Práce(ne)počká?

| Autor: Vanda Ročková | Rubrika: Láska a vztahy

V souvislosti s lednovou úpravou legislativy v oblasti rodičovské dovolené se začal objevovat nový trend, kdy se maminky s malými dětmi vrací do zaměstnání dříve než v předchozích letech. Co dělat, aby návrat proběhl bez zbytečného stresu?Podle odborníků se ženy vrací do zaměstnání o rok až dva dříve, než tomu bylo v minulosti. Lednová novela totiž umožňuje vyčerpat celých 220 tisíc korun rodičovského příspěvku nezávisle na délce času, který stráví na rodičovské dovolené. „V současné době se propaguje myšlenka dřívějšího návratu do práce. Velká část žen s malými dětmi se tak tomuto trendu spontánně přizpůsobuje. Mají totiž obavy, že se sníží jejich kredit zaměstnankyně, když budou s dítětem doma déle. Zároveň mnoho z nich volí kratší, dvouletou variantu rodičovské dovolené kvůli financím,“ uvedla Jana Seemanová, právnička pracovněprávní poradny sdružení APERIO – Společnost pro zdravé rodičovství. Lednová novela sjednotila maximální výši pro všechny varianty rodičovského přípěvku. Jednotný strop byl stanoven na 220 tisíc korun.

Zatímco u dvouleté a čtyřleté varianty tak došlo ke zvýšení příspěvku o 4 tisíce korun, tříletá varianta o celých 16 tisíc korun klesla. „V posledních měsících registrujeme ze strany žen s malými dětmi zvýšenou poptávku po přivýdělku či zaměstnání na plný úvazek,“ sdělil Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která se zabývá odborným poradenstvím v oblasti financí. Petr Sulek z Ministerstva práce a sociálních věcí ČR vysvětluje: „Aktuální trend dřívějšího návratu žen do zaměstnání vítáme. Novelou zákona jsme se snažili přizpůsobit potřebám matek na rodičovské dovolené. Nyní mohou čerpání rodičovského příspěvku flexibilně uzpůsobit svým potřebám. To je podle nás krok, který ženám návrat do práce značně ulehčí.“

Hladký návrat do práce – na co se zaměřit?

1. Flexibilní zaměstnání – mateřství a s ním spojená péče o dítě s sebou přináší řadu povinností, které je často nutné řešit operativně, a fixní pracovní doba může mateřské závazky velice komplikovat. Je proto vhodné hledat flexibilní zaměstnání, kde si budete moct přizpůsobit pracovní dobu podle aktuálních časových možností. Někteří zaměstnavatelé nabízejí také firemní jesle a školky nebo dokonce práci z pohodlí domova.

2. Informovanost o dění v zaměstnání – mnoho žen řeší svůj návrat do práce až těsně před termínem nástupu, což je častá chyba. I když předem víte, že budete několik let mimo pracovní kolotoč, neměla byste na dění ve svém zaměstnání zapomínat. Průběžně po celou dobu své mateřské a rodičovské dovolené získávejte informace o událostech a změnách na pracovišti, stejně jako o svém zaměstnavateli. Pokud máte možnost, účastněte se nejrůznějších firemních akcí.

3. Zájem o pracovní obor – velké množství žen se spolu s nástupem na mateřskou dovolenou přestane zajímat o svůj pracovní obor. Neuvědomují si přitom, že po třech či čtyřech letech se může udát velké množství změn a jejich pracovní odvětví se s největší pravděpodobností po technologické či informační stránce posune. Rodičovskou dovolenou proto využijte ke svému profesnímu růstu. Čas můžete strávit studiem nebo návštěvou časově nenáročných vzdělávacích kurzů.

4. Možnosti alternativních pracovních úvazků – narození dítěte samozřejmě přináší řadu změn. Jednou z nich je to, že žena již nechce trávit v zaměstnání tolik času jako před porodem. Dnešní doba je naštěstí těmto změnám a postojům nakloněna a mnoho firem tak nabízí matkám alternativní pracovní úvazky (například 4 hodiny denně). Dopředu si zjistěte, zda můžete podobné nabídky u svého zaměstnavatele využít.
ČTĚTE TAKÉ:
Průlomový objev: Stáří otce má vliv na zdraví potomka


ČTĚTE TAKÉ:
Jsem zamilovaná. Do přítele nejlepší kamarádky!


Další články z rubriky

EDITA (40): Bývalka mého muže mi dělá v práci peklo

EDITA (40): Bývalka mého muže mi dělá v práci peklo

Včera | 3 | Edita má svoji práci ráda a rozloučit se s ní rozhodně nechce. Denně ale musí svádět boje s bývalou…

6 smrtících ran pro partnerství: Tyhle věci jsou horší než nevěra

6 smrtících ran pro partnerství: Tyhle věci jsou horší než nevěra

22. 4. | Myslíte si, že nevěra je ten nehorší důvod, kvůli kterému byste opustila svého partnera? Pak se…

PAVLA (35): Chci randit, ale žiji s exmanželem

PAVLA (35): Chci randit, ale žiji s exmanželem

20. 4. | 16 | Pavla má za sebou nevydařené manželství, kvůli malým dětem se ale snaží udržet dojem fungující…

Extáze a bod G: Proč někdy nefunguje a kdy spolehlivě zabere

Extáze a bod G: Proč někdy nefunguje a kdy spolehlivě zabere

20. 4. | G bod je pro některé ženy velkou záhadou. Všude se o něm píše a mluví, ne všechny ale zažívají ony…