Moderní technika pomůže zachraňovat dětské životy

| Autor: Dana Švigová | Rubrika: Láska a vztahy

Zachraňovat životy novorozenců a dětí pomohou v novém roce 2007 moderní přístroje pro umělou plicní ventilaci- ventilátory Evita XL. Těchto pět nových přístrojů darovalo občanské sdružení se symbolickým názvem Život dětem Jednotce intenzivní a resuscitační péče z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty UK v Praze na Karlově.

Hlavními specializacemi Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy s celostátní působností je oblast dědičných poruch metabolismu (látkové výměny), poruchy vývoje, revmatické choroby, choroby trávící soustavy a jater, poruchy imunity a alergie, dorostové problematiky včetně nové morbidity mládeže. Klinika má Jednotku intenzivní a resuscitační péče, která je stále plně vytížena a řeší závažné ohrožení života u dětí bez rozdílu věku. Ročně je na uvedenou jednotku přijato kolem 300 dětí od novorozeneckého věku až po dospívají. U více než jedné poloviny z nich je nutná umělá plicní ventilace v důsledku selhání některé z důležitých životních funkcí.

Ventilátory se používají v případech dechové nedostatečnosti, jejíž příčin může být celá řada. Potíže s dýcháním mohou mít děti z mnoha důvodů, například může jít o nezralost plic, onemocnění plic, onemocnění srdce a oběhového systému či selhání dalších životně důležitých orgánů. Nákup špičkových přístrojů byl financován z peněz darovaných laskavými lidmi při tradiční sbírce známé pod názvem „Srdíčkové dny“ a také z peněz od firemních dárců. Cena uvedených zdravotnických přístrojů činí 7 415 880,- Kč.
Společně s ventilátory občanské sdružení Život dětem slavnostně předalo další techniku – infúzní techniku ( infúzní pumpy, lineární dávkovače a pracovní stanici ) v hodnotě 269 997,- Kč. Finanční prostředky na zakoupení pump sdružení získalo ze společného charitativního projektu zaměstnanců společnosti Eurest, spol. s.r.o..

Ventilátory (přístroje pro umělou plicní ventilaci) této nové generace pomohou zachránit život miminku s nízkou porodní hmotností, které se narodilo před několika dny, stejně jako dospívajícímu. Zkrátka, je možné je použít v celém dětském věku. Tato moderní technika poskytuje malým pacientům odpovídající ventilační podporu v souladu s nejnovějšími poznatky v této problematice. Přístroje vždy respektují požadavky nemocného dítěte, dokáží se například velmi přesně sladit s dechovým rytmem dítěte apod..

Také druhý dar je pro Jednotku intenzivní péče důležitý. Kriticky nemocným dětem je nutné podávat nitrožilně řadu léků a umělou výživu (cukry, bílkoviny, tuky, důležité ionty ..). K aplikaci medikamentů a umělé výživy slouží zakoupené infúzní pumpy a lineární dávkovače, které umožňují přesné dávkování ( např. množství léků v mikrogramech/kg hmotnosti a minutu). Zajišťují naprosto kontinuální podávání umělé výživy. Zvýšením počtu a obnovou zastaralých pump se jednoznačně zlepší kvalita poskytované péče.

Občanské sdružení Život dětem se na pomoc oddělením pečujícím o zdraví dětí specializuje už sedmým rokem. Systematicky pomáhá zdravotnickým zařízením po celé republice. Pracovníci občanského sdružení Život dětem si velmi váží všech dárců a podporovatelů práce sdružení a jsou si vědomi, že bez jejich praktických projevů důvěry by těžko mohli nemocným a opuštěným dětem v České republice pomáhat.

Další články z rubriky

7 věcí, kterých si na vás muži při sexu vždy všimnou

7 věcí, kterých si na vás muži při sexu vždy všimnou

Dnes | Myslíte si, že muži jde při sexu především o uspokojení a drobností kolem si nevšímá? Omyl! Chlapi…

ROMANA (47): Můj milenec je manžel mojí šéfové

ROMANA (47): Můj milenec je manžel mojí šéfové

16. 11. | 14 | Romana po rozvodu netoužila po žádném vážném vztahu, tak si našla ženatého milence. Jaký to asi…

Potvory dostanou, co chtějí! Naučte se jejich fígle!

Potvory dostanou, co chtějí! Naučte se jejich fígle!

15. 11. | Také se vždycky divíte, že muži leží u nohou těm největším potvorám? Možná je nejvyšší čas se od…

SIMONA (45): Nechala jsem se vydržovat, teď už mě nikdo nechce

SIMONA (45): Nechala jsem se vydržovat, teď už mě nikdo nechce

14. 11. | 13 | Simona si na jednu stranu žila život jako v pohádce, na druhou ale nemyslela na budoucnost. Teď…