Povzdech čtenářky: Strašně mi vadí partnerova plynatost

| Autor: Martina Machová | Rubrika: Láska a vztahy

Ano, vím, toto téma je poněkud choulostivé a psát někam „o prdu“ přijde mnohým trapné, nedospělé a třeba i nechutné, ale možná má někdo podobné trápení…

Povzdech čtenářky: Strašně mi vadí partnerova plynatost

„S přítelem žijeme 6 let, máme společné zájmy, pracujeme ve stejném oboru, rozumíme si. V poslední době docela často mluvíme i o svatbě a dětech. Jeden z mála háčků, který zatím naše soužití má, je partnerova (dle mého naprosto nezřízená) plynatost. Z domova prostě na něco takového nejsem vůbec zvyklá, samozřejmě, že to někomu občas „ujelo“, ale tatínek i maminka a nakonec i já s bratrem jsme tyto záležitosti prostě řešili odskočením na WC. Což jsem vždy vnímala jako něco přirozeného a zpětně to vidím i jako výraz úcty a respektu ke spolubydlícím a možná i elemntární slušnost. Jenže ten můj si doma uleví kdykoliv, kdekoliv a při čemkoliv.

Je opravdu takový problém odskočit si na WC? Samozřejmě, že chápu, že to někdy nelze naplánovat, ale co je moc, to je příliš. Přijde domů, rozepíná kalhoty… a rána jako z pistole odstartuje závod o nejmohutnější – takřka každodenní – projevy trávících pochodů. Zdaleka nejhorší mi ale nepřijdou zvuky či pachy, ale ta jeho okázalá rozkoš, se kterou si doma ulevuje.

Pokoušela jsem si s ním nesčetněkrát na toto téma v klidu povídat, vysvětlovat, prosit, ale obvykle vše skončilo tím, že jsem přecitlivělá, že u nich doma tohle nikdy nikoho nenapadlo řešit (bohužel) a kde jinde by si prý měl ulevit, než doma. Ano, tomu rozumím, ale proč přede mnou a proč s takovou pompou? Snažila jsem se zvyknout si, být velkorysá, vše přehlížet, ale prostě mi to stále strašně vadí, dokonce tak, že mám někdy problémy v intimní oblasti. Co dál? Přece nebudu s partnerem rozcházet kvůli „prdu“!

(Lucka R., 35)

7 nejčastějších příčin dlouhodobé plynatosti

Slečně Lucce nejspíš nepomohou dobře míněné rady či ostrá slova, ale spíše moderní medicína. Tedy v případě, že by se jí podařilo partnera přesvědčit, aby problémy konzultoval s lékařem. Odchod plynů je samozřejmě v určité míře zcela fyziologický, neboť každý z nás za 24 hodin vyprodukuje v průměru půl litru střevních plynů a zhruba až 14krát za den si uleví. Úporná dlouhodobá plynatost však mívá většinou zdravotní příčiny. Možný původ dlouhodobé masivní plynatosti může být značně různorodý; od méně závažných a řešitelných problémů, až po vážné zdravotní komplikace. A jaké jsou nejčastější příčiny dlouhodobé plynatosti?

- Přemnožení kvasinek ve střevě

- Nesnášenlivost určité potraviny (často např. mléka)

- Dráždivý tračník

- Porucha tvorby trávicích enzymů slinivky břišní

- Poruchy funkce žlučníku nebo jater

- Poruchy funkce štítné žlázy

- Stres

Jedním z méně známých původců zvýšené plynatosti může být i dlouhodobý stres. Někteří lidé totiž ve stresové situaci naprosto nevědomě polykají velké množství vzduchu, což se může mimo jiné projevit úpornou a dlouhodobou zvýšenou plynatostí.

Známý český gastroenterolog, docent Pavel Kohout, z II. interní kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze se dokonce nerozpakuje tvrdit, že: „V případě úzkosti nebo deprese není chybou podat antidepresiva nebo léky určené k přeladění námahy. Nutné je dbát na složení střevní mikroflóry, případně upravit jídelníček nebo podat probiotické bakterie.“

Neskrývá se za problémy Lucčina partnera například potlačovaný stres v zaměstnání? Nebo nerozpoznaná alergie, nesnášenlivost některé potraviny, či třeba přemnožené kvasinky po střevních infekcích nebo opakované léčbě antibiotiky? Asi Lucce nezbude nic jiného, než se opět s partnerem bavit o „prdu“.

Další články z rubriky

Venušiny kuličky: Přinesou vám rozkoš i zdraví. Jaké si pořídit?

Venušiny kuličky: Přinesou vám rozkoš i zdraví. Jaké si pořídit?

Dnes | Venušiny kuličky jsou čím dál oblíbenější pomůckou, která vám nejen způsobí sexuální rozkoš, ale…

LUCKA (39): Máma měla vždycky raději mou sestru než mě

LUCKA (39): Máma měla vždycky raději mou sestru než mě

15. 3. | 21 | Vadilo mi to odmalinka, připadalo mi, že to bije do očí, že to všichni přeci musí vidět. Ale když…

Zbavte ho chyb: Změňte partnera k obrazu svému

Zbavte ho chyb: Změňte partnera k obrazu svému

14. 3. | 11 | I když jste do svého partnera zamilovaná až po uši, určitě se najdou drobnosti, které vás občas…

Muži prozradili: Dávají přednost análnímu, nebo vaginálnímu sexu?

Muži prozradili: Dávají přednost análnímu, nebo vaginálnímu sexu?

13. 3. | Proč muži tolik touží po análním sexu? Co je tolik přitahuje na něčem, co nám ženám často připadá…