Komentáře ke článku

JIŘINA (50): Manžel si našel mladší, při rozvodu mi…

7. 9. 2017 | Paní Jiřina musí v padesáti letech začínat od nuly. I když si…

Přidat příspěvek
Dasa52 Reagovat 17. 9. 2017 03:53

Je zajímavé, že vždycky označuje peníze za "společné" ten, kdo se o ně nijak nezasloužil. Dva lidé, kteří si na sebe dokáží vydělat sami, mohou mít bez problémů peníze každý své a tak to také zůstane i po rozvodu a bez hádek o prachy a soudů o "výživné" a "dělení majetku" se dohodnou a pak si dál vydělávají každý na sebe :-)

Zebruška Reagovat 10. 9. 2017 16:15

Elynor: v tomto případě paní evidentně přehled má - ví, kolik bylo peněz na účtu, kolik manžel vydělal, věděla, na co si šetřili, ví, že peníze před rozvodem převedl na milenku. Účelové převedení peněz před rozvodovým vypořádáním majetku na kohokoliv je poměrně známá finta, právník by si s tím poradil snadno. Ona udělala spíš chybu, že to nechtěla řešit zavčasu a podepsala, co jí bylo předloženo.

Elynor Reagovat 9. 9. 2017 22:14

Ono je potřeba především svá práva (i povinnosti) znát, a umět si je ohlídat už od začátku. V manželství samozřejmě také. Ono by se na tento případ dalo dívat i tak, že paní Jiřina si žila celých 28 let jako v bavlnce, nestarala se o to, kde se berou peníze, protože na to měla manžela, a využívala výhod vztahu s finančně dobře zabezpečeným mužem. Když vztah skončil, skončil i život v bavlnce, a ona na to nebyla vůbec připravená. Ostatně mnoho žen se právě kvůli tomu vdává, aby se nemusely starat a přehodily to na svého manžela. Podle toho si taky muže vybírají a záměrně se o finance nestarají a spoléhají se na to, že se dobře vdaly. Některým to vyjde, jiným ne. Pak se hrozně diví, jak se to mohlo stát, ale že se měly samy zajímat a mít přesný přehled o rodinných financích, a o tom, na co mají či nemají právo, to slyšet nechtějí, to je totiž nepohodlné. Na druhé straně je nemálo žen, které jsou na mužích zcela nezávislé, ačkoli žijí v manželství, tak se od muže nenechávají vysloveně živit, a ten přehled o financích mají, takže ono to jde, není to nic nemožného, a dá se to zařídit. Podnikání je poněkud jiná věc, a osobně bych do společného podnikání s manželem (ani jiným rodinným příslušníkem) nešla, a majetkové vztahy bych řešila ještě před založením firmy - nebo před vstupem do manželství, podle toho, co by bylo dřív. Jestliže to člověk neudělá a spoléhá na to, že ono to nějak dopadne a nezajímá se, má na výsledku taky svůj podíl. Tím spíš, když - jako paní Jiřina - nepřemýšlí a podepíše, co mu dají. Námitky, že to není spravedlivé, a že by si zasloužila něco víc, jsou potom bezpředmětné, vždyť se sama chovala, jako že je jí to vlastně jedno. Obecně vzato - jestliže ženy chtěly a dnes i mají rovnoprávnost, nemůžou současně chtít výhody. Když dva lidi spolu uzavřou dohodu typu "já pracuju a vydělávám, ty se staráš o domácnost a děláš zázemí" - fajn, proč ne. Ale když se rozvedou, a dosud funkční ekonomická jednotka se tím rozpadne, každá dohoda padá, a dál už musí každej sám a za svý, to snad je proboha logické. A od toho je to soudní vypořádání majetku. Jenže ten soud nemá křišťálovou kouli, aby věděl, co neví ta manželka. To ona musí mít ten přehled o majetku, doklady, nebo jich kopie, faktury, účty, smlouvy, výpisy z banky, a pak má ten soud s čím pracovat, o čem rozhodovat a co dělit. Jinak se dá dost těžko něco dělat.

farah.farah Reagovat 9. 9. 2017 15:52

j66: tak jednak je tak postaven zákon tak že vybrakovat tímto způsobem peníze byť byste je vydělala vy je nelegální a druhak zákon v tom má docela pravdu v tom, že mnoha případech, zvláště když jsou děti se jeden z partnerů vzdá kariéry a stará se o děti a tudíž vytváří podporu a zázemí bez které by druhý partner nemohl dělat kaiéru, protože by se o děti musel starat sám. Pokud jeden vydělává významně více než ten druhý už na začátku manželství často uzavírají manželskou smlouvu kde si tohle ošetří, poud takovu smlouvu nemáte pak prostě vašemu manželovi/manželce patří polovina společných penz a je jedno, kdo odpovídá za kolik procent co se týká výdělku. Stejně tak se podílíte na dluzích jen tak mimochodem.........je to taková finanční obdoba onoho "v dobrém i zlém"

mambule Reagovat 9. 9. 2017 11:52

j66: máte podobný názor jako Elynor, která píše, že paní přišla do manželství s kartáčkem na zuby a taky tak z manželství odešla. Nabízí se otázka, s čím přišel do svazku její manžel. Vždyť ani byt, ve kterém bydleli, není jeho. Víte, mohlo to být všelijak. Třeba se paní flákala a parazitovala, jak píšete, ale třeba vytvářela podnikajícímu manželovi doma zázemí, aby nemusel na nic sáhnout, a to i poté, co syn odrostl. To vše na úkor vlastní kariéry. V tom případě bych ty manželem vydělané peníze považovala za společné, ostatně tak praví i zákon až na výjimku se sro, která zde byla popsána.

j66 Reagovat 9. 9. 2017 10:57

Mata69: Já taky peníze z mého podnikání (teď sro a předtím osvč) nepovažuji za společné, přestože z nich všechno platím. A v případě rozvodu bych to udělala úplně stejně jak ten muž z článku, něco jiného je platit společné výdaje na domácnost a pod. a něco jiného vyplácet z peněz vydělaných podnikáním manžela/-lku, který se ničím o výdělek nepřičinil. A paní z článku má jednoho už dospělého a samostatného syna žijícího v zahraničí. Nic jí nebránilo sehnat si lepší práci za víc peněz, doplnit si kvalifikaci a pod. To, že to neuděla, nechala se živit , bydlela v bytě jeho rodičů a byla na něm finančně přisátá je jen její problém.

Mata69 Reagovat 8. 9. 2017 20:35

j66: protože jestli neměli rozdělené SJM (nebo neměl sročko), tak i peníze z podnikání jsou z poloviny její.

j66 Reagovat 8. 9. 2017 18:58

Já jsem dost dobře nepochopila o co ji manžel obral? Vždyť píše, že vlastně všechno platil on a i na tom "vytunelovaném" účtu byly peníze z jeho podnikání. Proč by jí z toho měl něco dávat?

Zebruška Reagovat 8. 9. 2017 17:36

Syda1949: píše se tam "Náš vztah byl vždy relativně spokojený, každý máme své koníčky, zajímavou práci a společné přátele. " Takže ona asi normálně žila - chodila do práce, starala se o syna, měla koníčky....

Zebruška Reagovat 8. 9. 2017 17:34

Mata69: aha, díky za info. Tak to je to teď mnohem lépe ošetřené.

Mata69 Reagovat 8. 9. 2017 08:07

Syda1949: ona paní píše, že se manžel před půl rokem zamiloval a už jsou rozvedení, a ačkoliv je v úvodu článku napsáno, že je jí padesát, sama na konci uvádí, že "nyní je mi přes padesát"...Takže chtít po zdejších článcích, aby to mělo hlavu a patu, je asi nereálný požadavek. No, co dělala ona celý život? To asi psát nechce, důležité je jen její sdělení, že manžel podnikal a měl účet a na něm velké úspory.

Syda1949 Reagovat 7. 9. 2017 22:37

Sorry, ale poněkud mi nesedí časová osa a tápu v tom co ona dáma dělala celý život? On podnikal a ona co? No a v padesáti přece život nekončí.

Mata69 Reagovat 7. 9. 2017 22:28

Zebruška: pokud mají dispoziční právo oba k tomu účtu, může žijící disponent s účtem nakládat - nezablokuje se. Ale bere se zůstatek ke dni smrti a ona nesmí poškodit další dědice. Zablokuje ho banka jen v případě, že má dispoziční právo jen ten zemřelý.

Zebruška Reagovat 7. 9. 2017 22:11

Mata69: no nevím, jak je to teď, ale tak před deseti lety řešila problém s penězi mamka po taťkově úmrtí - protože měli společný účet (oba měli dispoziční právo) a po taťkově smrti ho zablokovali s tím, že má čekat, dokud neproběhne dědické řízení. To probíhalo přes rok, takže by byla pěkně namydlená, muselo se to řešit přes advokáta, aby jí vyřídil u soudu povolení, že může nakládat s částí peněz, aby měla z čeho žít. Bylo to tehdy docela o nervy a nebylo to vyřízené hned. Je to dneska už jinak, nevíte? Mně to tenkrát přišlo děsné, že jí takhle zablokovali přístup k penězům. Proto máme s manželem oddělené účty :-)

SandraN Reagovat 7. 9. 2017 16:42

Jiřino, hlavně se nelitovat a jít dál. Rozchodem dvou lidí se svět určitě nezhroutí. Bude se točit dál zítra i pozítří. My, co to máme za sebou, jsme si samozřejmě taky pobrečely, to jistě každá, no a pak se vzchopily a začaly se holt starat samy. Kalkulovat s úmrtím partnera nepovažuju za fér ani v případě, že je to on, kdo chce odejít. Jistě jste Jiřino čekala, že Vás politujeme, že Vám řekneme, není to správné, měl Vám všechno nechat a jít. Je diskutabilní, o co se měl ze svého podnikání rozdělit a vzhledem k tomu, že jste mu všechno podepsala, je to dneska už asi jedno. Koukejte se dopředu, nic jiného Vám nezbyde. V první řadě se postarejte, neboť máte před sebou ještě x let v pracovním procesu, abyste měla buďto vlastní bydlení, nebo takové, které bude vyhovující a trvalé. Nějaké ty křivdy v partnerském životě jsme každá zažila, neživte v sobě tu sebelítost. Bude Vás to jen srážet. Jste rozvedená, no a co. Mně bylo taky tolik, několik let jsem neznala volno, vyplatila ho a bylo. Nebylo to nic lehkého, ale je to za mnou. už budeme jen stárnout, v důchodu by bylo pozdě myslet na to, zda si koupíme či nekoupíme byt. A znáte tu o božích mlýnech? Nemusím být ani moc prorokem, abych Vám řekla, počkejte si deset patnáct let. Až ten Váš bývalý přestane podnikat, myslíte, že ta mladá, co Vám ho dneska přebrala, bude o něj, důchodce, láskyplně pečovat a vodit ho na procházky? Kdepak. Jako starý pán pro ni nebude atraktivní. Ten si na Vás ještě vzpomene! Hlavu vzhůru.

Rambíša Reagovat 7. 9. 2017 16:24

Takovýmu manželovi přeju,aby se na něj ta jeho mladá vybodla,až půjde do důchodu,obrala ho o všechno a vyrazila z kvartýru! Pak jako bezďák by si mohl v klidu pod mostem popřemýšlet,jakou udělat boudu na bývalou manželku! A do konce mrzkého života toho litovat!!!

Mata69 Reagovat 7. 9. 2017 14:33

zuzkasim: no proto je ale potřeba, aby s penězi mohli disponovat oba manželé, když mají dispoziční právo k účtu oba, nezablokují ho a paní má finance dostupné. Zůstatek se vezme ke dni úmrtí. To je právě ta chyba, o které píšu, že i když chlap dobře vydělává, není dobře, aby ženská na něm byla finančně závislá a neměla přístup ke společným financím nebo neměla rezervu na sebe.

Mata69 Reagovat 7. 9. 2017 14:31

mambule: diky za proškolení, ale nebylo to třeba ;-) finance jsou můj obor a tudíž mohu jen říci, je pravda co jsi napsala. Nepsala jsem o tom penzijním proto, že by ho teď měla vybírat ( i když by měla penzijní plán č. 1 nebo 2, tak ten by jí právě v 50ti končil)), ale že se nijak nezabezpečovala na pozdější dobu - když manžel vydělával, byla chyba, že všechno bylo jen na něj.

lebahu Reagovat 7. 9. 2017 13:56

Hele, že začal přemýšlet něčím jiným než hlavou a "na starý kolena" se rozvedl, budiž, je to mužskej, to se stává, to se dá pochopit. Ale že manželku obral o peníze, to se pochopit (a odpustit) nedá. Takže tady bych to považovala za definitivní tlustou čáru a přestala řešit. Vlastně ji potkalo obrovský štěstí, zbavila se neskutečnýho křiváka a zloděje.. a to je vlastně víc než pár desítek tisíc na účtu. Takže vzhůru do druhé půlky života bez debila na krku.

farah.farah Reagovat 7. 9. 2017 12:42

Tak v podstatě jsou dvě možnosti. Buďbude bojovat o peníze a nebo svůj život odrazí od faktu že je jí 50 a nemá žádné úspory a začne prostě nějak žít. Lidem se stanou i horší věci třeba blbě investují a dostanou se do dluhů, ona sice nic nemá ale alespoň nemá dluhy. Jediné co doufám je že má nějakou formu důchodového spoření, protože v 50ti si v dnešní době vydělat na slušný důchod už nebude tak snadné pokud nic nemá........ale není to konec světa. Havně se neutopit v sebelítosti a nevzdat to 50 ješt zdaleka není konec života.

Pro vkládání komentářů se musíte nejdříve přihlásit