Proč si vybíráme partnery, kteří vypadají jako naši rodiče?

Proč si vybíráme partnery, kteří vypadají jako naši rodiče?

V dětství tváře rodičů spojujeme s útěchou a stabilitou. A zdá se, že i v dospělost si vybíráme partnery a partnerky, kteří mají podobné tváře a zvyšujeme tím šance na úspěšný vztah.

Maďarští vědci došli k tomuto závěru poté, co zkoumali fotografie tváří příslušníků 52 rodin.

Zjistili, že ženy navazují vztahy s muži, kteří se podobají jejich otcům, a to zvláště v oblasti nosu, tvaru čelisti a celkové velikosti tváře. Muži jsou zase přitahováni k ženám, které se podobají jejich matkám.

Jak uvádí list Daily Mail, nejedná se zdaleka o první studii, která ukazuje, že náš výběr partnerů je ovlivněn preferencemi, které si tvoříme už v dětství. Dřívější výzkum například ukázal, že ženy, které se narodily rodičům po třicítce, přitahují starší tváře, než ženy, které se narodily mladším rodičům.

Jiná studie zase ukázala, že naši rodiče a partneři často mívají podobnou barvu vlasů a očí. Zdá se, že tento rys lidského chování, kterému se anglicky říká "sexual imprinting", se vyvinul proto, aby si lidé uměli vybírat vhodné partnery.

"Naše výsledky podporují hypotézu o ranné tvorbě sexuálních preferencí, která říká, že děti si tvoří mentální obraz potenciálního partnera či partnerky na základě rodiče opačného pohlaví a později hledají partnera či partnerku, která této představě odpovídá," říká Tamas Bereczkei z univerzity v Pécsi v jihozápadním Maďarsku.

Doporučujeme

Články odjinud