Nemluvňata více rozumí řeči matek, než otců

Nemluvňata více rozumí řeči matek, než otců

Matky mají podle všeho daleko lepší předpoklady k tomu, aby jim jejich nemluvně, které ještě nechápe význam slov, při komunikaci rozumělo. Shodli se na tom vědci z pensylvánské Lehigh University v americkém Betlémě. „Několika výzkumy se nám podařilo zjistit, že i když matka na své dítě šišlá nebo jen dělá posunky, má velkou šanci, že jí její potomek porozumí. Na rozdíl od otců, kteří se setkají spíše s nechápavými pohledy,“ uvádí odborníci ve své studii.

Podle vědců je totiž daleko důležitější, jakým způsobem na dítě hovoříte, než co říkáte. Děti se totiž u lidí, kteří na ně promlouvají, zaměřují spíše na emocionální chování než na slova.

Odborníkům se ale nepodařilo zjistit, jestli existuje nějaký všeobecně platný klíč k tomu, jak dospělí lidé zdůrazňují jednotlivá sdělení rytmem, výškou či zpřísněním hlasu. Sestavili proto speciální počítačový program, který by jim s analýzou komunikace dospělých s nemluvňaty pomohl.

„Požádali jsme několik rodičů, aby svým dětem vlastním způsobem řeči vysvětlili, že by si měly dávat pozor na ostré předměty či elektrické spotřebiče. Téměř sedm set hovorů jsme pak pomocí počítače porovnali a zjistili, že v osmdesáti procentech na děti skutečně zapůsobily shodné posunky a náznaky, které rodiče používali při mluvení,“ uvedl vedoucí týmu. Zjistilo se, že děti dokáží pochopit o dvacet procent více příkazů, jestliže je dítěti dává matka než otec.

Vysvětlení je podle vědců jednoduché. Ženy údajně používají k vysvětlení určité věci méně nejasné zvuky, než jejich mužské protějšky. (Plus)

Doporučujeme

Články odjinud