Podle čeho se řídit při výběru dětské autosedačky?

| Autor: PR | Rubrika: Láska a vztahy

Blíží se platnost nových pravidel silničního provozu, ve kterých je obsažena povinnost používání dětských autosedaček. Dá se očekávat, že se v různých nabídkách a akcích objeví hodně „výhodných“ autosedaček, které učiní novým pravidlům zadost za pár peněz. Takovéto řešení vás ochrání před pokutami, ale nemusí v případě nehody ochránit vaše dítě a o to jde především.

Jak vybrat správnou autosedačku?
Je dobré podívat se na výsledky crash testů například u německého automotoklubu ADAC. Všechny kvalitní sedačky bývají vždy pouze evropského původu. Nejlépe bývají hodnocené německé značky Concord a Römer. Pro každý věk dítěte je vhodné jiné provedení autosedačky.

Od narození do cca 13kg je nejvýhodnější používat skořepinovou autosedačku, která také může posloužit jako nosítko, lehátko na krmení, houpačka a lze ji také připevnit na některé kočárky.
Dítě je upoutáno v sedačce tříbodovými pásy. Tyto sedačky se upoutávají pásy z auta vždy proti směru jízdy. To umožňuje lepší ochranu dítěte. Při čelním nárazu je lépe chráněna hlava dítěte, krční páteř a celá zadní část tělíčka. Počet těžkých zranění díky tomu klesá.Když potřebujete na dítě vidět a umístíte ho na přední sedadlo, je nutné deaktivovat čelní airbag, který by byl v případě nehody pro dítě velkým nebezpečím. V této sedačce dítě můžete převážet dokud nedosáhne limitní váhy povolené výrobcem. Většinou dítě dříve přeroste sedačku a nožičkami naráží na opěradlo sedačky v autě.V této kategorii patří mezi nejlépe hodnocené Chicco Autofix (3363,-) a Römer Babysafe (3506,-). Ekonomicky výhodná (1614,-Kč) a při tom dostatečně bezpečná je Chicco Synthesis (ceny uvedené na www.dino.cz). Také je možno zakoupit sedačku, která slouží od narození do 4 let, jako například Concord Ultimat (6261,-), Chicco Vector (3039,-). Vždy je ale lepší mít autosedačku určenou pro daný věk, než kompromisní řešení. Tyto sedačky sice obsáhnou delší období, ale většinou poskytují výrazně menší úroveň ochrany.
Od 9 kg se již používají sedačky, které se upoutávají pouze po směru jízdy. Sedačky mají vlastní pětibodové pásy k upoutání dítěte a do vozu se připoutávají pásy z auta nebo úchyty Isofix, pokud jsou jimi sedačka i auto vybaveny.Sedačky většinou bývají polohovací, takže je v případě potřeby můžete upravit více do lehu, což jistě oceníte zvláště, když dítě usne.U této kategorie je také velice důležité, aby autosedačka měla vysunuté bočnice a poskytovala tak dostatečnou ochranu proti bočnímu nárazu. Na trhu je hodně sedaček s homologací, které tuto ochranu nemají! Při bočním nárazu pak sedačka dítě neochrání.


V testech této kategorie bývají nejlépe hodnocené Römer Duo Plus (ISOFIX) (7211,-), Römer King TS Plus (4931,-), Concord Trimax (3791,-) a Chicco Key 1 (4000,-).

Sedačky této kategorie se používají do 18kg váhy dítěte (cca do 4 let) nebo dokud dítě nepřesáhne hlavou okraj sedačky. I když některé z těchto sedaček jsou určeny až do váhy 36kg, musí se u nich po dosažení váhy 18kg odmontovat opěradlo a do 36kg pak slouží pouze sedák.

Praktičtější a bezpečnější je sedačku po dosažení 18kg prodat a zakoupit sedák s opěradlem z další kategorie 15-36kg.Důležité je, aby opěrka hlavy, ve které bývá autopás uchycen, byla posuvná a dala se přestavovat podle aktuální výšky dítěte. Když se pás nedá výškově přestavit, může být sedačka pro dítě i nebezpečná. Pás vedený přes krk dítěte představuje vážné nebezpečí.
Také u této řady sedaček věnujte pozornost tomu, jakou boční ochranu dítěti poskytuje a z jakého materiálu je vyrobena. Určitě se vyhněte autosedačkám z polystyrénu.V této kategorii patří mezi nejlépe hodnocené Concord Lift Evo (3221,-), Concord Lift Protect (2936,-), Römer Vip (2651,-) a Römer Kid (3221,-).
Všechna zmíněná provedení autosedaček můžete shlédnout na www.dino.cz, odtud jsou čerpány i uvedené ceny. Dítě vozte v autosedačce stále a to i na velmi krátké vzdálenosti. Zvykne si na to, nebude mu to vadit a také lépe uvidí ven z vozu. Šťastnou a bezpečnou cestu.
Zdroje: TSC/Emmen, www.concord.de, www.britax-romer.de


Soutěž s obchodem Dino.cz

Nyní můžete vyhrát v soutěži s obchodem Dino.cz autosedačku Chicco Quasar nebo originální nákrčník a hračku na pás Concord - dle výběru výherce.

Otázka zní: Kolik kusů autosedaček má shop Dino.cz přímo na prodejně? Nápovědu hledejte na stránkách www.Dino.cz.

Soutěž je ukončena. Správná odpověď je 60kusů. Vyhrává čtenářka: JMyska

Další články z rubriky

JAK SE SPRÁVNĚ OMLUVIT?

JAK SE SPRÁVNĚ OMLUVIT?

Dnes | Chybovat je lidské, odpouštět božské, říká se. Ale omluvit se? To je občas hodně těžké. Správná…

IDA (36): Jsem na dně, exmanžel chce po rozvodu střídavou péči

IDA (36): Jsem na dně, exmanžel chce po rozvodu střídavou péči

Dnes | 27 | Dva roky ho děti vídaly jen o víkendech, nyní si vzpomněl, že je chce mít ve střídavé péči. Každých…

DITA (41): Sžírá mě nenávist k vlastní matce

DITA (41): Sžírá mě nenávist k vlastní matce

Včera | 21 | Její matka, mimochodem vzdělaná a úspěšná dáma, se k ní v dětství chovala doslova nelidsky. Nyní je…

Chvalte své kamarádky, děti i manžela. Naučíme vás, jak na to!

Chvalte své kamarádky, děti i manžela. Naučíme vás, jak na to!

Včera | Všichni občas potřebujeme slyšet, jak jsme krásní, úžasní, šikovní… Chvála nejen potěší, ale dokáže…