Muži mají radši blondýnky

| Autor: redakce | Rubrika: Láska a vztahy

Říká se, že muži milují blondýnky, berou si brunetky, ale zrzkám prý neodolá žádný. Čím je to způsobeno? Opravdu platí, že barva vlasů vyjadřuje nejen krásu, ale i osobnost a charakter ženy? Zřejmě ano, vždyť jinak bychom neměli tolik pádných důkazů z historie.

Například už v dávnověku používaly Egypťanky ke zvýraznění svých tmavých kadeří indigo, které vlasům dodávalo namodralý odstín. Oblíbená byla také hena nebo směs ořechových listů a kozího tuku, a to hlavně v Řecku. Naopak Římanky toužily zase po blonďatém účesu, který se v té době stal známkou bohatství. Zlaté lokny jako symbol nevinnosti byly v módě také v období renesance, ovšem zesvětlování vlasů pomocí síry a ledku mělo často za následek silné bolesti hlavy nebo i vypadávání vlasů. První chemické barvy vznikly teprve v roce 1907 a za tento objev vděčíme francouzskému chemikovi Eugénovi Schüllerovi.

Jak je vidět, snaha změnit přirozenou barvu vlasů je stará jako lidstvo samo. Není se ostatně čemu divit – psychologické výzkumy ukázaly, že ženy s výraznou barvou vlasů (ať už přirozenou nebo ne) jsou považovány za mladší, přitažlivější a více žádoucí. Navíc prý muži automaticky předpokládají, že žena s netradiční barvou vlasů je dobrou milenkou.

Podle některých pramenů spojují muži světlé vlasy s erotickým dobrodružstvím, černé kadeře v nich evokují tajuplnou a osudovou femme fatale, červené vlasy jim asociují vášeň a gejzír emocí, zatímco hnědé domácí pohodu.

Blondýnky jsou obecně považovány za velice atraktivní – hříva světlých vlasů prostě upoutá pozornost za všech okolností. Potvrdila to i skupina německých vědců, která zjistila, že přírodní blondýnky a také zrzky produkují šestkrát více feromonů než hnědovlásky, takže mají největší sex-apeal a jsou tím pádem pro muže nejpřitažlivější. Blondýnkám je zároveň připisována mírná a klidná povaha. Jsou prý velice romantické, citlivé, na druhou stranu dokáží být i rozmarné a poněkud přelétavé, ale i neskutečně naivní.

Brunetky naproti tomu jsou prý mazané a nikdy u nich přesně nevíte, co si myslí. Mohou ze sebe klidně udělat „hloupou blondýnu“, ale přitom moc dobře znají všechny mužovy myšlenky, přání a fantazie. Brunetky jsou podle vědců velice vášnivé a spíše než něha, tolik vlastní blondýnkám, je pro ně příznačná smyslnost. Ženám s tmavými vlasy to prý ale také skvěle myslí a dokáží se vyrovnat mužům i na poli intelektuálním – snad proto jim dávají přednost spíše muži typu „vědátor“.

O zrzkách se tvrdí, že jsou výjimečné, a je to úplná pravda. Vynikají hlavně svým temperamtem, ohnivou povahou a živelností, které mají na rozdávání. V každém případě nikdy nejsou nudné. Ba naopak dokáží lecčím překvapit, jsou za všech okolností své a mají zvláštní osobité kouzlo. Platí to samozřejmě hlavně pro přírodní zrzky, ale podobné vlastnosti se automaticky předpokládají také u žen s chemickou barvou. Věděli to už staří Římané,
a proto si jejich ženy barvily vlasy henou, aby docílily zrzavého nádechu.

Nejatraktivnější jsou přitom podle průzkumu časopisu Young Look blondýnky, kterým dává přednost 46 % mužů, černovlásky upřednostňuje 22 % mužů, brunetky 17 % a rusovláskám neodolá 10 % mužů. U žen naopak na plné čáře vítězí muži s tmavými vlasy, a to ve 34 % případů.
Navzdory rostoucí popularitě vtipů o hloupých blondýnkách zůstávají plavovlásky erotickým ideálem většiny mužů.

A jaké vlasy mají české ženy? Unikátní průzkum značky Sunsilk, do kterého se zapojilo celkem 6152 žen z celé České republiky, ukázal, že nejvíce je u nás hnědovlásek (30 %)
a blondýnek (12 %), následují ženy s mahagonovými odstíny vlasů (8 %), zrzky (4 %)
a černovlásky (4 %). Zbývajících 40 % českých žen má na vlasech melír, přičemž převládají světlé odstíny vlasů (nejčastější je kombinace hnědé a blond nebo směs blond odstínů). Při barvení, odbarvování a melírování se většina žen svěruje do péče kadeřníka, pouze 20 % žen si vlasy barví samo.

Zajímavé je zjištění, že nejvíce blondýnek je u nás v Pardubickém kraji a nejčastěji pracují jako sekretářky. Naopak hnědovlásky jsou nejčastěji zastoupeny v kraji Olomouckém a mezi prodavačkami. Černovlásky najdeme ponejvíce ve Zlíně a okolí a jsou v domácnosti, zatímco zrzky se nejvíc vyskytují v Praze a mezi učitelkami.

Celkově je se svými vlasy spokojeno pouze 38 % žen, dalších 60 % žen touží své vlasy změnit. Rovné vlasy má 62% žen kolem nás, z nichž nejvíce pracuje jako účetní a prodavačky. Ženy s melírovanými vlasy pracují nejčastěji v bance nebo v marketingu.

Průzkum dále ukázal, že Češky mají vlasy spíše delší (20 % dlouhé a 44 % polodlouhé).
Krátké vlasy má asi třetina žen, což je stejné množství jako těch, které mají vlasy vlnité nebo kudrnaté. Právě vlnité kadeře jsou velkým snem 56% žen. Z preferovaných barev je stejnou měrou zastoupena hnědá i blond (obojí 30 %).

Perlička:
Věřte nebo ne, v péči o vlasy pomáhá prý i Měsíc a jednotlivé jeho fáze. Například novoluní je obzvláště vhodné pro péči o tmavé vlasy a barvení tmavými barvami, zatímco o světlé vlasy se vyplatí pečovat za úplňku.

Další články z rubriky

Tajemný rimming neboli analingus: Co to je a proč ho zkusit?

Tajemný rimming neboli analingus: Co to je a proč ho zkusit?

Dnes | 1 | Technika skrývající se pod názvem rimming nebo analingus je stále tak trochu tabu. Důvodem je…

Lidmila Daňková: Přežila Terezín, 13 spolužáků bylo zabito

Lidmila Daňková: Přežila Terezín, 13 spolužáků bylo zabito

22. 3. | Lidmila Daňková poklidně studovala gymnázium, když k ní do třídy vtrhlo gestapo a spolu s ní…

ŽANETA (47): Topím se v dluzích, partner o tom neví

ŽANETA (47): Topím se v dluzích, partner o tom neví

22. 3. | 19 | Žaneta má za sebou drsný rozvod, ale teď by mohla být konečně šťastná, protože potkala skvělého…

Má velký penis? V těchto polohách si ho užijete i vy

Má velký penis? V těchto polohách si ho užijete i vy

21. 3. | Říká se, že na velikosti nezáleží, ale ty zkušenější z nás vědí, že co je příliš malé nebo příliš…