Když ne ty, tak já taky ne! Jak řešit problémy ve vztahu, když ani jeden z páru není nakloněn kompromisu?

| Autor: PhDr. Marta Boučková (Moje psycholo | Rubrika: Láska a vztahy

Psycholožka Marta Boučková vysvětluje, že z takové tvrdohlavosti vzniká nekonečná partnerská válka, ze které ani jeden nikdy nemůže vyjít vítězně.Minulý týden mi jedna žena položila otázku: „Co dělat, když nám to s mužem ve vztahu nefunguje, ale on nikam nechce jít?“ Opáčila jsem také otázkou, zda tomu mám rozumět tak, že je v současném vztahu nespokojená a chtěla by na něm něco změnit. V očích jí zajiskřilo, přitakala, ale vzápětí dodala: „Ale on fakt nikam nepůjde! Takže co s tím?“ Často si lidé myslí, že když jeden z páru odmítá návštěvu psychologické poradny, tak se automaticky zabouchnou dveře i před druhým. A proto jsem začala vysvětlovat, že využít pomoci odborníka na partnerské vztahy může i ona sama. Ona však pravila: „Já ale taky nikam nepůjdu, když nejde on! Já jsem totiž taky pěkně tvrdohlavá!“ Pokývala jsem hlavou a řekla: „No to se pak opravdu nedá nic dělat.“ Právě na tuhle informaci asi čekala. Uspokojil ji fakt, že situace sice nemá řešení, ale zato má viníka. Pro ni to byl manžel, který nechce na úpravě vztahu spolupracovat. Evidentně se jí zdálo snesitelnější setrvávat dál v nevyhovujícím vztahu, než se pokusit něco sama změnit.

Její tvrdohlavost a neústupnost jí zřejmě pomáhaly vydržet i v partnerství, se kterým nebyla ani za mák spokojená, jak tedy sama říkala. Je to klasická patová situace uvíznutí ve vztahu, který může být jednou nebo oběma stranami vnímán jako nefungující a neuspokojivý. „Zašprajcování se“ či zahájení zákopové války vede k nepříjemné bitvě, a protože jsou oba soupeři stejně vybaveni tvrdou hlavou, ani jeden nechce prohrát. Bohužel ten, který je ve vztahu skutečně nespokojený a který se tím trápí, už prohrává. Ale snaží se nepřipouštět si to. Aby dosáhl narovnání sil, většinou volí stejné zbraně jako druhá strana - postaví si hlavu: když ne ty, tak já taky ne! Přece nebudu dělat něco i za tebe. Situace se stává vyhrocenou, protože v této chvíli se už nebojuje o něco, ale za sebe. Tedy za to, kdo z nás dvou je větší trouba, zabedněnec nebo ignorant. Navíc začít něco dělat pro vztah bez účasti toho druhého pak vypadá jako porušení principu rovnosti. Hlavní motto tedy zní „Nebudu řešit věci, které máme řešit společně, jen já sám. Partnerský vztah je přece záležitostí nás obou.“

Svou roli hraje i obava, že případnou návštěvou poradny potvrdím tezi, že ten, kdo má problém, jsem jenom já sám. Takže než se stát oficiální černou ovcí, radši nebudu dělat nic. Budu sice trpět, ale vydržím to - jak ty na mě, tak já na tebe! A pat je tu! Po cestě domů jsem začala uvažovat, zda do partnerství ti dva vstoupili už jako tvrdohlaví, nebo jestli se k té tvrdohlavosti léty vzájemného soužití propracovali jako ke strategii, jak neztratit před tím druhým tvář. Co si budeme namlouvat, snad nejspolehlivějším pohonem pro tvrdohlavost může být potřeba stát si na svém, ale i snaha nebýt za idiota. Je to obhajoba i obrana našeho obrazu o sobě samých. Tvrdohlavost na obou stranách vyzývá k přímému boji - muže proti muži, ale v partnerském vztahu to není ta nejlepší válečná strategie. Takhle vedená válka končí málokdy absolutním vítězstvím jedné strany, ale daleko častěji je bez vítěze, zato s minimálně dvěma poraženými.

Jeden magazín nedávno zveřejnil informaci o vědeckých studiích, které prý prokázaly, že tvrdohlavost může být nakažlivá. Přenáší se údajně vzduchem a nejsilnější epidemie nastávají v období hádek. Tak si prosím dejte velký pozor, abyste se nenakazili. A když už se v páru jeden nakažený objeví, nepodlehněte pokušení sdílet stejnou nemoc jen proto, abyste si byli fifty fifty.
ČTĚTE TAKÉ:
Daniela Šinkorová doplatila na romantiku, teď se konečně vrací do seriálu


ČTĚTE TAKÉ:
Vlaďka Erbová: Moje děti jsou zázrakem! Ve dvaceti bych nevsadila pětník na to, že budu mít jedno, natož dvě


Další články z rubriky

Žádné výmluvy! 8 situací, kdy byste rozhodně měla mít sex

Žádné výmluvy! 8 situací, kdy byste rozhodně měla mít sex

Dnes | Jak často se vám stává, že se projedete v limuzíně nebo nocujete v luxusním pětihvězdičkovém hotelu…

Prvorozený, nebo jedináček? Jak vás ovlivňuje, kdy jste se narodili

Prvorozený, nebo jedináček? Jak vás ovlivňuje, kdy jste se narodili

Včera | Říká se, že nejstarší dítě je nejzodpovědnější a nejspolehlivější. A taky, že ti nejmladší jsou…

KLÁRA (38): Budu si brát bývalého muže své sestry

KLÁRA (38): Budu si brát bývalého muže své sestry

20. 2. | 10 | Klára má v rodině „veselo“, bude si totiž brát bývalého muže své sestry. Zatímco je Klára šťastná,…

VENDULA (31): Pro přítele jsem na posledním místě. Mám s ním zůstat?

VENDULA (31): Pro přítele jsem na posledním místě. Mám s ním zůstat?

19. 2. | 11 | Vendula svého přítele miluje, ale má pocit, že s ní netráví skoro žádný čas. Fungující vztah si…