Nemůžete své děti chránit 24 hodin denně. Na některé krize je ale můžete připravit

| Autor: redakce | Rubrika: Láska a vztahy

Děti jsou oproti dospělým velmi zranitelné a dnešní svět je ohrožuje ze všech stran. Nemusíme uvažovat rovnou o terorismu. Široká škála nebezpečí na děti číhá i při každodenní cestě ze školy domů: bezohlední řidiči ve městech, úchylní lidé, šikana, narkotika… Dítě na rozdíl od dospělého nemá v podobných oblastech žádné zkušenosti, je proto nutné, aby o nich mělo aspoň informace. Tomu má napomoci internetový portál Buď připraven! Jeho základní součástí je interaktivní hra, při níž se děti učí reagovat na krizové situace.

Projekt Buď připraven! vznikl z iniciativy Junáka - svazu skautů a skautek ČR. Nápad na vytvoření hry vznikl po velkých povodních v roce 2002, kdy se ukázalo, že většina lidí není na náročné situace připravena. "Heslem skautů je "Buď připraven", které symbolizuje hlavní poslání skautingu - připravit mladého člověka na úspěšný a odpovědný život. Za jeho nedílnou součást považujeme schopnost rychle se orientovat, reagovat a být rozhodný v krizových situacích. Chtěli jsme tuto všeobecně potřebnou věc šířit i mimo skautské hnutí, proto tento projekt." říká Roman Šantora z ústředí Junáka.


Interaktivní hra, hlavní část portálu na webové stránce www.budpripraven.cz, zavede hráče do čtyř různých prostředí. V každém na něj čekají jiná nebezpečí. Ve městě se setká se šikanou ze strany spolužáka či s nebezpečným opilcem, na říčním břehu řeší, jak pomoci tonoucímu, na louce musí vědět, jak se zachovat, když objeví spadlé dráty elektrického vedení. Podobných situací je ve hře celkem dvacet devět. Hráč hodnotí informace, které má k dispozici, odpovídá na otázky z první pomoci a zdravotní výchovy, rozhoduje se, jedná a hledá nejlepší řešení.


Když si hráč neví rady, obrátí se na nápovědu ve hře a zkusí situaci vyřešit s její pomocí. Při tom všem – tak jako v krizích skutečného života – jde o čas. Díky simulační hře si může dítě zkusit prožít náročné situace tak trochu „na vlastní kůži“. Až se s podobnou situací setká ve skutečnosti, nebude v ní úplně poprvé. Bude už aspoň částečně vědět, co dělat.


Kromě hry obsahuje portál Buď připraven návodné texty pro chování v 45 krizových situacích, které lze použít jako učebnici pro děti i dospělé, metodiku zdravotní a bezpečnostní výchovy pro učitele a sborník her určený pro přípravu mládeže a dětí na náročné situace. Hlavním odborným garantem projektu se stala Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy, která poskytla zejména odbornou konzultaci k problematice. Mezi další garanty patří Hasičský záchranný sbor, Společenství proti šikaně a Drop In.


Junák - svaz skautů a skautek ČR (www.skaut.cz)
je největší výchovné hnutí dětí a mládeže, které přispívá k všestrannému rozvoji člověka. Jeho posláním je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí. Se svými 51.000 členy je největším celorepublikovým sdružením dětí a mládeže. Zároveň je členem světových organizací skautek a skautů. Junák vznikl v letech
1911-1912, byl třikrát zakázán totalitními režimy a vždy znovu obnoven.


zdroj: www.skaut.cz, JUNÁK – svaz skautů a skautek ČR

Komentáře

Komentářů celkem: 0

Další články z rubriky

PETRA (48): Po roce jsem vzala zpátky svého muže. Učím se s ním zas žít

PETRA (48): Po roce jsem vzala zpátky svého muže. Učím se s ním zas žít

Dnes | 4 | Vydržet v jednom vztahu celý život není jednoduché. Někdy už člověk nemůže dál, když se s partnerem…

Je váš sexuální život na vrcholu? Takhle to poznáte

Je váš sexuální život na vrcholu? Takhle to poznáte

Včera | Možná vám občas proběhne hlavou otázka, jestli prožíváte ten nejlepší sex v životě, nebo vás ještě…

Nevěra ano, či ne? Tyto věci by vás možná nenapadly

Nevěra ano, či ne? Tyto věci by vás možná nenapadly

17. 1. | 6 | Nevěra je velmi často diskutované téma a také jeden ze základních bodů, které po sobě partneři ve…

Ženy prozradily: Jaké nevšední pomůcky jsme použily místo vibrátoru?

Ženy prozradily: Jaké nevšední pomůcky jsme použily místo vibrátoru?

16. 1. | Na trhu existuje spousta pomocníků, jejichž prostřednictvím docílíte při masturbaci orgasmu, ne…