Prvorozený, nebo jedináček? Jak vás ovlivňuje, kdy jste se narodili

Prvorozený, nebo jedináček? Jak vás ovlivňuje, kdy jste se narodili

Říká se, že nejstarší dítě je nejzodpovědnější a nejspolehlivější. A taky, že ti nejmladší jsou třídní šašci nebo ti, kdo nikdy nedospějí. O prostředních dětech se zase říká, že jsou přehlížené, takže se co nejvíc snaží získat pozornost rodičů. Jak je to doopravdy?

Prvorozený

Lidé většinou zastávají názor, že prvorozené děti jsou v každé rodině ti nejvíc dospělí, nejvyspělejší a nejschopnější vzít na sebe zodpovědnost. Jsou ambiciózní a také zvyklí nechat si všechno schvalovat od nadřízených.

Je to pravda? Obecně se dá říct, že ano. Nejstarší dítě v rodině bylo nějakou chvíli jedináčkem, jediným dítětem v ohnisku lásky a pozornosti rodičů a také jejich nároků.

Nicméně i když je nejstarší sourozenec vnímaný jako ten, který udrží rodinu pohromadě, pravda je taková, že jsou to právě oni, kteří častěji trpí pocity úzkosti a nejistoty kvůli ztrátě pozornosti rodičů, když do rodiny přijde další dítě. Jsou zvyklí se spoléhat na autoritu, takže pokud mají v životě problémy, je větší šance, že budou hledat pomoc u profesionála – a to je jen dobře.

Pokračování 2 / 6

Prostřední dítě

Prostřední děti jsou často považované za rebely, kteří se staví proti svým starším sourozencům, často s nimi válčí. Výsledek je, že jsou žárlivé a tvrdohlavé. Je to pravda? Sourozenec uvízl ve středu, takže je ve skutečnosti takový strážce míru.

Děti, které nejsou ani nejstarší, ani nejmladší, nemají práva nejstaršího sourozence ani privilegia toho nejmladšího. Spíš než rebelové se z nich časem stanou oborníci na vyjednávání, a to na vyjednávání výhod nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Nicméně na prostřední dítě není takový tlak od rodičů, kteří nečekají, že toho udělá tolik, jako se to chce od nejstaršího sourozence. Děti, které se narodily jako prostřední, jsou tedy mnohem uvolněnější než starší sourozenci. Možná proto je obecně okolí vnímá jako nejvíc společenské.

Nový výzkum naznačuje, že být prostřední sourozenec rozhodně není špatná věc. Prostřední sourozenci jsou totiž často z rodiny těmi nejúspěšnějšími. Takovými sourozenci jsou například Bill Gates nebo Britney Spears.

Nevýhoda? Pokud nejste ani nejstarší, ani nejmladší, můžete trpět tím, že pro vás neexistují tak jasná pravidla jako pro ostatní. Bez pravidel se totiž žije hůř než s nimi.

Pokračování 3 / 6

Nejmladší dítě

Rodinný mazel, žolík, mazánek… existuje nepřeberné množství označení pro nejmladší děti v rodině. Obecně jsou nejmladší děti vnímané jako ty, které potřebují péči a jsou méně samostatné. Je to pravda? Nejmladší dítě je opravdu často závislé na rodičích a okolí déle než kterýkoli jiný člen rodiny.

Jisté ale je, že nejmladší sourozenec by neměl být tím, kdo bude jednat za celou rodinu. Nejmladší sourozenci jsou nejbezstarostnější a jejich rozhodnutí nesou větší míru, že nebudou dobrá, než u jejich starších sourozenců. Proč?

Psychologové se domnívají, že je to proto, že rodiče už v době, kdy mají nejmladší dítě, nejsou tak úzkostliví, co se jejich dětí a výchovy týká, protože už si se staršími sourozenci prošli několika vlnami obav.

Pokračování 4 / 6

Jedináček

Když se řekne jedináček, okamžitě vám nějaká pojmenování naskočí do hlavy sama. Třeba: zkažený, osamělý, sobecký… Obecně panuje představa, že pokud jste jediným dítětem v rodině, byli jste neustále chváleni a zahrnováni pozorností rodičů, takže určitě nebudete příliš dobře vybaveni pro život v reálném světě, kde vám nebudou všichni umetat cestičku pod nohama.

Naštěstí se ale jedná o stereotyp, který nemá s realitou vůbec nic společného. Všechny studie, které byly dodnes provedeny, ukázaly, že jedináčci rozhodně nejsou ani rozmazlení, ani osamělí, jak se o nich říká.

Naopak, studie z Ohio State Univerzity na třinácti tisících školácích ukázala, že jedináčci mají stejné množství přátel jako děti z rodin, kde je hodně dětí. Tyto děti mají jen tendenci být přehnaně sebevědomí, což se u nich někdy interpretuje coby arogance a egocentrismus. Takovým lidem se ale dobře jedná s úřady, protože jedináčci sami sebe dávají do jisté míry do stejného postavení.

Pokračování 5 / 6

Zapadáme do stereotypů?

Jen 23 % žen a 15 % mužů se údajně s tímto shoduje. Ať je to ale, jak chce, zásadně osobnost stejně ovlivňují geny. Takže i když výše zmíněné stereotypy můžou být pravdivé, nejvíc ze všeho při určování vaší osobnosti hraje genetika.

Pokračování 6 / 6

Koho bychom si měli vzít, abychom byli v harmonii?

Pokud jste se narodili jako první a jste nejstarší, měli byste si vzít člověka, který je nejmladším ze sourozenců. Proč? Protože protiklady se přitahují. První narozený v páru drží manželství v chodu a bude ho organizovat, zatímco ten, co byl v rodině nejmladší, pomůže svému partnerovi nebrat všechno tak vážně.

Pokud jste prostřední sourozenec, měli byste si vzít toho, kdo se narodil do rodiny jako poslední a byl vždycky nejmladší. Rozhodně byste si neměli brát někoho, kdo se také narodil jako prostřední dítě. Ten, kdo se narodil prostřední, má tendenci udělat dobrý životní prostor pro posledního narozeného. Ti jsou upovídanější a moc dlouho u ničeho nevydrží.

Pokud jste poslední narozený, měli byste si vzít někoho, kdo se narodil jako první. Ale v žádném případě byste si neměli vzít dalšího posledního narozeného. Proč? Soužití dvou nejmladších sourozenců je také receptem na potíže.

Poslední narození mají tendenci přenášet vinu na druhé a neradi na sebe berou odpovědnost. Pokud si ale poslední narození najdou nejstaršího sourozence, budou spolu v romantickém vztahu – a právě takhle může vypadat recept na ideální manželství.

Také první dáma Ameriky pocházela z nějaké rodiny.

Doporučujeme

Články odjinud