Milenec, nebo otec?

| Autor: Lucie Petrová | Rubrika: Láska a vztahy

Mladá žena a výrazně starší, prošedivělý muž se k sobě tisknou a usmívají se na sebe, zatímco zkoumavé pohledy lidí v okolí se snaží odhadnout – je to partner, otec, nebo dokonce dědeček? Proč spolu asi jsou? Může jim vztah fungovat?„Byla to láska na první pohled a Honzův věk jsem řešila asi jen první týden našeho vztahu,“ svěřuje se 35letá Eva, která před lety navázala přátelství s mužem o 18 let starším. To pak přerostlo v lásku, která trvala 6 let.

„Nakonec jsme se sice rozešli, ale to se stává i partnerům stejně starým. Náš vztah byl od počátku krásný a velmi vyrovnaný, přestože mně bylo 26 a jemu 45. Nejprve jsme se scházeli a jenom si povídali, poznávali se a diskutovali o věcech, které nás zajímaly. A postupně jsme poznávali, že nás mnoho spojuje. On na mně miloval moji energii, vitalitu, spontánnost a elán, já zase oceňovala jeho zralost, pozornost, nadhled a smysl pro humor,“ pokračuje Eva a jedním dechem dodává.

„Když někoho milujete, neřešíte, kolik mu je a co bude za 10 let. Žijete přítomností a užíváte si jeden druhého. Naše láska byla intenzivní a rozhodně vztahu se starším mužem nelituji. On mi dal to, co stejně staří kluci dát prostě nedokázali.“


* * *

„Natálku jsem poznal, když jsem se rozvedl a bylo mi skoro pětapadesát. Ona právě slavila třicáté narozeniny a já se zamiloval jako malej kluk. Nepopírám, že mi dělalo dobře mít vedle sebe atraktivní, mladou ženu. Kamkoliv jsme spolu přišli, nastala stejná, nebo velmi podobná situace. Muži buď záviděli, nebo spiklenecky pokyvovali hlavou, zatímco ženy s opovržením hleděly na Natálku jako na zlatokopku, která jen čeká, až umřu a odkážu jí tři domy a jachtu v Karibiku,“ vypráví s trochou nostalgie Pavel, který má vztah s mladší ženou také za sebou, ale na rozdíl od Evy už by znovu stejně nevolil.

„Přestože jsem byl patřičně hrdý, že mám mladší partnerku, brzy se začal věkový rozdíl projevovat. Ona chtěla aktivně trávit víkendy a dovolené, koupila mi brusle, kolo a permanentku do posilovny, zatímco já bych se raději viděl v kavárně s doutníkem nebo s prutem na rybách. Protože jsme se ale měli hodně rádi, vše se nám nějakou dobu dařilo překonávat. Ale nakonec jsem si sebekriticky přiznal, že na ni prostě nemám a zkazil bych jí život. Její temperament, činorodost a také sexuální apetit bych zkrátka za pár let nezvládl, a toho jsem se dočkat nechtěl,“ končí vyprávění Pavel.


* * *

Až do začátku 20. století bylo manželství s výrazně starším mužem takřka pravidlem. Převládal patriarchální model rodiny, kdy muž měl roli živitele celé rodiny a musel se profesně vypracovat, aby měl odpovídající výdělek. S touto rolí měl také značné rozhodovací pravomoci. Žena měla zase za úkol pečovat o domov, rodit a vychovávat děti, a k tomu bylo zapotřebí její mládí a zdraví.

Situace se ale změnila a dnes máme mnohdy tendence na starší muže s mlaďoučkými manželkami koukat skrz prsty? Preferujeme rovnocenná práva obou partnerů, kdy oba chtějí budovat kariéru a zároveň se starat o domácnost a děti. A z tohoto důvodu je pro nás nejpřijatelnější model věkově rovnocenných partnerů. A co si myslíte vy?

Další články z rubriky

Letní sex v přírodě: Na co si dát pozor?

Letní sex v přírodě: Na co si dát pozor?

Dnes | Léto je konečně tu a horké počasí vyvolává v lidech touhy a chtíč. Příroda přece skýtá tolik míst k…

BLANKA (45): Můj partner je sexy, ale tak trochu hloupý

BLANKA (45): Můj partner je sexy, ale tak trochu hloupý

Dnes | 11 | Blanka má za sebou nevydařené manželství a nyní je ve vztahu s mužem, který je naprostý opak jejího…

MILADA (48): Vzala jsem si podruhé stejného muže. A je to mnohem lepší

MILADA (48): Vzala jsem si podruhé stejného muže. A je to mnohem lepší

25. 6. | 2 | Rozejít se s partnerem ve dvaceti a pak se k sobě zase vrátit je celkem běžné. Jaké to ale je, když…

Jste dobrá v posteli? Poznáte to podle své postavy

Jste dobrá v posteli? Poznáte to podle své postavy

24. 6. | Co všechno může naznačit vaše postava? Třeba i to, jaká jste milenka! Pamatujte ale na to, že ať už…