly na skutečnost, že spokojené a vyrovnané ženy žijící v relativně spokojeném manželství mají jedno společné – dobrého otce.

Otce, který se své dcerce věnoval, trávil s ní čas, brával ji s sebou třeba na fotbal či ryby – tedy pustil ji a zasvětil i do „mužských aktivit“. On byl prvním klíčem k mužské duši a myšlení, prvním mužským idolem a vzorem. Pokud takovým otcem nebyl, stal se často předmětem touhy a snahy zalíbit se a upozornit na sebe.

Nejdůležitější muž v životě

„Krátce shrnuto, otcové ukazují, jak se prosadit, dávají nahlédnout do mužského způsobu myšlení, vkusu i zálib, slouží jako zpětná vazba pro rodící se ženství i partnerství svých dcer a významně utvářejí jejich sebevědomí.“ tvrdí například psycholožka Eva Lábusová. Nicméně mnozí odborníci jdou v důležitosti osobnosti otce v dceřině životě ještě dál, a tvrdí, že mnoho žen je podvědomě přitahováno muži, kteří jsou svým chováním a osobností podobní jejímu otci. Neboť on byl prvním mužským idolem, tím kdo ji miloval, tím kterému se chtěla zalíbit a získat značnou část jeho pozornosti a přízně. V knize Tatínkovo děvče, maminčin chlapec od Jamese J. Rue a Louise Shanahan se mimo jiné píše: „…postava rodiče opačného pohlaví je naším podvědomým modelem pro všechny naše budoucí vztahy.“ Zdá se tedy, že nás často lapí do pasti naše vlastní dětství.

Prý je v nás stále malá holčička

Psycholog a autor mnoha populárních knih, Kevin Leman, ve svých publikacích s oblibou opakuje, že ženy v sobě celý život nosí stín malé holčičky z dětství. Děvčátka, které toužilo po autoritativním a odtažitém tátovi, nebo holčičku, kterou otec zahrnoval láskou a pozorností. A třeba i děvčátko, které se snažilo zalíbit každému novému tatínkovi, kterého maminka přivedla domů.

„Nikdy nemůžete nechat za sebou to malé děvčátko, protože ve vás stále žije. Stále hledá zacházení a zážitky, na které si zvyklo, když bylo malé.“ tvrdí na základě své terapeutické praxe doktor Leman. Což platí samozřejmě v dobrých i zlých vztazích. V partnerství mohou tato očekávání vyvolat nejen soulad a rodinou pohodu, ale i nepochopená a nenaplněná očekávání.

Pro ženy, které jsou podvědomě přitahovány k muži, který vykazuje podobně negativní vlastnosti, jako jejich otec, je snadnější potýkat se s důvěrně známým, než s neznámým, byť by neznámé mohlo být nakonec lepší.

Vychovávejte své vnitřní dítě

Skoro se tedy zdá, že shodou několika okolností můžeme být doslova uvězněni ve vztahu a vzorcích chování, které nás ničí, a obvykle naprosto netušíme, jak z dané situace uniknout. Leman i mnozí další odborníci poukazují na to, že se sice nelze stát novým člověkem a „děvčátko v nás“ pro jednou zapudit, ale můžeme se snažit „své děvčátko“ vychovávat a být mu dobrým rodičem. Můžeme kupříkladu děvčátku říci, že už se opravdu nemusí snažit se danému muži zavděčit za každou cenu, a udělat, co mu na očích vidí. Muž by ji měl přeci mít rád i bez nadměrného podstrojování, podbízení a přemrštěné péče – stejně, jako to měl kdysi dělat její otec.

Další články z rubriky

ŽANETA (43): Můj manžel se nechce vzdát milenky

ŽANETA (43): Můj manžel se nechce vzdát milenky

19. 11. | 18 | Žaneta nemá zrovna šťastné období. Přišla na to, že ji manžel podvádí, a neví, jak situaci řešit.…

7 věcí, kterých si na vás muži při sexu vždy všimnou

7 věcí, kterých si na vás muži při sexu vždy všimnou

18. 11. | Myslíte si, že muži jde při sexu především o uspokojení a drobností kolem si nevšímá? Omyl! Chlapi…

ROMANA (47): Můj milenec je manžel mojí šéfové

ROMANA (47): Můj milenec je manžel mojí šéfové

16. 11. | 17 | Romana po rozvodu netoužila po žádném vážném vztahu, tak si našla ženatého milence. Jaký to asi…

Potvory dostanou, co chtějí! Naučte se jejich fígle!

Potvory dostanou, co chtějí! Naučte se jejich fígle!

15. 11. | Také se vždycky divíte, že muži leží u nohou těm největším potvorám? Možná je nejvyšší čas se od…