Potraviny ovlivňují kvalitu sexu

| Autor: Pluspress | Rubrika: Láska a vztahy

Potřebujete si okořenit sexuální život? Všechno, co je k tomu třeba, leží možná ve vaší nejbližší samoobsluze. Stejně jako mnoho jiných zdravotních aspektů, i naše chuť na sex závisí na tom, co jíme. Určitá jídla ovlivňují tělo různými způsoby a podle toho, co konzumujeme, se nám chce buď víc spát nebo milovat. Opulentní večeře s lahví vína a čokoládovým dezertem může vypadat skvěle, ale ve skutečnosti nemusí být ničím jiným, než zbytečnými kaloriemi.

Pro rozproudění krve jsou nejlepší potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které jsou obsaženy především v makrelách a lososech. „Omega-3 podporuje i váš nervový systém,“ říká doktorka Barbara Bartlikova z lékařského centra Weilla Cornella. „ Sex závisí opravdu na krevním oběhu,“ dodává. Pomohou také multivitamíny a minerály. Obojí zlepšuje neurologické funkce, které přispívají k dobré cirkulaci krve.

Ta pozitivně ovlivňuje erekci. Abyste jí dosáhli, jezte jídlo bohaté na L-arginin, jako jako ovesné vločky, arašídy, kešu a vlašské ořechy, mléčné výrobky, zeleninu, česnek, žen-šen, sóju a různá semínka. Studie ukázaly, že L-arginin podporuje sexuální funkce mužů. Přestože podobná studie na ženách se neprováděla, uvědomme se, že erekce není jen doménou mužů. „I ženy mají erekci, v klitorisu a tkáni v okolí pochvy,“ vysvětluje Bartliková.

Lidstvo už po tisíciletí zkouší různé způsoby, jak zdokonalit sex a neváhá přitom utrácet peníze. Staří Římané dávali přednost poněkud exotickým přípravkům, například hrošímu čumáku nebo hyením očním bulvám. Tradiční čínská medicína zase doporučuje roh z nosorožce, ale moderní lidé si s nimi v ničem nezadají. Američané utratili v roce 2005 1,4 miliardy dolarů za přípravky proti mužským sexuálním dysfunkcím, hlavně za viagru.

Je samozřejmě rozdíl mezi léčbou dysfunkce a snahou o zvětšení sexuálního apetitu.
Ukázalo se, že afrodiziaka, pojmenovaná po řecké bohyni lásky a krásy Afrodité, jsou poměrně neefektivní. Jejich 5 000 let dlouhá tradice je založena spíš na folklóru než na skutečných poznatcích. „Neexistují žádné důkazy a údaje, které by jejich účinnost potvrzovaly,“ sdělila profesorka Leonora Tieferová z newyorkské lékařské univerzity. „ Jde o to, že prodejci se snaží těžit z mýtů,“ upozorňuje.

Často se stává, že místo skutečnosti se uplatní placebo efekt. Hodně lidí si myslí, že pilulka nebo jídlo jim zvedlo chuť na sex, ale přitom je to práce jejich vlastní mysli.

Nejlepší cestou je změnit stravovací návyky. Soja například ovlivňuje receptory estrogenu, které zodpovídají za lubrikaci vagíny a redukuje dopady menopauzy, především návaly horka. Zároveň pozitivně působí na prostatu. Je ale důležité připomenout, že ženy, které prodělaly rakovinu prsu, by neměly jíst sóju ve velkém množství, protože její vliv na receptory by mohl způsobit recidivu.
„Zjistili jsme, že obezita způsobuje nízkou hladinu testosteronu a je riskantním faktorem pro schopnost erekce,“ prohlásil doktor Ridwan Shabsigh, ředitel newyorkského centra lidské sexuality a profesor urologie na Kolumbijské univerzitě.

Dá se říci, že co je dobré pro srdce, je dobré i pro penis. Příliš mnoho tuku způsobuje zúžení tepen a brání adekvátnímu přítoku krve k pohlavnímu ústrojí, což snižuje nejen výkon, ale i pocit rozkoše. Příliš málo tuku ale také není dobré. Protože tuk je důležitý k produkci hormonů. Nejlepšími zdroji „dobrých tuků“ jsou olivový olej, losos a ořechy.

Ženy by měly vědět, k sexuálním dysfunkcím a malému libidu nejvíce přispívají zdravotní a především hormonální problémy, ale také stres, neshody ve vztahu a psychické faktory. Chuť na sex snižují i léky proti depresi.

Další články z rubriky

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

MARTINA (57): Dcera je biomatka, tak nesmím vnoučata rozmazlovat

Dnes | 6 | Babičky byly vždy od toho, aby si svá vnoučátka hýčkaly, měly na ně víc času než maminky a dopřály…

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Má váš partner krizi středního věku? Udělejte těchto 5 věcí

Včera | Změnil se váš manžel po padesátce a vy máte najednou pocit, že ho vůbec neznáte? Příčinou může být…

Zdena (52):  Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

Zdena (52): Na manžela jsem alergická. Nedokážu ho ale opustit

17. 8. | 16 | Po letech soužití některé páry začnou být na sebe doslova hnusné. Jeden druhého iritují…

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

Problémy ve vztahu? Možná jste žena, se kterou muž nikdy nevydrží

17. 8. | Máte problémy ve vztazích, žádný vám dlouho nevydrží a vy přemýšlíte, kde je asi zakopaný pes?…