Musím gruntovat!

| Autor: Pavla Zarembová (Maminka) | Rubrika: Láska a vztahy

Určitě jste to už zažila nebo právě zažíváte. Byt či dům vypadal najednou jaksi neutěšený, vaše kuchařské schopnosti k ničemu, partner nepořádný. Pro úklid jste žila, věci přerovnávala a čistila. Proč?Příchodem prvního těhotenství jsem se upnula k myšlence, že si založím knihu receptů. Musela jsem ji prostě mít,“ vzpomíná Míša (33) na to, jak probíhalo její hnízdění. „Koupila jsem si tedy malou krabici a trávila hodiny vystřihováním receptů z různých časopisů a jejich lepením na katalogové kartičky. Od svých přítelkyň a příbuzných jsem si půjčovala kuchařské knihy a opisovala všechno, co znělo lákavě (řekněme si upřímně, během prvního trimestru vypadá lákavě téměř vše). Přidávala jsem si nové a nové kartičky do své kuchařské krabice tak dlouho, než jsem zjistila, že už se do ní nevejdou.

Vytvářela jsem nové kategorie a podkategorie tak dlouho, až jsem nakonec konstatovala, že je to dokonalé. Ale i potom jsem recepty neustále upravovala a nemohla přestat. Kromě toho jsem definitivně překopala kuchyni. Když si chtěl manžel uvařit kávu, marně hledal potřebné nádobí. Prostě proto, že jsem potřebovala mít pocit, že vše musí být na svém novém místě, nikoli tam, kde po léta bylo. Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomila, že moje náhlá posedlost mít velkou sbírku organizovaných receptů je můj způsob hnízdění. Rozhodně v tom ovšem nejsem sama. Mnoho žen považuje za nutné brát si na svá bedra nejrůznější činnost, než se jim dítě narodí.

Může jít o různé činnosti -od drhnutí podlah přes malování čar na zeď v koupelně až po abecední seřazování svých disneyovských videokazet z dětství. Většina lidí si pod pojmem instinkt hnízdění, což jsou náhlé výbuchy energie, které většina žen prožívá ve třetím trimestru, představí matku s koštětem, která smýčí dům odshora dolů. Jak jsem se však dozvěděla, instinkt hnízdění přichází v mnoha podobách a je zcela normální (a často i velmi užitečnou) stránkou těhotenství. Až zpětně to samozřejmě vidím úplně jinak.“ Zjistili jsme co vše vás může ve vaší hnízdící fázi potkat a jestli se vyplatí odporovat staletým přírodním instinktům. Ve zkratce: Příroda ví naprosto přesně, co dělá - a to velmi dobře i ve třetím tisíciletí.

Nebojte, jste normální

Co způsobuje výbuchy hnízdícího instinktu s příchodem těhotenství? Na tuto otázku ještě neznáme jasnou odpověď. Podle psycholožky Marie Šťastné existuje však několik teorií. „Za část mohou zřejmě hormony a část je patrně řízena určitým neklidem, který ženy v těhotenství pravidelně a až neodbytně pociťují,“ říká. V tomto období probíhají i fyziologické změny. „Potom, co dítě v děloze klesne, dochází u matky k obrovskému vzestupu energie,“ vysvětluje Šťastná. „Maminka může najednou lépe dýchat, a tudíž může být i aktivnější. A tuto energii potřebuje ventilovat. Během třetího trimestru také zřejmě dostatečně nespí, a s tímto probdělým časem proto musí něco udělat.“ I když mnoho těhotných žen pociťuje potřebu hnízdit, nemůžeme přesto říct, že se týká stejnou měrou všech. Je mnoho způsobů, jak připravit hnízdečko pro novorozeně. „Zdobení dětského pokoje, plnění mrazáku jídlem, chystání adres lidí, kterým pošlete oznámení o narození potomka, praní všech dětských oblečků, reorganizace domácnosti - to jsou typické příklady hnízdícího instinktu v praxi,“ souhlasí porodní asistentka Míla Nová.Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

Včera | 23 | Babičky byly vždy od toho, aby si svá vnoučátka hýčkaly, měly na ně víc času než maminky a dopřály…

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

19. 8. | Změnil se váš manžel po padesátce a vy máte najednou pocit, že ho vůbec neznáte? Příčinou může být…

Zdena (52):  Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Zdena (52): Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

17. 8. | 16 | Po letech soužití některé páry začnou být na sebe doslova hnusné. Jeden druhého iritují…

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

17. 8. | Máte problémy ve vztazích, žádný vám dlouho nevydrží a vy přemýšlíte, kde je asi zakopaný pes?…