Oddělené ložnice: Ano, či ne?

| Autor: KK | Rubrika: Láska a vztahy

O tom, zda mají manželé či partneři spát v jedné posteli, nebo mít oddělené ložnice, jsou lidé schopni vést vášnivé diskuse. Obě varianty mají řadu zastánců i odpůrců a argumenty obou stran mají něco do sebe. Jako ve většině jiných oblastí i v tomto případě platí, že hlavní je, aby zvolené řešení vyhovovalo vám oběma.

Oddělené ložnice: Ano, či ne?

Na začátku vztahu volí oddělené spaní málokdo. Čerstvě zamilované dvojice, které spolu navíc ani nebydlí, se na společné usínání těší. A případný diskomfort, který to může zahrnovat, vůbec nevnímají nebo ho tolerují. Postel je navíc pevně spojena i se sexem.

Případné potíže tedy obvykle přicházejí ve chvíli, kdy prvotní zamilovanost opadává. Ložnice už není územím, které si pár spojuje hlavně s milováním, ale opět i relaxační klidovou zónou. A protože lidé jsou různí, každý z nás má na podmínky ke spánku jiné požadavky.

Snad nejčastější stížností je rozdílný denní a noční režim partnerů. Pokud je jeden sova a druhý skřivan, mohou se v ložnici vzájemně rušit. Někdo chodí spát v devět, jiný v jednu. A zatímco první pak v pět ráno vstává, druhý vyspává o několik hodin déle. Pokud pak nemáme opravdu tvrdé spaní, zákonitě nás příchody a odchody z ložnice, natož budíky, ze spánku ruší.

Podobné je to i třeba se zvykem si před spaním číst. Část lidí si před spaním buď nečte vůbec, nebo to dělá v jiné místnosti, a po příchodu do ložnice rovnou zhasíná a usíná. Někdo zas naopak bez knihy „nezabere“ nebo ho prostě baví si večer v posteli číst. A pak už je jen na toleranci druhého, nakolik snese či nesnese světlo z lampičky.

Se světlem ostatně souvisí i další potenciální předmět sváru. Někdo potřebuje spát v úplné tmě a zatahuje, jiný zas naopak uvítá, pokud prosvítá světlo lampy z ulice, někdo dokonce spí s rozsvíceným světlem. Různé nároky mohou mít spáči i na teplotu v místnosti.

Každý potřebuje pro spánek jiné podmínky

„S manželem se v tomhle absolutně neshodneme. Zatímco já preferuji před spaním v ložnici pořádně vyvětrat a spát v chladnějším vzduchu – do rána se stejně vydýchá, můj muž by zřejmě nejraději nocoval v sauně. Topení dává naplno s tím, že se mu ráno nechce vstávat do zimy,“ popisuje pětačtyřicetiletá Dáša a pokračuje:

„Snažím se mu vysvětlit, že když je mu zima, má spát v pyžamu a vzít si ponožky. Jenže on chce teplo, ale zároveň spát jen v trenýrkách! Takže topíme jako diví a on se pak diví, že máme každý rok za teplo nedoplatky. Ale neudělám s ním nic.“

To dvacetiletá studentka Klára má zase jiný problém. „Marek strašně rád spí ve společném objetí. Obvykle tak usínáme, ale i v noci mě i ve spánku podvědomě hledá. Začíná mi to hrozně vadit. Já k pohodlnému spaní potřebuju prostor, mít možnost libovolně měnit polohy, a ne několik hodin zůstat uvězněná na boku pod jeho rukou i nohou,“ stěžuje si. Nechce ale přítele ranit, a tak trpí.

A to jsme se ještě nezmínili o tom, co partnery ze společné ložnice vyhání nejčastěji – chrápání. To dovede rozdělit i jinak tolerantní jedince. Pokud nemáte to štěstí a neusínáte se železnou pravidelností dřív než chrápající protějšek – a k tomu nemáte tvrdé spaní, jste odsouzena k bezesným nocím s marnými pokusy utišit řezající pilu mlaskáním či hvízdáním.

Kompromis někdy najít nelze

Pokud vám kterákoli z výše uvedených nepříjemností skutečně brání v kvalitním spánku, začněte to řešit. Než se vrhnete do stěhování postelí, zkuste ale nejdřív s partnerem situaci probrat a pokusit se najít nějaký kompromis. Třeba ohledně doby zhasínání lampičky se určitě najít dá.

„Přítel si obvykle v posteli čte a já jsem už zvyklá u světla usínat. Jenže když se konečně i on rozhodne zhasnout, obvykle se na mě vrhá a chce, abychom se milovali. Jenže v tu dobu jsem já už v limbu a sex je to poslední, na co mám náladu,“ říká osmadvacetiletá Anna a dodává:

„Takže jsem mu vysvětlila, že pokud touží po intimnostech, musí to být hned. A pokud se mu ani pak nechce spát, ať si klidně čte, ale ideálně v obýváku.“ Přítel je však prý po milování obvykle ještě znavenější než ona, a tak pak se zhasínáním není problém.

Oddělené ložnice nejsou prohra

Nenajdete-li přijatelný kompromis a rozhodnete se opravdu pro oddělené ložnice, neberte to rozhodně jako nějakou prohru. Mnoho dvojic si dokonce pochvaluje, jak jim taková změna prospěla. V první řadě se zkvalitní váš spánek – a protože ten je pro nás velmi důležitý, jeho dostatek a kvalita se odrazí i jinde. Budete mít více energie a lepší náladu, v neposlední řadě můžete dokonce i zhubnout. Právě nedostatek spánku je jednou z hlavních příčin obezity, protože tělo v noci nedokáže správně zpracovávat snědené jídlo.

Oddělené spaní může vylepšit či oživit i sexuální život, obzvlášť u párů, které už jsou spolu dlouho. Ty se totiž milování málokdy oddávají jinde než v ložnici a před spaním, tam ale často hrozí, že jeden prostě usne a nic se nekoná. Pokud spíte každý jinde, najednou se musíte „navštěvovat“. A i když v sexu se příliš plánovat nemá, zrovna v tomto případě to vůbec není na škodu. Navíc při takovém putování možná zjistíte, že vlastně není důvod setrvávat při sexu jen v posteli.

„S manželem jsme udělali takovou dohodu. Ložnice máme vedle sebe, postele navíc v obou pokojích u zdi, která je odděluje. Obvykle si dáme dobrou noc, každý se odebere do svého útočiště, a když má chuť na víc, zaklepe smluvený signál. Druhý pak odpoví dalším klepáním podle toho, jestli přijde, nebo bude hostitelem. A nebo jestli třeba vůbec nemá náladu. Je to zábava,“ vypráví čtyřicetiletá Jana.

V každém případě, máte-li na to prostor, se vyplatí ponechat minimálně v jedné z ložnic manželskou postel. Jednak je pro milování komfortnější – a hlavně nikdy nevíte, jestli spolu nakonec neusnete ve vzájemném objetí.

Další články z rubriky

KÁŤA (28): Jsem po uši zamilovaná. Průšvih! Do svého bratrance

KÁŤA (28): Jsem po uši zamilovaná. Průšvih! Do svého bratrance

Dnes | 3 | Vyrůstali jsme spolu a vždycky jsme si rozuměli. Bratránek Marek je o tři roky starší, takže jsem…

Venušiny kuličky: Přinesou vám rozkoš i zdraví. Jaké si pořídit?

Venušiny kuličky: Přinesou vám rozkoš i zdraví. Jaké si pořídit?

Včera | Venušiny kuličky jsou čím dál oblíbenější pomůckou, která vám nejen způsobí sexuální rozkoš, ale…

LUCKA (39): Máma měla vždycky raději mou sestru než mě

LUCKA (39): Máma měla vždycky raději mou sestru než mě

15. 3. | 21 | Vadilo mi to odmalinka, připadalo mi, že to bije do očí, že to všichni přeci musí vidět. Ale když…

Zbavte ho chyb: Změňte partnera k obrazu svému

Zbavte ho chyb: Změňte partnera k obrazu svému

14. 3. | 11 | I když jste do svého partnera zamilovaná až po uši, určitě se najdou drobnosti, které vás občas…