Poslech Mozarta urychluje vývoj předčasně narozených dětí

Poslech Mozarta urychluje vývoj předčasně narozených dětí

Už v roce 1993 lékaři objevili tzv. "Mozartův efekt" - jev, kdy se při poslechu skladatelových sonát dočasně zvedl IQ pokusných osob. V současnosti vychází najevo, že jeho hudba má příznivý vliv také na růst předčasně narozených dětí.

Izraelští vědci zkoumali vliv Mozartovy hudby na metabolismus nedonošených novorozenců. Vycházeli přitom z předpokladu, že pokud dojde k jeho zpomalení, zvyšuje se přírůstek hmotnosti.

"Výsledky výzkumu potvrzují teorii, že hudba má příznivý vliv na růst hmotnosti," vysvětluje Dr. Ronit Lubetzky z lékařského centra Tel Aviv Sourasky Medical Center.

Zároveň ale upozorňuje, že dosud není jasné, zda se jejich výsledky týkají jen Mozartovy tvorby nebo hudby obecně.

Podle předchozích studií má ale právě Mozart lepší léčebné účinky na osoby trpící epilepsií než hudba jiných autorů.

Experti z týmu Dr. Lubetzkého se domnívají, že tajemství blahodárného vlivu jeho hudby na lidský mozek může spočívat ve struktuře géniových skladeb. Ve srovnání s jinými skladateli se u Mozarta střídají častěji melodické pasáže, což může v mozku způsobovat jakousi silnější rezonanci.

"Pokud je to tak, bude fascinující dál sledovat, jak působí Mozart na novorozence," tvrdí Lubetzky.

Lékaři zkoumali metabolismus 20 nedonošených, ale jinak zdravých dětí. Dva po sobě následující dny jim 30 minut pouštěli Mozarta a získané údaje o jejich metabolismu srovnávali s údaji získanými v tichu.

Metabolická aktivita se měřila jako spotřeba kyslíku a výdej oxidu uhličitého. Po deseti minutách poslechu se metabolismus dětí zpomalil v průměru o 10 až 13 procent.

ČTĚTE TAKÉ:
V barvě velbloudí srsti!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Doporučujeme

Články odjinud