Odvrácená strana dětství

Ve dnech 20. – 22. listopadu připravilo Dětské krizové centrum, o.s. přehlídku tématicky zaměřenou na problematiku ohrožených, týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí, šikanu a život dětí na ulici. IV. ročník Odvrácené strany dětství se i v tomto roce uskuteční v Kina Atlas. Celá akce má nejen veřejnost o závažných tématech informovat, ale také upozornit na jejich možná řešení.

„Termín konání není náhodný. Tématika přehlídky se úzce váže k blížícímu se 19. listopadu, kdy si veřejnost připomíná Světový den prevence týrání a zneužívání dětí a 20. listopadu, což je den, kdy byla v roce 1989, Valným shromážděním OSN přijata Úmluva o právech dítěte“, říká Michal Benč z Dětského krizového centra.

Třídenní přehlídka v odpoledních a večerních hodinách nabídne na 13 snímků od českých i zahraničních autorů. V programové skladbě nechybí ani pásma dokumentů z festivalu Jeden svět či archivu České televize. Některé projekce doprovodí diskuze s autory snímků či odborníky na problematiku týrání dětí. 22. listopadu se např. zúčastní projekce svého dokumentu Prokletí jeden z autorů, Marek Vítek či Radan Šprongl. V příjemných prostorech Kina Atlas jsou navíc v dopoledních hodinách připraveny pro žáky základních a středních škol projekce spojené s diskusemi s pracovníky DKC.

„V tomto roce jsme se při volbě programu opět zaměřili na zahraniční snímky, které se úzce dotýkají problematiky týraných dětí. V této souvislosti bych rád upozornil např. na dánský film Rodinná oslava, který je obrazem na „povrch“ spořádané rodiny“, vybírá z nabídky Michal Benč. Ke shlédnutí je dále česko-francouzský film o dětech, které byly v Kongu vlastními rodiči označeny za posedlé ďáblem či filipínský snímek Bunso – nejlmladší vězeň o malém chlapci odpykávajícím si trest za drobné krádeže v neutěšeném prostředí filipínských věznic. Dalším zajímavým snímkem z prostředí „vojenské“ Ugandy je film Ztracené děti. Během přehlídky budou dále uvedeny např. dokumenty Děti bez lásky i s láskou, Tomek, Na útěku, Punam – dívka z Nepálu a další. Více informací o programu a přehlídce na www.dkc.cz

Světový den prevence týrání a zneužívání dětí Světovým dnem prevence týrání a zneužívání dětí byl vyhlášen 19. listopad, jako den předcházející výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte, kterou Valné shromáždění OSN přijalo 20. listopadu 1989. Tento světový den vyhlásila The Women’s World Summit Foundation (Nadace ženského světového summitu) se sídlem v Ženevě zabývající se ochranou ženských a dětských práv ve spolupráci s dalšími 112 organizacemi ze 49 zemí, aby zvýšily všeobecné povědomí o prevenci zamezující zneužívání dětí. Cílem je pomoci dětem a jejich rodinám získat vědomosti a znalosti, které by pomohly předcházet zneužívání, zacházet s jeho následky a ukončit takové praktiky.

zdroj: Dětské krizové centrum, o.s.

Doporučujeme

Články odjinud