Naučte se zvýšit svoji cenu

| Autor: Jana Benešovská | Rubrika: Láska a vztahy

Kdo by nechtěl být pořád lepší nejen v očích svých, ale i druhých? Naučte se přesvědčit sami sebe i své okolí o tom, že máte hodnoty, které je třeba ocenit. Když odhodíte přetvářku sami před sebou, půjde to vlastně docela snadno.

Naučte se zvýšit svoji cenu

Realizujte to, kým jste

Jedno moudré heslo říká, že chcete-li dosáhnout úspěchu, měli byste se přestat ohlížet na to, co a jak dělají ostatní. Podle psychoterapeuta Michala Mynáře se spousta z nás až příliš zabývá tím, jak působíme na druhé.
Zapomínáme však přitom na vlastní hodnoty.

„Když se budete poctivě snažit realizovat to, co v životě považujete za důležité, budete výjimeční, aniž byste se o výjimečnost museli snažit. Nejlépe se poznáte tak, že se ohlédnete za tím, jaké hodnoty svým životem naplňujete, tedy v zrcadle svých činů.“ Pokud vaše činy odpovídají vašim hodnotám, dodá vám to sebejistotu i respekt k sobě samému. A to je moment, kdy vzniká skutečné charisma. Na rozdíl od povrchního narcismu ega, které si tak často pleteme se sebevědomím.

Dopřejte si volný čas

Abyste mohli poznat sami sebe a své hodnoty, potřebujete čas. Jenže mít volný čas, který trávíte sami se sebou, se dnes nenosí.Kdo není neustále v poklusu a on-line,jako by nebyl.

Sáhněte si do svědomí: Kdy naposledy jste přemýšleli, aniž by vám u toho nehrála televize, nezvonil telefon nebo sem tam nepípnul Skype? Odhoďte společností nastavenou morálku výkonu a povinnosti a buďte aspoň někdy na světě nikoli proto, abyste něco dělali, ale abyste prostě byli.

Čím dál víc odborníků se přiklání k názoru, že je to právě čas pro sebe neboli trocha lenosti, která stvořila geniální osobnosti - znaly se a věděly, co chtějí. Pokud nedokážete lenošit jen tak, udělejte si z toho povinnost: 17.30 až 18.00 - volno. A jak ho vyplníte, je jen na vás.

Udělejte si reklamu

Iluzi výjimečnosti lze stvořit skutečně velmi snadno. Stačí tvářit se zaměstnaně, vytíženě a zdůrazňovat, co všechno jste udělali a že bez vás by to opravdu nešlo. Pokud chcete svoji cenu zvyšovat takto, proti gustu žádný dišputát. Ale jestli chcete být výjimeční, tudíž ocenění také vlastním dobrým pocitem, zkuste to jinak.

Jak říká psycholog Michal Mynář, skutečnou výjimečnost prodávat nemusíte. Ta si svého kupce najde. A dodává k tomu: „Člověk ale nemusí být výjimečný, aby byl pro druhé přínosný. A právě této přínosnosti je potřeba občas udělat pořádnou reklamu.

Na rozdíl od výjimečnosti totiž váš přínos do očí tolik nebije.“ Nejde o nic jiného než zdůraznit, jací jste, což platí v zaměstnání stejně jako v partnerském vztahu.

Nechtějte být nejlepší

Nechtějte být za každou cenu nejlepší, dovolte si být alespoň v něčem průměrní. Ačkoli perfekcionisté dosahují mnohdy mimořádných výsledků, perfekcionismus nemá co dělat s tím, když se člověk snaží v něčem vyniknout. Jde o iluzi a touhu působit dokonale. Než zvýší vaši cenu, takové chování vás spíš zabije. Není žádné tajemství, že perfekcionisté výrazně častěji trpí depresemi a poruchami příjmu potravy, více se u nich objevují také rozvody a sebevraždy.

Dovolte si omyly a chyby. I to je součást vašeho charisma, které druzí ocení mnohem více než perfektní obrázek člověka bez vad. Vada tady totiž přece jenom jedna je. Možná neviditelná, ale podstatná: tohle nejste vy. A přetvářka může kdykoli prasknout jako mýdlová bublina.

Článek vyšel v časopise Moje Psychologie

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

Jak přežít dovolenou ve dvou? Jde to i bez hádek!

Jak přežít dovolenou ve dvou? Jde to i bez hádek!

Včera | Po letech se vám poštěstilo a jedete s partnerem na dovolenou jen ve dvou? Krásná představa, která…

Dita (52): Manžel nás svým koníčkem uvrhl do exekuce

Dita (52): Manžel nás svým koníčkem uvrhl do exekuce

Včera | 12 | Dita chápala, že manžel má své záliby, když ale na to padly všechny rodinné úspory a on dokonce…

Sexuální strašáci: Čím se při sexu stresují muži a z čeho mají strach ženy?

Sexuální strašáci: Čím se při sexu stresují muži a z čeho mají strach ženy?

20. 6. | I když je sex činnost, kterou skoro všichni milujeme a rádi si ji dopřáváme, vzbuzuje v nás i…

Irena (46): Léta jsme jen vedle sebe žili. Pak jsem sebrala odvahu se rozejít

Irena (46): Léta jsme jen vedle sebe žili. Pak jsem sebrala odvahu se rozejít

20. 6. | 23 | Vztah Ireny a jejího manžela Pavla se dostal do slepé uličky. Nijak se nehádali, byli schopni žít v…