Jen na jednu noc. Přijala byste nabídku sexu s cizím mužem?

| Autor: Andrea Votrubová | Rubrika: Láska a vztahy

Kdyby k vám na ulici přistoupil nádherný cizí muž s nabídkou společně strávené noci, přijala byste? A co kdyby tím svůdcem byl třeba Johnny Depp? Zapomeňte na evoluční teorii o přirozené cudnosti žen. Mocná přitažlivost představy o noci hříchu je totiž oběma pohlavím společná.

Jen na jednu noc. Přijala byste nabídku sexu s cizím mužem?

Někdejší šéfredaktor rakouského vydání magazínu Pent-house, Kurt Molzer, si ve svých 28 letech vyzkoušel pořádně odvážný experiment. Rozhodl se otestovat své osobní kouzlo na stovce neznámých žen mezi 16 a 50 lety, jimž v ulicích Mnichova, Hamburku a Berlína položil přímou otázku: Vyspala byste se se mnou?

Nabídku bez okolků přijalo šest žen a faktem je, že Molzer tuto hozenou rukavici pokaždé zvedl. Bez zajímavosti není ani to, že deset žen se přes svou zamítavou odpověď nebránilo pokračovat v kontaktu na schůzce či drinku. Tři ženy kromě toho nabídly svůdci své telefonní číslo, osm dalších odmítlo s poukazem na svůj zadaný stav a pět se z hříšné noci omluvilo kvůli časové tísni.

Ahoj, vyspíš se se mnou?

Pozoruhodné na zmíněné „studii“ je především zjištění, že nápadná (a svým způsobem až podezřelá) svolnost oslovených žen jde přímo proti tradičnímu přesvědčení vědy. Evoluční teorie totiž rozdělila dispozice v sexuálním jednání zcela jasně – zatímco muži mají tendenci šířit své geny takřka nekontrolovatelně, ženy to mají jinak. Dají šanci pouze těm jedincům, kteří se do budoucna jeví minimálně jako schopní chlebodárci.

Pořádnou dávku munice navíc evolucionistům dodal známý experiment z osmdesátých let, který američtí výzkumníci provedli na podobném principu jako zmíněný žurnalista. V univerzitním kampusu měli studenti a studentky oslovit protějšky opačného pohlaví s otázkou: „Moc se mi líbíš. Pomilujeme se spolu dnes v noci?“

Výsledky, které z výzkumu vzešly, znějí zcela výmluvně. Nabídku sexu s cizím člověkem přijalo 71 procent mužů a ani jedna jediná žena. Podobné závěry přineslo také opakování studie v několika různých zemích. Překvapivé je, že k úspěšnému svedení mužů nemusela být iniciátorka akce nijak zvlášť atraktivní. Třeba ve Francii přijalo nabídku ženy průměrného vzhledu 60 procent mužů, zatímco u nadprůměrně krásné jen o 23 procent víc. Ženy se naopak nepodařilo obměkčit ani sebepřitažlivějšímu svůdci.

Ženská či mužská záležitost…

Pokud vám tu něco nesedí, máte pravdu. Molzer si evidentně vedl mnohem lépe (pokud se ovšem nechvástal). Vysvětlení je přitom jednoduché – podobný druh experimentu totiž opomíjí, jak to chodí ve skutečném životě. Schválně – kolik náhodných chodců vám na ulici nabídne své tělo k sexuálnímu povyražení? A pokud se tak náhodou stane, jaký dojem ve vás podobné individuum zanechá?

V takovém hodnocení se totiž obě pohlaví výrazně liší. Vytasí-li se s nabídkou sexu muž, většina lidí si podle průzkumů pomyslí něco o nízké inteligenci, perverznosti a tak trochu zoufalosti. Pokud ovšem stejnou věc udělá žena, vyjde z hodnocení okolí (bez ohledu na pohlaví) jako nekonvenční a po sexuální stránce nejspíš poměrně zručná a pozoruhodná. Večírkovému střídání partnerů, za něž si ženy obvykle vyslouží nálepku běhny, se evidentně nedostává takového obdivu jako představě suverénního lapení oběti přímo na ulici.

Roli tu ovšem hrají i konvence. Na výletě v daleké exotice nás zábrany opouštějí přece jen rychleji než v prostředí domova, kde život plyne v zajetých kolejích. Celá věc tak zřejmě nestojí na tom, že muži touží po sexu o tolik více než ženy. Potíž je jednoduše v tom, že cizí muž, který sáhne po neefektivní metodě oslovení na ulici, se vám jeví leda jako nebezpečný a sexuálně nezkušený zoufalec.

Bože, chce mě Pitt!

Zkusme teď ale scénář obrátit a na místo cizího svůdníka dosadit slavnou, atraktivní celebritu. Ačkoli na nás obvykle hledí jen z obrazovky a pro většinu lidí zůstává nedosažitelnou, přesto v nás vzbuzuje pocit někoho důvěrně známého. A právě na tom postavila psycholožka Terri Conley z Michiganské univerzity svůj zevrubný výzkum.

Může to proběhnout třeba tak, že se vaše tajná erotická představa nečekaně promění v realitu na dovolené v Malibu. Sedíte v kavárně s výhledem na oceán a náhle si všimnete, že pár stolů od vás sedí Brad Pitt. Nevěříte vlastním očím a jen zalapáte po dechu, když na vás začne pomrkávat i on. A pak k vám přistoupí, nadhodí kompliment o krásných očích a navrhne, abyste spolu strávili noc.

Možná vás překvapí, že ačkoli jde stále o domněnky, z dotazníku vypadla oproti možnosti sexu s neznámým cizincem diametrálně odlišná čísla. Nabídku od Pitta by přijala více než polovina žen a tři čtvrtiny mužů by kývly Jennifer Lopez. Místo šermování evolucí se psycholožka Conley rozhodla pohlížet na věc trochu jinak. A nabídla alternativní vysvětlení, podle něhož mají muži i ženy stejně silný zájem na fyzickém potěšení ze sexu.

Háček je pouze v tom, že zatímco muži si od jednorázové aférky s cizím člověkem obvykle slibují především příjemný zážitek, u žen je k témuž efektu potřeba splnit několik podmínek. Včetně pocitu bezpečí, atraktivity protějšku a samozřejmě příslibu skutečného potěšení. Neboli důvodu věřit, že objekt zájmu bude v posteli bez vší pochybnosti úžasný. A přestože dychtivost mužů je přece jen větší, věda sama nakonec potvrdila, že zábavu si nechtějí nechat ujít ani ženy. A zdaleka nám přitom nemusí jít o finanční zdroje, status nebo šíření DNA.

Čtěte také

7 věcí, které byste měla vědět o sexu během menstruace

7 věcí, které byste měla vědět o sexu během menstruace

5. 1. | Sex v období menstruace je věc, o které se příliš nemluví, přesto je ale v partnerském životě…

Dělej mrtvou! Absurdní sexuální rady pro vdané ženy v 19. století!

Dělej mrtvou! Absurdní sexuální rady pro vdané ženy v 19. století!

30. 12. 2016 | Byl vždycky sex tak absurdní? Určitě ne, jen společnost možná byla navenek puritánštější. Nicméně…

Další články z rubriky

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Dnes | Změnil se váš manžel po padesátce a vy máte najednou pocit, že ho vůbec neznáte? Příčinou může být…

Zdena (52):  Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Zdena (52): Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

17. 8. | 15 | Po letech soužití některé páry začnou být na sebe doslova hnusné. Jeden druhého iritují…

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

17. 8. | Máte problémy ve vztazích, žádný vám dlouho nevydrží a vy přemýšlíte, kde je asi zakopaný pes?…

ALENA (43): Manžel se mnou nechce spát. Prý jsem tlustá

ALENA (43): Manžel se mnou nechce spát. Prý jsem tlustá

15. 8. | 21 | Alena je na dně. Po dvou dětech nenápadně přibírala, až se jí váha vyšplhala na 90 kilo. Snaží se…